Fotbal Intern

SUPERLIGA// Etapa a VIII-a// FC U Craiova – Farul 4-0// Campioanei i s-a dat cu „terenul în cap”

Published on

Farul Constanța, CAMPIOANA ROMÂNIEI, să nu uităm această titulatură, s-a prezentat lamentabil la Craiova, în disputa cu FC U 1948. Spre finalul meciului oltenii au mai irosit alte două mari ocazii de gol.

Eliminarea grupării de la Ovidiu din Conference League nu este întâmplătoare. De Sheriff Tiraspol și turul I preliminar al Ligii Campionilor…

Minutul 90+3 – Final de meci.

Minutul 89 – Ratează și Chițu, șut în plasa laterală.

Minutul 86 – Sidibe ratează șansa de a face 5-0!

Minutul 84 – Henriques este înlocuit cu Padula. Cele două formații și-au epuizat schimbările.

Minutul 80 – GOOOOLL FC U Craiova – Contraatac Craiova, Sidibe șutează, Aioani respinge pe centru și Bauza înscrie cu boltă.

Minutul 76 – Schimbă și FC U Craiova. Au intrat Bahassa și Sidibe și au fost retrași de pe teren Van Durmen și Baeten.

Minutul 73 – Triplă schimbare la Farul. Au intrat Sali, Budescu, Băluță și au ieșit Grameni, Mazilu și M. Popescu.

Minutul 71 – Chițu ia o nouă acțiune pe cont propriu, îi centrează lui Baeten, nemarcat la 8 metri, însă șutul acestuia este parat de Aioani.

Minutul 70 – Albu, marcatorul golului doi, este schimbat cu V. Pop.

Minutul 57 – GOOOOLL FC U Craiova. Baeten pune latul pentru un neverosimil 3-0. Chițu coautor și la golul trei.

Minutul 47 – Bauza a fost avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 46 – La pauză, Hagi l-a înlocuit pe I. Vînă cu N. Grigoryan, proaspăt transferat la gruparea constînțeană.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză.

Minutul 45 + 1 – GOOOLL FC U Craiova – Fază spectacol! Mascarenhas face o cursă de 40 de metri, centrează până la Chițu, care, deși avea trei adversari în jurul lui, reușește să țină de balon până la sosirea lui Albu în preajma careului de 16 metri. Pasă Chițu, șut Albu și FC U Craiova intră la pauză cu un nesperat 2-0!

Minutul 39 – Henriques blochează șutul lui Vînă expediat din unghi, din marginea careului de 6 metri.

Minutul 35 – Craiova ratează o mare ocazie prin Bauza, care a reluat de la 17 metri, din poziție ideală, peste poarta Farului. Ocazia a venit în urma unui contraatac inițiat de Bauza, continuat de Chițu și finalizat dezamăgitor de „decarul” FC U Craiova.

Minutul 28  – Schimbare la Farul. Dussaut este înlocuit cu D. Sîrbu.

Minutul 22 – Lovitură de colț pentru Farul. A patra!

Minutul 18 – GOOOOLL FC U Craiova – Se deschide scorul dintr-o fază banală, mai corect spus dintr-o centrare obișnuită. Van Durmen înscrie cu o plasată lovitură de cap din mijlocul careului de 16 metri. Era complet nemarcat.

Minutul 14 – FC U Craiova întâmpină dificultăți în dezvoltarea fazelor de atac. Pressingul constănțenilor exercitat în jumătatea adversă o determină pe Craiova familiei Mititelu să încerce și pasa lungă.

Minutul 10 – R. Popa respinge în corner șutul lui Mazilu. Ocazie pentru Farul.

Minutul 9 – Șutul lui Albu de la aproximativ 23 de metri este blocat de un fundaș constănțean.

Minutul 8 – Debut echilibrat de meci.

Minutul 1 – A început partida.

FC U Craiova: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, V. Achim (cpt.) – Baeten, Bauza, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău – Negru, Padula, V. Pop, Sidibe, Blidar, Bahassa, Blănuță, Ibrahim
Antrenor: Dumitru Vasilică (interimar)

Farul Constanța: Aioani – Dussaut, Boli, M. Popescu, Kiki – Artean, Dr. Nedelcu (cpt.), Grameni – Vînă, L. Munteanu, Mazilu
Rezerve: Buzbuchi – Grigoryan, D. Sîrbu, Marins, N. Popescu, Băluță, Budescu, Queiros, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Stadion de Fotbal Craiova
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș), A1: Vasile Marinescu (București), A2: George Neacșu (Câmpulung Muscel)
Arbitru VAR: Rareș Vidican (Satu-Mare), AVAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)