SUPERLIGA// Etapa a VIII-a// FC Botoșani – FC Hermannstadt 2-2// Remiză cu doi jucători eliminați

Dan Alexa a debutat pe banca Botoșaniului cu un rezultat de egalitate. Un punct este mai mult decât nimic. Mulțumit de egal s-ar putea declara și tehnicianul formației sibiene, cu toate că la pauză se afla în avantaj.

Primul gol marcat de Paraschiv, cel de 1-1, a fost analizat de VAR timp de 8 minute. Reluările TV ne-au arătat că Balaure, în prima fază, și mai apoi Paraschiv se aflau în  „poziții suspecte de offside.” Golul a fost validat!

Minutul 90 +2 – Arbitrul Andrei Chivulete îi acordă lui S. Mino cel de-al doilea cartonaș galben si automat și pe cel rosu.

Minuutul 68 – Cartonaș roșu arătat lui Drole, marcatorul primului pentru FC Botoșani.

Minutul 53 – GOOOOLL BOTOȘANI – D. Gabriel restabilește egalitatea.

Minutul 45 + 11 – GOOOOLL HERMANNSTADT – Parschiv semnează „dubla”

Prima repriză a fost prelungită cu 12 minute.

Minutul 40 – Iancu înscrie, însă VAR anulează reușita atacantului sibian pentru henț. Pentru verificare s-a stat 4 minute!

Minutul 29 0 GOOOOLL HERMANNSTADT – Balaure centrează de pe partea dreapta, Paraschiv (foto) preia cu ceva șansă balonul în marginea careului de 6 metri și înscrie cu latul. Faza a fost verificată de VAR timp de 8 minute!

foto B. Parschiv// oradesibiu.ro

Minutul 12 – GOOOOLL BOTOȘANI – Drole profită de gafa portarului Căbuz și deschide scorul.

FC Botoșani: Ducan – Mutombo, Pius, Șeroni, Țigănașu – David, Dican, Florescu – NGoma, Drole, Pinson
Rezerve: Ureche, Creț, Gligor, Dragomir, Mouaddib, Cioiu, Cărăușu, Zabou, Adams, A. Friday
Antrenor: Dan Alexa

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I.Stoica, Oroain – Jipa, Mino, Alhassan, Balaure – G. Iancu, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Medina, Bejan, Murgia, Biceanu, Bărbuț, P. Petrescu, P.Iancu, Foncseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Municipal”, Botoșani
Arbitru: Andrei Chivulete (București) / A1: Andrei Constantinescu (București) / A2: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Arbitru asistent VAR: Stelian Slabu (Brașov) / R1: Vlad Baban (Iași) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)