Echipe Nationale

EURO 2024// Germania vs Scoția 5-1 (3-0)/ Toate golurile au fost marcate de nemți/ Programul complet al meciurilor

Meciul de deschidere de la EURO 2024, Germania vs Scoția (Grupa A), le-a aparținut în totalitate gazdelor turneului final, scor 5-1.

Germania lui Julian Nagelsman a controlat autoritar partida, iar în minutul 19 avea un avantaj de două goluri pe tabelă, prin golurile marcate de Wirtz și Musiala.

În minutul 44, arbitrul Clement Turpin a fost chemat la monitorul VAR pentru a revedea duelul dintre Porteus și Gundogan. Verdictul francezului i-a năucit pe scoțieni: „11 metri” și „roșu”. Kai Havertz a transformat penalty-ul.

Foto/ Facebook – NationalaRomanieiOfficial – Tricolorii au urmărit meciul de deschidere

La adăpostul scorului înregistrat la pauză, germanii nu au mai fost preocupați de poarta scoțiană, dar Nagelsman a intervenit prompt, prin două schimbări, și i-a dat jocului viteza și seriozitatea din primele 45 de minute. Nou-intratul Niclas Fullkrug a înscris pentru 4-0, apoi a marcat și pentru 5-0, dar golul a fost anulat pentru offsaid.

Foto/sport.ro

Scoția a redus din handicap prin autogulul lui Rudiger, la una dintre puținele centrări aruncate în careul Germaniei, însă ultima propoziție a partidei i-a aparținut lui Emre Can, în minutul 90+3, tradusă printr-o execuție superbă din afara careului.

Germania arată bine!

Eliminat: Porteus (44)

GERMANIA: Neuer – Kimmich, Tah, Rudiger, Mittelstaedt – Andrich, Kroos (80, E. Can) – Musiala, Gundogan, Wirtz (63, Sane) – Havertz (63, Fullkrug)

Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, W. Anton, Sane, Henrichs, Koch, E. Can, Undav
Selecţioner: Julian Nagelsmann.

SCOȚIA: Gunn – Ralston, Porteous, Hendry, Tierney (77, McKenna), A. Robertson – McGinn (67,McLean), McTominay, McGregor (67, Gilmour), Christie (82, Shankland) – Che Adams (46, Hanley)

Rezerve: Kelly, Clarck – Hanley, Shankland, Gilmour, Cooper, S. Armstrong, Morgan, Conway, Jack, McCrorie, McLean, Taylor, Forrest, McKenna
Selecţioner: Steve Clark.

Arbitru: Clement Turpin (FRA), A1: Nicolas Danos, A2: Benjamin Pages, VAR: Jerome Brisard, AVAR: Delajod, Arbitru rezervă: Francois Letexier

Programul și Rezultatele partidelor înregistrate la EURO 2024

14 iunie

Grupa A: Germania vs Scoţia (München) 5-1 (3-0)/ Au marcat: Wirtz (10), Musiala (19), Havertz (45+1), Fullkrug (68), E. Can (90+3) – Rudiger (87 – autogol)

5 iulie

Meciul 45: Câştigătoarea meciului 39 vs Câştigătoarea meciului 37 (Stuttgart) – ora 19:00

Meciul 46: Câştigătoarea meciului 41 vs Câştigătoarea meciului 42 (Hamburg) – ora 22:00

6 iulie

Meciul 48: Câştigătoarea meciului 40 vs Câştigătoarea meciului 38 (Düsseldorf) – ora 19:00

Meciul 47: Câştigătoarea meciului 43 vs Câştigătoarea meciului 44 (Berlin) – ora 22:00