Din Voleu

Amical – Bolu (Turcia)// Petrolul se impune în fața FC Hermannstadt/ Sâmbătă, „lupii” întâlnesc Fenerbahce, echipa lui Mourinho!

FC Hermannstadt și Petrolul Ploiești, vecine de cantonament în Bolu (Turcia) și colege în SuperLiga, au disputat miercuri, 26 iunie, o partidă de verificare.

S-au impus ploieștenii lui Mehmet Topal, scor 1-0, prin golul marcat de fundașul stânga Tolea. În minutul 43, Ronaldo Deaconu a trimis mingea în transversala porții petroliste.

Acesta fost ultimul amical în Turcia (n.red. un succes și două înfrângeri) pentru formația pregătită de Marius Măldărășanu, vineri fiind programată întoarcerea acasă.

Sâmbătă, 29 iunie, Petrolul Ploiești are programat amicalul de lux împotriva lui Fenerbahce, ora 10.30 (ora României).

foto – Mehmet Topal/ fcpetrolul.ro

În jocul cu FC Hermannstadt, Mehmet Topal nu i-a folosit pe Vali Țicu și Albin Berisha, ușor accidentați, dar nici pe portarii Bălbărău și Jercălău.

foto – Amical/ FC Hermannstadt vs Petrolul/ fcpetrolul.ro

Mijlocașul francez Tidiane Keita, sosit în cantonamentul Petrolului doar de două zile, va fi utilizat, cel mai probabil în jocul de sâmbătă.

FC Hermannstadt (prima repriză): Muțiu – Mihart, Bejan, Selimovic, Oroian – Balaure, Murgia, Luca, Iancu – Vuc, Deaconu.

FC Hermannstadt (a doua repriză): Uțiu, Căbuz, Căpușă, Ionuț Stoica, Ciubotaru, Biceanu, Ivanov, Bucuroiu, Neguț, Jipa, Paraschiv.

Petrolul (prima repriză): Zima – Ricardinho, Papp, Huja, Tolea – dumitru, Jyry, Mateiu, Ișfan – Tudorie, Grozav

Petrolul (a doua repriză): Eșanu – D. Radu, Stănică, Garutti, Dumitru (60, Bucur) – Hanca, Seto, Boțogan – Bratu, D. Ilie, Rădulescu