SuperLiga – Runda 3// Poli Iași vs FC Buzău 1-2 (1-1)/ Rezumat Video/ Buzăul pleacă din Moldova cu toate punctele. La final, jucătorii Poli au fost fluierați!

Politehnica Iași a pierdut în fața FC Buzău, scor 1-2 (1-1), în cea de-a treia partidă din cadrul rundei 3 SuperLiga.

Fotbaliștii pregătiți de portughezul Tony da Silva au deschis scorul în minutul 29, prin Alin Roman, care a trimis o liberă înaltă pentru „fie ce-o fi” și mingea s-a oprit în poarta lui Greab, păcălit de săritura falsă a unui jucător ieșean.

În minutul 45+6, portarul Buzăului s-a revanșat și a parat penalty-ul executat de Alin Roman, dar din prima repriză mai erau de jucat alte 6 minute.

În ultimele secunde ale prelungirilor primei reprize, Matos a restabilit egalitatea, printr-o execuție spectaculoasă – foarfecă pe spate, de la aproximativ 10 metri.

Apăsați de irosirea loviturii de la 11 metri și de încasarea golului înainte de pauză, jucătorii Iașiului au abordat partea secundă fără vlagă și lusitanul Matos a profitat pentru a semna „dubla”, la respingerea în față a portarului Ailenei.

Foto/ ultras24.ro – captură video Digi Sport/ Matos înscrie golul doi pentru FC Buzău

FC Buzău a obținut prima victorie în acest sezon și a acumulat 4 puncte, Politehnica rămânând cu cele 3 obținute în runda a doua, în fața FC Botoșani.

Au marcat: A. Roman (29) – Matos (45+12, 53)

Statistici partidă// Posesia 63%-37% Șuturi pe poartă 3-5 Șuturi pe lângă poartă 8-3 Cornere 7-1 Cartonașe galbene 2-5

POLI IAȘI: Ailenei 6 – Todoroski 5 (72, Teixeira 4,5), Fl. Ilie 5, Samayoa 5, R. Ispas 5 – A. Roman 5 (86, M. da Silva), Bordeianu 5, Itu 4,5 (56, Miskovic 5), Stefanovici 5 (73, Tănasă 4,5) – Harrison 4,5, Tailson 4,5 (46, V. Gheorghe 4,5)

Rezerve: T. Niga – Moreira da Silva, Atanaskoski, M. Tănasă, D. Ciobanu, Goncalo Teixeira, V. Gheorghe, A. Gheorghiță, L. Mihai, Araujo, Guilherme, Miskovic
Antrenor: Anthony Da Silva

FC BUZĂU: Greab 7 – Scheda 6, Turda 6, Dobrosavlevici 6, Sălceanu 6 – C. Traore 4,5 (46, A. Stan 5,5), Prejmereanu 5,5 (72, Canadija 5,5), Akhmatov 6, Tescan 5 (72, Dumitru 5) – Ricardo Matos 8 (83, Budescu), Ișfan (83, Pîrvulescu)

Rezerve: Railean, Gladun, Canadija, D. Benzar, David Tavares, Sg. Pîrvulescu, Al. Stan, I. Gheorghe, Cr. Dumitru, Ct. Budescu, T. Călin
Antrenor: Andrei Prepeliță

Arbitru: Dima Iulian (Bucureşti). A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Necula Mihaita (Bucureşti)
Arbitru VAR: Trandafir Cristina

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE – RUNDA 3

Vineri, 26 iulie

FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)/ Au marcat: Murgia (6) – Pospielov (40)

FCSB – Oțelul Galați 0-2 (0-1)/ Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)

Sâmbătă, 27 iulie

Politehnica Iași – Gloria Buzău 1-2 (1-1)/ Au marcat: A. Roman (29) – Matos (45+12, 53)