SuperLiga – Runda // Petrolul vs Rapid 1-0/ Rezumat Video/ „Lupii” și-au regăsit spiritul de haită!

Ploieștiul este în sărbătoare! Petrolul – echipa orașului – a învins Rapidul lui Dan Șucu, scor 1-0, în ultima partidă a rundei 3 din SuperLiga.

Topal a renunțat la experimente, gen Dumitriu în spatele atacantului, și a alcătuit un „11” logic, omogen și verificat!

Rapid a început partida decisă să înscrie cât mai repede. Șutul lui Micovschi a fost respins de Zima, apoi Petrila a executat trei cornere într-un interval scurt de timp. În minutul 6, Burmaz a lovit bara, din 5 metri!

În Cronica Live, la minutul 25, notam – Forcingul Rapidului a luat sfârșit. De acum, giuleștenii vor încerca contraatacurile. Petrolul a echilibrat disputa de la centrul terenului.

Așa s-a și întâmplat. Petrolul a dat lovitura în minutul 31, după o acțiune de atac creată de Radu și Hanca, pe flancul drept, finalizată elegant de Berisha.

În partea secundă, lupii s-au așezat pe două linii și i-au obligat pe giuleșteni să recurgă la atacuri poziționale, printr-o posesie prelungită a balonului, dar sterile, lipsite de periculozitate.

Rapid a încheiat meciul în inferioritate numerică, Luka Gojkovic (87) fiind eliminat pentru lovirea cu cotul a lui Tommi Jyry.

Petrolul a acumulat patru puncte și a urcat pe locul 9, în timp ce Rapidul rămâne fără victorie, pe poziția a 12-a, însă deasupra FCSB.

Vezi Cronica Live + Golul lui Berisha + Rezumatul Video!

PETROLUL vs RAPID 1-0 (1-0)

A marcat: Berisha (31)

Statistici partidaă// Posesia: 34%-66%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 2-4; Cornere: 0-13; Cartonașe galbene: 1-1; Eliminat: Gojkovic (87 – cartonaș roșu direct)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+8 – Fluier final.

Minutul 90 +3 – Grozav înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute.

Minutul 87 – Gojkovic (Rapid) îl lovește cu cotul pe Jyry și este eliminat!

Minutul 83 – Țicu s-a prăbușit pe teren și primește îngrijiri medicale. Va fi schimbat! A intrat Dumitriu.

Minutul 79 – Neil Lennon îl debutează pe Gabriel Gheorghe (17 ani)!

Minutul 75 – Zero (0) la 12 – raportul cornerelor!

Minutul 73 – Primele două schimbări la Petrolul. Mateiu și Tudorie i-au înlocuit pe Hanca, respectiv Berisha. După trei minute, Radu este schimbat cu Boțogan.

Minutul 67 – Două modificări la Rapid. Una dintre ele este absolut ilogică: Săpunaru în locul lui Blazek! Vezi caseta tehnică.

Minutul 66 – Keita îl blochează pe Gojkovic și Petrolul scapă fără gol!

Minutul 65 – Hanca scapă fără cartonaș galben la talpa pusă pe piciorul lui Borza.

Minutul 58 – Fază spectculoasă creată de Petrolul pe flancul drept și Grozav îi pune capăt printr-un șut puternic, de la aproximativ 18 metri, dar mingea trece peste poarta Rapidului.

Minutul 50 – Huja respinge greșit și Petrila execută o lovitură de la colțul terenului. Rapid a executat al 10-lea corner!

Minutul 46 – Neil Lennon l-a schimbat pe Micovschi cu Borza. Petrolul abordează repriza a doua în aceeași componență.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză.

Minutul 45+2 – Zima respinge uluitor mingea trimisă cu capul de Jambor. Ocazie mare a Rapidului.

Minutul 43 – Petrolul gestionează inteligent finalul primei reprize!

Minutul 31 – GOOOLL PETROLUL – Denis Radu și Hanca colaborează excelent, iar Berisha înscrie cu exteriorul piciorului stâng, de la aproximativ 9 metri!

Minutul 25 – Forcingul Rapidului a luat sfârșit. De acum, giuleștenii vor încerca contraatacurile. Petrolul a echilibrat disputa de la centrul terenului.

Minutul 19 – Alte două cornere pentru oaspeți, de această dată de pe flancul drept.

Minutul 15 – Șutul lui Huja nu-l surprinde pe Aioani.

Minutul 13 – Țicu încearcă poarta dintr-o lovitură liberă dintr-un unghi închis. Idea nu a fost rea, dar mingea a trecut peste poarta lui Aioani.

Minutul 11 – Giuleștenii revin în atac și execută a treia lovitură de la colțul terenului.

Minutul 6 – Ocazie imensă a Rapidului. Burmaz lovește bara din 5 metri!

Minutul 2 – Început furibund de partidă din partea Rapidului, care beneficiază de două cornere.

Minutul 1 – Atmosferă de mare derby pe Ilie Oană. Suporterii Petrolului fac spectacol!

Petrolul: Zima 6,5 – Veiga 6, Papp 6, Huja 6, Țicu 6 (85, Dumitriu) – T. Keita 7, Jyry 6,5 – D. Radu 6 (76, Boțogan), Hanca 6 (73, Mateiu 6), Grozav 6 – Berisha 6 (73, Tudorie 6)

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stănică, Tolea, Bratu, Boțogan, Mateiu, Dumitriu, Rădulescu, D. Ilie, Tudorie
Antrenor: Mehmet Topal

RAPID: Aioani 5 – Braun 5, Blazek 4,5 (67, Săpunaru 5), Iacob 5, Ignat 5  (79, G. Gheorghe)- Micovschi 4,5 (46, Borza 5), Gojkovic 3, Kait 5, Petrila 5,5 (90+1, Papeau) – Jambor 4,5 (67, Hasani 4,5), Burmaz 4,5

Rezerve: Ungureanu, Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Papeau, G. Gheorghe
Antrenor: Neil Lennon

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Andrei Chivulete // Asistenți: Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Radu Petrescu // Asistent VAR: Laszlo Bucsi

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE – RUNDA 3

Vineri, 26 iulie

FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)/ Au marcat: Murgia (6) – Pospielov (40)

FCSB – Oțelul Galați 0-2 (0-1)/ Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)

Sâmbătă, 27 iulie

Politehnica Iași – Gloria Buzău 1-2 (1-1)/ Au marcat: A. Roman (29) – Matos (45+12, 53)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Dinamo București 1-1 (1-0)/ Au marcat: Fl. Ștefan (29) – Neagu (74)

Duminică, 28 iulie

Farul Constanța – FC Botoșani 0-1 (0-0)/ A marcat: Bodișteanu (47)

CFR 1907 Cluj – Universitatea Craiova 0-2 (0-0)/ Au marcat: Koljic (52), Mitriță (90+5)