Fotbal Intern

SuperLiga – Runda 4// Oțelul vs FC Hermannstadt 1-0/ Rezumat Video/ Oțelul se menține în fruntea clasamentului

Published on

Pe un teren părjolit de caniculă, Oțelul Galați a învins-o pe FC Hermannstadt, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 87.

În prima partidă din cadrul etapei a 4-a, „brigadierii” lui Dorinel Munteanu au bifat cea de-a treia victorie și, cu punctul obținut în jocul cu Farul, au acumulat 10 puncte, menținându-se pe primul loc în SuperLiga.

FC Hermannstadt a început etapa pe penultimul loc și s-ar putea să o termine pe 16, în funcție și de rezultatul partidei Farul vs Poli Iași!

La flash-interviul de după partidă, Marius Măldărășanu a lăsat să se înțeleagă că nu agrează varianta demisiei, decizia fiind la patronii clubului.

OȚELUL vs FC HERMANNSTADT 1-0 (0-0)

A marcat: Juric (87)

Statistici partidă// Posesia: 52%-48%; Șuturi pe poartă: 4-2; Șuturi pe lângă poartă: 8-4; Cornere: 6-2; Cartonașe galbene: 0-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 87 – GOOOLL OȚELUL – Tănasă driblează doi adversari și șutează de la aproximativ 18 metri, iar Juric, pe fază, înscrie din respingerea lui Căbuz.

Minutul 83 – Găman a fost pe punctul de a înscrie în propria poartă.

Minutul 80 – Neguț șutează imprecis din interiorul careului, după ce a combinat cu Aurelian Chițu.

Minutul 78 – Juric și Lameira se încurcă reciproc și echipa sibiană rămâne fără gol.

Minutul 77 – Cisotti lovește transversala printr-un șut de la aproximativ 22 de metri. Căbuz a rămas spectator.

Minutul 75 – Fotbal încâlcit, cu multe pase greșite.

Minutul 68 – Murgia insistă și obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 64 – Două modificări la Oțelul. A părăsit terenul și Ianis Stoica (Hermannstadt). Vezi caseta tehnică.

Minutul 58 – Schimbare în echipa sibiană. Ronaldo Deaconu este schimbat cu Dragoș Iancu.

Minutul 51 – Djuric reia peste poarta lui Căbuz, din marginea careului mic. Ocazie pentru Oțelul.

Minutul 46 – La pauză, Dorinel Munteanu l-a schimbat pe lusitanul Maciel cu bosniacul Juric.

Minutul 45+3 – Este pauză

Minutul 45+3 – Murgia scapă spre poarta lui I.Popescu și înscrie, dar golul este anulat pentru offsaid. VAR confirmă semnalizarea asistentului Alexandru Cerei.

Minutul 44 – Chițu ezită să șuteze și centrează în picioarele unui adversar.

Minutul 41 – Oțelul răspunde prin Cisotti, însă Căbuz nu se lasă păcălit și intervine la picioarele italianului. Apoi, portarul sibian reține din două mișcări lovitura de cap a lui Alex Pop.

Minutul 40 – I. Popescu respinge în față demi-voleul lui Chițu, cu stângul.

Minutul 38 – Hermannstadt a echilibrat jocul, însă trebuie să fie atentă la contrele Oțelului.

Minutul 30 – Prima ocazie de gol a Oțelului vine în urma unei gafe a lui Găman. Gălățenii beneficiază de un corner. Defensiva FC Hermannstadt trece prin momente dificile, însă este salvată de a doua pauză de hidratare.

Minutul 25 – Jocul Oțelului scârțâie. Jucătorii lui Dorinel Munteanu combină cu dificultate și sunt periculoși doar când sibienii le oferă spații pe flancuri.

Minutul 19 – Prima ocazie de gol a partidei i-a aparținut echipei sibiene, prin Ronaldo Deaconu, șutul trimis din interiorul careului de 16 metri, cu stângul fiind respins de portarul I. Popescu, cu picioarele.

Minutul 15 – Pauză de hidratare, dar nu și pentru Dorinel Munteanu, cu bluză de trening, cu fermoarul deschis până la jumătate!

Minutul 10 – Oțelul execută primul corner din acest meci, prin Djuric.

Minutul 1 – Suprafața de joc este afectată de caniculă. Terenul arată jalnic!

Foto/ ultras24.ro – captură video/ Digi Sport 1/ Oțelul vs Hermannstadt

Minutul 1 – A început partida. Măldărășanu, tehnicianul Sibiului, nu-i are la dispoziție pe Selimovic și Markovic, ambii accidentați.

OȚELUL: I. Popescu – Maftei 5 (65, Tănasă), Cisse, Stefanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Santos Lameira – Maciel 4,5 (46, Juric), Al. Pop 4,5 (79, Teles), Djuric 4,5 (64, Adăscăliței)

Rezerve: Adascăliței, Andronache, Juric, Kovalyov (P), Neagu, Roșu, Rus, Silva, Tănasă, Teles, Yabre
Antrenor: Dorinel Munteanu

HERMANNSTADT: Căbuz – Căpușă, Găman, Bejan, A. Oroian – R. Deaconu 4,5 (58, D. Iancu), A. Ivanov, Murgia – Balaure, A. Chițu, I. Stoica 4,5 (64, Neguț)

Rezerve: A. Pop (P), Muțiu (P) – I. Stoica, Mihart, Gîndila, Jipa, Ciubotaru, Al. Luca, Neguț, Biceanu, Goncalves
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca). A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)
Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari). Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)