SuperLiga – Runda 4// Unirea Slobozia vs UTA 0-1/ Rezumat Video/ Acțiunea lui Fabry și latul lui Costache au făcut diferența!

La Clinceni, UTA bifează primul succes din acest sezon SuperLiga pe un teren greu, la propriu și figurat, contra Unirii Slobozia, scor 1-0.

Prima victorie pentru echipa arădeană coincide cu primul eșec înregistrat de nou-promovata Unirea Slobozia.

Echipa ialomițeană a irosit în partea secundă a jocului trei  ocazii de gol, două prin Florin Purece, și a fost taxată – oarecum nedrept – de Valentin Costache, care a îndeplinit o simplă formalitate la centrarea în gura porții venită de la Fabry.

UTA și Unirea Slobozia au devenit colege de clasament, ambele cu cinci puncte, despărțite de golaveraj.

Vezi Cronica Live + Rezumat Video!

Foto – ultras24.ro/ captură video – Digi Sport/ Unirea Slobozia vs UTA

UNIREA SLOBOZIA vs UTA 0-1 (0-0)

A marcat: Costache (73)

Statistici partidă// Posesia: 61%-39%; Șuturi pe poartă: 2-1; Șuturi pe lângă poartă: 7-5; Cornere: 3-2; Cartonașe galbene: 2-4

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Final de meci.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 84 – Mihalcea încearcă  să restabilească egalitatea prin introducerea lui Dorobanțu.

Minutul 73 – GOOOLL UTA – Arădenii deschid scorul la Clinceni, contra Unirii Slobozia, prin Valentin Costache, care a reluat în poartă mingea centrată de Fabry.

Minutul 67 – Unirea Slobozia a revenit în atac și Purece șutează imprecis din interiorul careului, cu stângul.

Minutul 64 – Purece este egoist și preferă șutul în locul unei centrări în fața porții arădene, unde se aflau doi coechipieri.

Minutul 62 – Schimbări în ambele formații. Două la UTA. Vezi caseta tehnică.

Minutul 60 – Echipa lui Rednic a reușit să tempereze elanul pe care gazdele l-au avut în primele 10 minute.

Minutul 57 – Nicio îmbunătățire în evoluția celor două echipe. S-au înmulțit faulturile și protestele inutile ale jucătorilor la deciziile arbitrului Iulian Călin.

Minutul 46 – La pauză, Mircea Rednic l-a înlocuit pe Trif cu Rodrigues.

Minutul 46 – Partida a fost reluată și Unirea Slobozia obține o lovitură de la colțul terenului și apoi încă una la șutul expediat de Perianu.

SuperLiga// Programul rundei a 5-a!

Minutul 45+3 – Este pauză. Multă modestie în jocul ambelor echipe.

Minutul 45+3 – Ocazie bună pentru UTA, prin Cîmpanu, care nu reușește să reia spre poarta lui Denis Rusu, din interiorul careului.

Minutul 45 – Trei minute adiționale pentru prima repriză.

Minutul 36 – Echipele au accelerat ritmul de joc și s-au înmulțit fazele la ambele porți.

Minutul 34 – În replică, șutul lui Cîmpanu este blocat și Fabry execută un corner.

Minutul32 – Prima ocazie a meciului îi aparține Unirii Slobozia. Gele s-a descotorosit de Conte și a șutat la colțul lung, dar mingea a ocolit poarta arădeană.

Minutul 29 – Centrarea lui Râpă este deviată în corner de portarul ialomițean.

Minutul 22 – UTA pare mai preocupată de fotbal, dar Cîmpanu se grăbește și șutează imprecis, de la aproximativ 23 de metri.

Minutul 20 – Jucătorii celor două formații apelează la multe mingi lungi. Suprafața de joc este denivelată și pe alocuri „cheală”

Minutul 10 – Probleme medicale pentru Conte. Fundașul central arădean primește îngrijiri medicale înafara terenului.

Minutul 7 – Fabry le dă emoții gazdelor, printr-un șut cu stângul, de la aproximativ 18 metri.

Minutul 1 – A început partida. Echipa arădeană este încurajată de aproximativ 20 de suporteri!

UNIREA SLOBOZIA: Rusu 6 – Medina 6, Dinu 5,5, Pospielov 5, Șerbănică 6 – Lopez 5,5, Perianu 5 (84, Dorobanțu) – Camara 5 (62, Afalna 5), Purece 5 (79, Bărbuț), Aganovic 5,5 (79, Ilie) – Gele 5 (84, Coadă)

Antrenor: Adrian Mihalcea
Rezerve: Krell, Dorobanțu, Lazar, Antoche, Toma, Lemnaru, Coadă, Pacionel, Vlăsceanu, Bărbuț, Nkama, Ilie

UTA ARAD: Iliev 6 – Râpă 6, Benga 6, Conte 6 – Cîmpanu 5 (62, Costache 5,5), Mihai 6 (69, J. Pedro 5,5), Van Durmen 5,5, Trif 4,5 (46, Rodrigues 5,5) – Fabry 6 (85, Halaf), Ezekiel 4,5 (62, R. Cristea 5,5), Omondi 5

Antrenor: Mircea Rednic
Rezerve: Popa, Rodrigues, David, Stanciu, Iurasciuc, Machado, Cristea, Costache, Healf

Arbitru: Iulian Călin/ A1: Imre-Laszlo Bucsi, A2: Nicușor Marin/ Arbitru VAR: Marcel Bîrsan/ Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu

SUPERLIGA – PROGRAM – RUNDA 4

Vineri, 2 august

Oțelul Galați – FC Hermanstadt 1-0 (0-0)/ A marcat: Juric (87)

Ora 22.00 Dinamo – Gloria Buzău 4-1 (2-0)/ Au marcat: Politic (10, 84), Opruț (27), Selmani (80) – Boateng (53 – autogol)

Sâmbătă, 3 august

Farul Constanța – Poli Iași 2-0 (2-0)/ Au marcat: Rivaldinho (34), G. Iancu (45+11)

Ora 22.00 FC Botoșani – FCSB – Amânat!

Duminică, 4 august

Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești 0-0

CFR 1907 Cluj – Universitatea Cluj 2-3/ Au marcat: Păun (24), Michael (72) – Masoero (59), Dan Nistor (69 – penalty), Ovidiu Popescu (77)