Conference League

Conference League// Rezumate Video/ CFR se pregătește de play-off, Corvinul de restanțele cu Șelimbăr și Ungheni

La Sofia, CFR Cluj a învins-o pe Maccabi Petach Tikva, scor 1-0, în prima manșă a turului 3 preliminar și este cu un picior în play-off-ul competiției. Returul va avea loc pe 15 august, la Cluj-Napoca.

Corvinul Hunedoara a pierdut meciul tur cu Astana, scor 1-2, din turul trei preliminar Conference League, deși pauza a petrecut-o în avantaj, grație golului marcat de Manolache.

În partea secundă, jucătorii lui Florin Maxim au căzut fizic, flancul drept hunedorean transformându-se într-un veritabil bulevard pentru incursiunile lui Ousmane Camara, care, în minutul 62, a restabilit egalitatea.

Cu zece minute înainte de final, deși Maxim a încercat prin trei schimbări să resusciteze mijlocul și atacul gazdelor, Chinedu Geoffrey l-a imitat pe Camara și a punctat pentru 2-1, tot în urma unei acțiuni purtate pe flancul drept hunedorean.

Foto arhivă – Corvinul vs Rijeka – Emil Sebastian Popescu – espphoto.ro

Partida retur se va juca pe 14 august, la Almatî. Corvinul se va deplasa în Kazahstan cu o cursă de linie, cu escală în Qatar, deoarece un charter ar fi costat clubul peste 325.000 de euro!

MACCABI PETACH vs CFR CLUJ 0-1 (0-1)

A marcat: Muhar (9)

MACCABI PETACH TIKVA: Wolff – Dezent, Karo (I. Cohen), Galabov, Hendy, Cohen (46, Salem) – Hazan, Yehoshuha, Glezer – Mahamid, Stor

Rezerve: Litvinovc, Teper, Lugassy, Azugi, Salem, Vered, Matuk, Cohen, Fuchs, Altoury
Antrenor: Dan Roman

CFR CLUJ: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar (85, Fica), Artean, Tachtsidis (76, Keita) – Deac (89, Michael) , Bîrligea (85, Postolachi), Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Keita, Fica, Postolachi, Nkololo, Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Vivacom Arena – Georgi Asparuhov Stadium (Sofia)
Arbitru: Patrik Kolaric (Croația) / Asistenți: Luka Pajic, Ivan Starcevic (Croația)
Arbitru VAR: Mario Zebec // Asistent VAR: Tihomir Pejin

CORVINUL vs ASTANA 1-2 (1-0)

Au marcat: Manolache (37) – Camara (62), Chinedu Geoffrey (80)

CORVINUL: Lefter – Bradu, Lica, Manolache, Roger (85, Cărăruș) – Pop (68, Velisar), Hrezdac (85, Chukwu) – Neacșa, Ubbink (68, Gîrbiță), Pîrvulescu – Lupu (79, Campan)

Rezerve: Blaga, Câmpan, Cărăruș, Chukwu, Gîrbiță, Darius Grigore, Hergheligiu, Flavius Iacob, T. Mitran, Predică, Velisar
Antrenor: Florin Maxim

ASTANA: Condric – Kazukolovas, Marochkin, Amanovic – Bartolec, Ebong, Gripshi (89, Kalaica), Vorogovskiy – Tomasov, Geoffrey (84, Karimov), Camara (86, Ahanonu)
Rezerve: Zarutskiy, Ahanonu, Astanov, Basmanov, Beysebekov, Bystrov, Dosmagambetov, Kalaica, Karimov, Kuat, Osei, Seisen
Antrenor: Grigoriy Babayan

Stadion: „Municipal” – Sibiu

Arbitru: Ishmael Barbara (Malta)/ Asistenți: Roberto Vella și James Muscat (Malta)
Arbitru VAR: Chris Kavanagh (Anglia)/ Arbitru asistent VAR: Lee Betts (Anglia)