SuperLiga – Runda 5// FC Buzău vs Rapid 1-1/ Rezumat Video/ Dan Șucu și Viorel Moldovan au schimbat sistemul, dar egalul tot în capul lui Lennon se sparge!

FC Buzău și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1, și echipa patronată de Dan Șucu rămâne fără victorie după cinci etape consumate din actualul sezon de SuperLiga.

Somat de conducerea clubului să schimbe sistemul de joc, prin trecerea la unul cu patru fundași, Neil Lennon s-a conformat și Rapid a început jocul cu FC Buzău într-un 4-4-1-1.

Noua formulă gândită de Dan Șucu și Viorel Moldovan a funcționat bine timp de 35 de minute – Papeau a marcat în minutul 10 – dar a început să dea rateuri spre finalul primei reprize. Petrila a început să alerge în gol, Papeau deloc, iar la Hasani și Burmaz nu au mai ajuns mingile.

În actul secund, Buzăul lui Andrei Prepeliță a jucat curajos și mai pe poartă, deși Lennon i-a trimis în teren pe Rrahmani, Micovschi și El Sawy, toți cu profil ofensiv. O gafă a lui Borza, henț în suprafața de pedeapsă, eveniment petrecut în minutul 74, i-a dat ocazia lui Budescu să înscrie din penalty, desi Siegrist, înlocuitorul lui Aioani, a ghicit colțul.

Rând pe rând, cele două echipe ar fi putut da lovitura, Buzăul la bara lui Dobroslavevici și Rapidul la șutul lui Rrahmani, scos de pe linia porții de Sălceanu, cel mai tânăr căpitan din SuperLiga.

Buzăul a acumulat 5 puncte și se situează provizoriu pe locul 11, în timp ce giuleștenii ocupă locul 12, cu 4 remize și o înfrângere.

Foto ultras 24.ro – FC Buzău vs Rapid – captură video – Digi Sport

FC BUZĂU vs RAPID 1-1 (0-1)

Au marcat: Budescu (77 – penalty) – Papeau (10)

Statistici partidă// Posesie: 50%-50%; Șuturi pe poartă: 3-5; Șuturi pe lângă poartă: 5-6; Cornere: 2-3; Cartonașe galbene: 2-0

FC BUZĂU: Railean 6 – Ferraresso 5 (78, C. Dumitru), Turda 5,5, Dobrosavlevici 5,5, Sălceanu 6 – Akhmatov 5 (61, Tavares 5), Canadija 6 – Ișfan 5 (78, I. Gheorghe), D. Benzar 5 (60, Budescu 5,5), Tescan 4,5 (61, Mihaiu 5) – Ricardo Matos 5

Rezerve: Hereboiu – David Tavares, Pîrvulescu, I. Gheorghe, Cr. Dumitru, Budescu, T. Călin, A. Mihaiu, Dr. Grigore, Prejmereanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

RAPID: Siegrist 6 – Braun 5,5, Ignat 5,5, Pașcanu 5,5, Borza 4,5 – Papeau 6 (73, Micovschi 4,5), Kait 5,5, Mendes 5 (58, Oaidă 5) Petrila 6 – Hasani 5 (73, El Sawy 5), Burmaz 4,5 (58, Rrahmani 4,5)

Rezerve: Aioani – Cr. Manea, Săpunaru, Blazek, Micovschi, Iacob, Rrahmani, Oaidă, Jambor, G. Gheorghe, R. Pop, El Sawy
Antrenor: Neil Lennon

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca)

PROGRAM și REZULTATE – RUNDA 5

Vineri, 9 august

FCSB (5 puncte) – Farul Constanța 3-2 (4 p.) (1-2)/ Au marcat: Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+4 – penalty) – I. Vînă (5), Grigoryan (43)

Sâmbătă, 10 august

FC Hermanstadt (5 p.) – FC Botoșani (3 p.) 2-1 (0-1)/ Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)

UTA Arad (6 p.) –  Oțelul Galați (11 p.) 1-1 (0-1)/Au marcat: Joao Pedro (90+7 – penalty) – Juric (13)

FC Buzău (5 p.)– FC Rapid 1923 (4 p.) 1-1 (0-1)/ Au marcat: Budescu (77 – penalty) – Papeau (10)