Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 7-a// Petrolul vs Oțelul 0-0/ Rezumat Video/ Prea multă precauție nu face bine fotbalului!

Published on

Petrolul și Oțelul Galați au terminat la egalitate, scor 0-0, în prima partidă din cadrul etapei a 7-a a SuperLigii.

Pe un teren denivelat, pe alocuri lipsit de iarbă, Petrolul ;i Oțelul Galați s-au chinuit să joace fotbalul pe care-l știu și-l pot traduce din antrenamentele celor doi tehnicieni.

În prima repriză, gălățenii au fost mai proaspeți și puși pe fapte mari, însă Zima, Huja și Papp le-au zădărnicit eforturile. Petrolul s-a mulțumit să stea grupată în jumătatea proprie și abia pe final a trecut centrul terenului, când a obținut două cornere.

La zece minute de la reluarea meciului, Dorinel Munteanu a efectuat trei modificări, însă niciuna nu avea să se dovedească inspirată, deși Tănasă a avut șansa golului în ristul piciorului stâng. A respins Zima, tot cu piciorul stâng, și Petrolul s-a trezit la viață.

Între timp, Mehmet Topal a înțeles că fanii Petrolului își doresc și un altfel de fotbal și i-a introdus pe M. Rădulescu și Akosah-Bempah. Aproape instantaneu, ca dintr-o bătaie de palme, viteza de joc a Petrolului a crescut, însă noua strategie l-a pus în dificultate pe lentul Tudorie.

S-a terminat 0-0, echitabil și previzibil!

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

Foto ultras24.ro – Petrolul vs Oțelul – captură video

PETROLUL  vs OȚELUL 0-0

Statistici partidă// Posesia: 49%-51%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 4-4; Cornere: 2-3; Cartonașe galbene: 0-3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+6 – Fluier final.

Minutul 88 – Keita trimite o pasă filtrantă, însă Tudorie era în ofsaid, iar șutul a fost pe lângă poartă.

Minutul 79 – Huja devine extremă și centreză pentru Akosah-Bempah, care reia în brațele lui Iustin Popescu. Prima ocazie clara de gol a echipei ploieștene.

Minutul 77 – Se joacă pe contre, se mai joacă și fotbal!

Minutul 75 – Tănasă șutează și Zima respinge cu piciorul. Ocazie mare pentru Oțelul.

Minutul 73 – Akosah-Bempah driblează patru adversari, dar pasa îl găsește în ofsaid pe M. Rădulescu, care trimite mingea în transversală.

Minutul 64 – Mehmet Topal s-a decis să-i înlocuiască pe Hanca și D. Radu.

Minutul 60 – Alte două modificări la Oțelul. Maciel și Maftei, ambii de pe flancul drept, au fost schimbați.

Minutul 57 – La partidă asistă 6.653 de spectatori!

Minutul 55 – Schimbare la Oțelul Galați. Vezi caseta tehnică.

Minutul 51 – Maciel își încheie acțiunea personală cu un șut pe centrul porții și Zima reține.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Nicio modificare în cele două echipe.

Minutul 45+2 – Arbitrul Rareș Vidican trimite echipele la vestiare.

Minutul 39 – Șutul lui Djuric este deviat în corner. Oaspeții au revenit în atac după o perioadă mai slabă de joc.

Minutul 32 – Petroliștii au rămas în zona careului gălățean și au obținut al doilea corner.

Minutul 29 – Primul corner pentru Petrolul.

Minutul 17 – Maciel obține un corner pentru Oțelul.

Minutul 15 – Cisotti trece ușor de Dumitriu și șutează din interiorul careului, însă mingea a fost deviată de Hanca și apoi reținută de Zima.

Minutul 3 – Oțelul beneficiază de prima lovitură de la colțul terenului.

Minutul 1 – A început partida.

PETROLUL: Zima 6,5 – Veiga 5,5, Papp 6, Huja 6, Dumitriu 6 – T. Keita 5,5, Jyry 6 – D. Radu 5,5 (65, M. Rădulescu 5), Hanca 5 (65, Akosah-Bempah 6,5), Grozav 5 (90+1, Fabricio) – Tudorie 4,5

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stănică, Mateiu, Bratu, Bucur, Țolea, Fabricio, Botogan, Rădulescu, Akosah, D. Ilie
Antrenor: Mehmet Topal

OȚELUL: I. Popescu 6 – D. Maftei 5,5 (60, R. Tănasă 5,5), Cisse 6, Stevanovic 6, Tomasevic 6 – Lameira 5,5 (74, Teles 5), Zivulic 6, Cisotti 6 – Maciel 6 (60, Adăscăliței 5,5), Juric 5 (74, M. Cojocaru 5), Djuric 5,5 (55, Alex Pop 5)

Rezerve: Kovalov, M. Pop. I. Neagu, Teles, Zhelev, Tănasă, Adăscăliței, S. Rus, Chira, Andronache, Bogaciuc, M. Cojocaru
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare)/ A1. Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), A2. Adrian Vornicu (Iași)/ Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București)/ Arbitru AVAR: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)/ Arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 7-a/ 23-26 august