SuperLiga – Runda a 7-a// FC Hermannstadt vs FCSB 2-0/ Rezumat Video/ Chiricheș – prieten cu atacanții echipelor adverse/ Sibiul a urcat pe locul 8, FCSB a căzut pe 15!

FC Hermannstadt a învins-o pe FCSB, scor 2-0, în etapa a 7-a a SuperLigii.

În prima repriză, VAR-ul a anulat două goluri, câte unul de fiecare echipă. În minutul 11, Ianis Stoica centrează din alergare și Balaure trimite mingea în poarta lui Târnovanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la autorul centrarării. Liniile trase și prezentate la TV nu sunt convingătoare. Apoi, în ultimele secvențe, Ngezana înscrie din 3 metri, însă arbitrul Viorel Flueran este chemat la monitor și anulează golul pentru un presupus fault comis de Tănase asupra lui Ionuț Stoica.

Al treilea gol marcat a fost valabil. Murgia s-a strecurat abil în zona liberă lăsată de Chiricheș (foto), înlocuitorul lui Ngezana, și a punctat spectaculos, dintr-un semi-șpagat, după centrarea senzațională a lui Ianis Stoica, trimis de Măldărășanu pe flancul drept.

Edjouma a avut golul pe frunte, în minutul 63, însă a trimis peste poarta lui Căbuz și meciul a redevenit plictisitor până la ratările lui Neguț.

Responsabilii cu pregătirea tactică la FCSB – Elias Charalambous și Mihai Pintilii – au forțat restabilirea egalității cu Dawa, Chiricheș și Edjouma, însă nimic nu a funcționat în jocul echipei bucureștene.

Ronaldo Deaconu, cu evoluții modeste în cele șase partide, a reușit în puținele minute jucate să se facă remarcat printr-o ratare și golul de 2-0, ambele faze avându-l coautor pe Vlad Chiricheș.

Sibiul a acumulat opt puncte și a urcat până pe locul 8, în timp ce FCSB, cu 5 puncte, se află pe poziția a 15-a, la egalitate cu FC Buzău, ultima clasată.

Foto ultras24.ro – Bucuria jucătorilor sibieni la golul marcat de R. Deaconu – captură video

MOMENTE IMPORTANTE:

FC HERMANNSTADT vs FCSB 2-0 (0-0)

Au marcat: Murgia (56), R. Deaconu (90+6)

Statistici partidă// Posesia: 33%-67%; Șuturi pe poartă: 5-3; Șuturi pe lângă poartă: 4-8; Cornere: 5-5; Cartonașe galbene: 0-1

Fluier final.

Minutul 90+6 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Ronaldo Deaconu profită de indecizia lui Chiricheș și Lixandru și înscrie pentru 2-0.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 6 minute.

Minutul 87 – Chiricheș gafează și Ronaldo Deaconu șutează din unghi, din interiorul careului, peste poarta lui Târnovanu!

Minutul 85 – FCSB revine în atac și execută un corner, însă șutul lui Edjouma trece mult peste poarta lui Căbuz.

Minutul 75 – Neguț îl fentează pe Crețu și își încheie sprintul printr-un șut respins de Târnovanu. După câteva secunde, în urma cornerului, Neguț ratează din nou!

Minutul 74 – Alte două modficări la FCSB. Au intrat Miculescu și Alhassan.

Minutul 70 – Sibienii au făcut pasul în spate și acceptă dominarea jucătorilor chipei bucureștene.

Minutul 63Edjouma scăpat din marcaj reia peste poarta lui Căbuz. Ocazie imensă a FCSB!

Minutul 56 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Murgia înscrie din interiorul careului mic, dintr-un semi-șpagat, în urma centrării de excepție a lui Ianis Stoica, mutat pe flancul drept.

Minutul 53 – Ritm scăzut și multe pase greșite.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Două schimbări în echipa oaspete. Vezi caseta tehnică!

Minutul 45+5 – Este pauză!

Minutul 45+3 – Ngezana înscrie, dar arbitrul Viorel Flueran este chemat la monitorul VAR și anulează reușita fundașului central. Tănase l-a faultat pe Ionuț Stoica!

Minutul 44 – Jucătorii ambelor echipe, în special cei din linia mediană, chinuie mingea!

Minutul 32 – Daniel Popa obține un corner, al doilea pentru FCSB.

Minutul 29 – Căbuz boxează șutul lui Lixandru.

Minutul 27 – Forcing-ul FC Hermannstadt s-a stins. FCSB a echilibrat jocul și a început să devină tot mai prezentă în preajma careului sibian.

Minutul 18 Un nou corner de care beneficiază echipa sibiană.

Minutul 16 – Sibienii au trecut peste supărarea golului anulat – vor fi mari discuții pe acest subiect! – și continuă să pună presiume pe defensiva aglomerată a FCSB.

Minutul 11 – Balaure înscrie din pasa lui Ianis Stoica! Faza este verificată la VAR! Golul este anulat pentru poziția de ofsaid în care s-a aflat autorul centrării.

Minutul 6 – Este rândul lui Ngezana să intervină în fața lui Chițu și sibienii execută două cornere. Dublă ocazie pentru FC Hermannstadt! Balaure a trimis din corner în bară și apoi Biceanu a șutat peste poarta FCSB.

Minutul 3 – Găman intervine și Ștefănescu execută primul corner pentru FCSB.

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Oroian 6, Găman 6, Ionuț Stoica 6, Goncalves 6 – Ivanov 6,5 – Balaure 5,5 (80, R. Deaconu 6), Murgia 6,5, Biceanu 5 (65, Dragoș Iancu 5,5), Ianis Stoica 6,5 (85, Bejan) – Chițu 4,5 (65, Neguț 6,5)

Rezerve: A. Pop, Muțiu, Bejan,, D. Iancu, Căpușă, Deaconu, Gandila, Ciubotaru, F. Luca, Neguț, Kujabi, R. Popescu
Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Târnovanu 6,5 – Pantea 4,5 (60, Crețu 5), Ngezana 5 (46, Chiricheș 4), Dawa 5, Panțîru 4,5 – Lixandru 5, Edjouma 4- Ștefănescu 4,5 (46, Oct. Popescu 4,5), Băluță 4,5, D. Popa 4,5 (74, Miculescu 4) – F. Tănase 4,5 (74, Alhassan 4,5)

Rezerve: A. Vlad, Udrea, V. Crețu, O. Popescu, Miculescu, Kiki, Chiricheș, Pandele, Radunovic, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 7-a/ 23-26 august

Vineri, 23 august

Petrolul Ploiești (10 p.) – Oțelul Galați (12 p.) 0-0

Poli Iași (7 p.) – FC Rapid 1923 (8 p.) 1-2 (0-1)/ Au marcat: Teixeira (78) – Pașcanu (44), R. Pop (53)

Sâmbătă, 24 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Unirea Slobozia (8 p.) 0-1 (0-0)/ A marcat: Pospielov (79 – penalty)

Dinamo (12 p.)– Universitatea Craiova (14 p.) 2-1 (2-1)/ Au marcat: Bani (4), Gnahore (42) – Koljic (44)

Duminică, 25 august

CFR 1907 Cluj (10 p.)– FC Botoșani (6 p.) 3-0 (0-0)/ Au marcat: Nkololo (53), Djokovic (70), Filip (86)

FC Hermannstadt (8 p.) – FCSB (5 p.) 2-0 (0-0)/ Au marcat: Murgia (56), R. Deaconu (90+6)