SuperLiga – Runda a 8-a// Oțelul vs Sepsi 2-0/ Rezumat Video/ Oțelul învinge și convinge/ Storck are bagajele făcute!

Oțelul a învins-o pe Sepsi, scor 2-0, în prima partidă din cadrul etapei a 8-a.

„Brigadierii” lui Dorinel Munteanu nu le-au oferit adversarilor nici o șansă în primele 45 de minute, jocul solid, agresiv și atletic, fiind răsplătit prin golurile marcate de Alex Pop, în minutele 22 și 42.

Sepsi a ajuns la a patra înfrângere consecutivă și la a 6-a fără victorie. Tehnicianul german Bernd Storck așteaptă să-i fie propusă rezilierea contractului pe cale amiabilă.

Echipa gălățeană a acumulat 15 puncte și a urcat pe prima treaptă a clasamentului, alături de Universitatea Cluj, în timp ce Sepsi ocupă provzoriu locul 11, cu 8 puncte.

Foto – Alex Pop – LPF

OȚELUL vs SEPSI 2-0 (2-0)

Au marcat: Al. Pop (22, 42)

Statistici partidă// Posesia: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 6-2;  Șuturi pe lângă poartă: 6-8; Cornere: 2-6; Cartonașe galbene: 2-2

OȚELUL: I. Popescu 6 – D. Maftei 6 (69, R. Tănasă), Cisse 6, Stefanovic 6, Tomasevic 6 – Cisotti 6 (89, Chira), Zivulic 6, Lameira 5,5 (59, Teles) – Maciel 5,5 (59, Adăscăliței), Juric 6, A. Pop 7 (58, Djuric 5,5)

Rezerve: Kovalov, Adăscăliței, Zhelev, I. Neagu, A. Tănasă, Chira, Duric, Teles, Gomes, A. Rus, N. Roșu, M. Cojocaru
Antrenor: Dorinel Munteanu

SEPSI: Niczuly 6,5 – Oteliță 4,5 (46, Oroian 5), Bardea 4, Ciobotariu 4, F. Ștefan 4 – Alimi 4,5, Kecskés 4 (46, M. Coman 4) , Mino 5 (Neskovic 5), Kallaku 4,5 (46, Oberlin 5)- C. Matei 4,5, Debeljuh 4

Rezerve: D. Moldovan, Gyenge, K. Varga, Breij, M. Coman, Oberlin, Hajdin, Oroian, Siger, Drăghiceanu, Neskovic
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş)/ Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Bojan Cosmin (Târgu Mureş)/ Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti)/ Asistent VAR: Trandafir Cristina (Bucureşti)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE  RUNDEI a 8-a/ 30 august- 2 septembrie

Vineri, 30 august

Oțelul Galați (15 p.) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) 2-0 (2-0)/ Au marcat: Al. Pop (22, 42)