SuperLiga – Runda a 8-a// Universitatea Craiova vs Rapid 1-1/ Rezumat Video/ La pauză, echipele intraseră deja în vacanța de două săptămâni!

Universitatea Craiova și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din cadrul rundei a 8-a.

Cel mai așteptat meci al etapei a început pe ritmul dorit și impus de Rapid, cu Petrila și Rareș Pop dornici să-și adjudece flancurile.

Oltenii au început să respire fotbal după minutul 15, dar nu pentru multe minute. După marea oportunitate a lui Mitriță – scăpat singur cu Siegrist și-a anulat șutul pentru o pasă la care Baiaram nu a mai ajuns – giuleștenii au dat lovitura prin Braun, excelent servit de Petrila,

Debut perfect de partidă pentru Șumudică, însă conform cu realitatea din teren, al naibii de prost pentru Gâlcă.

Cumva neașteptat, arma preferată a giuleștenilor nu a mai funcționat. Contraatacurile lor s-au stins repede, wingerii Rareș Pop și Petrila primind sarcini defensive, de dublare a fundașilor laterali Braun și Manea, fapt care le-a permis jucătorilor gazdă să se așeze temeinic la conducerea ostilităților.

În scenă a reintrat și Mitriță, iar Craiova a început să fie tot mai prezentă în careul lui Siegrist. Pe o pivotare a lui Koljic în fața lui Săpunaru, urmată de o tragere și o cădere teatrală, Istvan Kovacs a dictat penalty și Mitriță a înscris.

Reintrată în afacere, Universitatea Craiova a turat motoarele. Vlădoiu a pătruns excelent pe flancul drept și a centrat între punctul de la 11 metri și careul mic, dar Koljic a ratat.

Între timp, la viață se trezise și Rapidul. Transversala Craiovei a fost lovită de Petrila, în minutul 42, din lovitură liberă.

Prima repriză s-a încheiat cu Istvan Kovacs în rol principal. După ce a dictat penalty la duelul Koljic vs Pașcanu, fază petrecută în careul Craiovei, Kovacs a întors decizia și a trimis echipele la vestiare. Noroc cu VAR-ul, cu Cătălin Popa!

Fotbalul de notat 7 jucat în prima repriză nu a mai fost repetat și în partea secundă. Șumudică și-a așezat echipa pe două linii și Gâlcă nu a știut cum să le străpungă. Apoi, Mitriță nu a mai părut dispus la efort susținut, poate și de frica unei accidentări, iar Craiova a suferit cumplit.

S-a teminat 1-1, rezultat bun pentru „U” Cluj și Oțelul, dar și pentru echipele poziționate între locurile 6-11, pe unde se învărte Rapid.

UNIVERSITATEA CRAIOVA vs RAPID 1-1 (1-1)

Au marcat: Mitriță (33 – penalty) – Braun (18)

Statistici// Posesia 65%-35% Șuturi pe poartă 2-1 Șuturi pe lângă poartă 8-2 Cornere 5-0 Cartonașe galbene 4-2

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6 – Vlădoiu 6, Maldonado 6, Sierra 5,5, Bancu 5,5 – Oshima 6, Căpățînă 6 (88, Screciu) – Baiaram 5 (65, Bană 6), Mitriță 5,5, Mora 5,5 (88, Mora) – Koljic 5 (65, A. Ivan 5)

Rezerve: S. Lung, Lazar – Gașpăr, Badelj, Zajkov, Ndong, Screciu, Danciu, Houri, Bană, D. Barbu, Ivan
Antrenor: Costel Gâlcă

RAPID: Siegrist 6 – Manea 6, Săpunaru 5 (69, Micovschi 5), Pașcanu 6, Braun 6,5 (80, Borza) – Gojkovic 6, Oaidă 5,5 – R. Pop 5 (69, Ignat 5,5), Hasani 5 974, Papeau), Petrila 6 – Burmaz 5

Rezerve: Aioani – P. Iacob, Ignat, Blazek, Borza, Micovschi, El Sawy, Papeau, Vulturar, Jambor, Onea
Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)/ A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)/ Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Arbitru AVAR: Omuţ Marius (Satu Mare)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE  RUNDEI a 8-a/ 30 august- 2 septembrie

Vineri, 30 august

Oțelul Galați (15 p.) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) 2-0 (2-0)/ Au marcat: Al. Pop (22, 42)

Sâmbătă, 31 august

FC Hermanstadt (11 p.) – Poli Iași (7 p.) 6-2 (4-1)/ Au marcat: Balaure (3, 58), R. Deaconu (9), Ianis Stoica (19), Chițu (42), R. Popescu (78) – Teixeira (45+3), Ștefanovici (82)

Universitatea Craiova (15 p.) – FC Rapid 1923 (9 p.) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Mitriță (33 – penalty) – Braun (18)