Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 9-a// CFR vs FCSB 2-2 (1-0)/ Rezumat Video/ În „derby-ul consoanelor” – echipa lui Gigi Becali a revenit de la 0-2!

Published on

CFR Cluj și FCSB au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-o partidă din cadrul rundei a 9-a a SuperLigii.

Echipa lui Dan Petrescu a avut avantaj de două goluri, în minutul 49, după cel de-al doilea gol marcat de Louis Munteanu, deși, la pauză, Gigi Becali efectuase patru (4!) modificări în garnitura de start, pe care tot el o alcătuise.

În cele din urmă, schimbările patronului FCSB au dat roade și campioana a marcat de două ori, prin Băluță și Dawa, însă de fiecare dată ajutată decisiv de doi jucători adverși: Simao Rocha și portarul Mihai Popa.

CFR a încheiat runda pe locul 5, cu 14 puncte, în timp ce FCSB, cu cele 9 puncte adunate, a urcat provizoriu pe locul 12. Ambele echipe au un meci mai puțin disputat.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

CFR vs FCSB 2-2 (1-0)

Au marcat: Louis Munteanu (36, 49) – Băluță (58), Dawa (87)

Statistici partidă// Posesia: 38%-62%; Șuturi pe poartă: 5-4;  Șuturi pe lângă poartă: 3-6; Cornere: 1-4; Cartonașe galbene: 2-1

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Fluier final, scor 2-2!

Minutul 87 – GOOOLL FCSB – Dawa înscrie din doi metri, după ce Mihai Popa nu a reușit să rețină mingea șutată de Octavian Popescu. Este 2-2!

Minutul 82 – Ultimele minute o găsește pe CFR baricadată în zona careului de 16 metri.

Minutul 74 – Șutul lui Octavian Ppopescu este deviat în corner de Mihai Popa, printr-o robinsonadă de mare efect.

Minutul 67 – Daniel Popa pătrunde în careu, însă este deposedat la timp și FCSB ratează restabilirea egalității.

Minutul 60 – FCSB revine în meci și Mihai Popa reține șutul aceluiași Băluță.

Minutul 58 – GOOOLL FCSB – Băluță profită de gafa lui Simao Rocha și înscrie din interiorul careului. Este 2-1!

Minutul 49 – GOOOLL CFR – Simao Rocha centrează și Louis Munteanu înscrie!

Minutul 46 – La pauză, Gigi Becali a ordonat patru modificări! Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+2 – CFR încheie prima repriză în atac. Kamara a trimis cu capul, de la aproximativ 7 metri, peste poarta lui Târnovanu.

Minutul 45 – Olaru șutează puternic, din zona careului, dar minge trece peste poarta gazdelor.

Minutul 36 – GOOOLL CFR – Simao Rocha centrează și Louis Munteanu reia în poarta FCSB, după ce i-a luat prim-planul lui Dawa.

foto ultras24.ro – captură video – L. Munteanu

Minutul 32 – Florin Tănase șutează imprecis dintr-o lovitură liberă.

Minutul 25 – Kamara trimite cu capul, însă Târnovanu reține de lângă bară.

Minutul 10 – FCSB are posesie de 60%.

Minutul 1 – A început partida.

CFR CLUJ: M. Popa 5 – Mogoș 5,5, Bolgado 5,5, Boben 5, Simao Rocha 5,5 – Fică 5,5 (75, Postolachi), Djokovic 5,5, Ad. Păun 5 (63, Artean 5) – Deac 5,5 (90, Korenica), L. Munteanu 7 (75, R. Filip), Kamara 5 (90, Michael)

Rezerve: Hindrich – Camora, Abeid, Keita, Kresic, R. Filip, Artean, Lucaci, Tachtsidis, Korenica, Postolachi, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu 6 – Pantea 4,5 (Octavian Popescu 6), M. Popescu 5,5, Dawa 5,5, Panțîru 5 (75, Radunovic 5) – Alhassan 5 (46, V. Crețu 5), Șut 5,5 – Baeten 5 (46, D. Popa 5,5), Olaru 5,5, Miculescu 4,5 (46, Băluță 6) – Fl. Tănase 5

Rezerve: A. Vlad – Crețu, Oct. Popescu, Ștefănescu, D. Popa, Băluță, Musi, Ngezana, Radunovic, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

A: Marian Barbu (Făgăraș – Braşov)/ A1: Ovidiu Artene (Vaslui – Vaslui), A2: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe – Covasna)/ Arbitru VAR: Ovidiu Haţegan (Arad – Arad)/ Arbitru asistent VAR: Ferencz Tunyogi (Zalău – Sălaj)
R1: George Cătălin Roman (Timişoara – Timiş)

SuperLiga – Runda a 9-a// Poli Iași vs Universitatea Craiova 2-0/ Rezumat Video/ Pedanteria olteană – aspru pedepsită!

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 9-a/ 13- 16 septembrie:

Vineri, 13 septembrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (11 p.) – FC Botoșani (6 p.) 3-0 (1-0)/ Au marcat: Debeljuh (10), Alimi (63 – penalty), Oberlin (87)

Dinamo (15 p.) – Unirea Slobozia (11 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Cîrjan (32)

Sâmbătă, 14 septembrie

Gloria Buzău (6 p.) – Oțelul Galați (16 p) 0-0

Petrolul Ploiești (14 p.)- Farul Constanța (9 p.) 1-1/ Au marcat: Grozav (83) – Alibec (60)

Duminică, 15 septembrie

Poli Iași (10 p.) – Universitatea Craiova (15 P.) 1-0 (1-0)/ Au marcat: Kamberi (30), Tailson (90+10)

CFR 1907 Cluj (14 p.) – FCSB (9 p.) 2-2 (1-0)/ Au marcat: Louis Munteanu (36, 49) – Băluță (58), Dawa (87)