SUPERLIGA// Etapa a 10-a// SEPSI – FCSB 2-5 (0-2)// Spectacol oferit de FCSB pe terenul lui Sepsi

FCSB se impune la scor pe terenul lui Sepsi, administrandu-i acesteia un sever și neașteptat 5-2. Adrian Șut și Darius Olaru au înscris în minutele 6 și 10 prin două șuturi de excepție. În repriza a doua am asistat la o cascadă de goluri. Sepsi a redus din handicap imediat după pauză, însă Florinel Coman a refăcut diferența de două goluri. Aceasta însă nu a rezistat decât trei minute.

Schimbările cu caracter ofensiv făcute de Liviu Ciobotariu au șubrezit defensiva, iar FCSB a profitat din plin. Octavian Popescu a înscris pentru 2-4, iar Djokovic a transformat impecabil penalty-ul obținut de Băluță.

În minutul 83, după o absență de doi ani și jumătate, Panțîru revine într-un meci oficial!

Statistica partidei: Posesie: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 4-7; Șuturi la poartă: 7-7; Cornere: 6-2; Cartonașe galbene: 2-2

Final de meci.

Minutul 83 – A intrat Panțîru după o absență de doi ani și jumătate! A ieșit Radunovic.

Minutul 77 – Schimbări în ambele echipe. Debeljuh și Rondon i-au înlocuit pe Safranko și F. Ștefan, iar Haruț a intrat în locul lui D. Olaru.

Minutul 75 – GOOOLL FCSB – Djokovic transformă penalty-ul și FCSB conduce cu 5-2.

Minutul 73 – Penalty pentru FCSB! Băluță a fost faultat în interiorul careului.

Minutul 68 – GOOOLL FCSB – Octavian Popescu îi ridiculează pe Ninaj și D. Ciobotariu și înscrie cu un șut puternic din interiorul careului de 16 metri.

Minutul 63 – Schimbări cu caracter ofensiv la Sepsi. Au intrat I. Gheorghe și Aganovic și au ieșit R. Varga, respectiv Francisco Junior.

Minutul 60 – GOOOLL SEPSI – Matei îi paseaază lui Alimi și gazdele revin în joc.

Minutul 57 – GOOOLL FCSB – Darius Olaru îl angajează pe Florinel Coman și acesta înscrie din interiorul careului de 16 metri.

Minutul 51 – GOOOLL SEPSI – Safranko reia mingea în poartă din centrarea lui R. Varga.

Minutul 49 – Băluță este avertizat cu galben.

Minutul 46 – Trei schimbări la FCSB. Au ieșit Ov. Popescu, Compagno și Miculescu și au intrat Djokovic, Băluță și Octavian Popescu. Tehnicianul Sepsi l-a înlocuit pe fundașul central Kecskes cu Damașcan, mijlocaș ofensiv.

Este pauză.

Minutul 45 – INCREDIBIL!!! Arbitrul Cătălin Popa nu-i acordă al doilea cartonaș galben lui Francisco Junior, care-l lovește peste față pe Miculescu. Din transmisia TV s-a observat că jucătorul FCSB-ului avea sânge pe față!

Minutul 34 – Compagno șutează imprecis de la 17 metri și balonul trece peste poarta gazdelor.

Minutul 30 – Târnovanu este avertizat cu galben pentru tragere de timp!

Minutul 28 – FCSB este salvată de bară la lovitura de cap expediată de R. Varga.

Minutul 19 – Francisco Junior încasează primul cartonaș galben al meciului.

Minutul 10 – GOOOLL FCSB – Olaru preia mingea cu dreptul pentru un voleu spectaculos cu piciorul stâng care-l lasă perplex pe Niczuly.

foto// digisport

Minutul 6 – GOOOOLL FCSB – Adrian Șut prinde un șut de la 25 de metri și deschide scorul.

foto// orangesport

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, Kecskes, Ninaj, Fl. Ștefan – C. Matei, Alimi, Francisco Junior – Oroian, Safranko, R. Varga
Rezerve: D. Moldovan – I. Gheorghe, Damașcan, Bălașa, Renta, Aganovic, Kallaku, Rondon, Debeljuh
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FCSB: Șt. Târnovanu – Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Oct. Popescu, Cr. Ganea, Al. Băluță, Radaslavescu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Sepsi Arena
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti – Argeş), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel – Argeş), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti – Argeş), Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş – Mureş), Arbitru AVAR: Artene Ovidiu (Vaslui)