Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 12-a// UTA vs Petrolul 3-1/ Rezumat Video/ Mini-vacanță liniștită pentru arădeni/ Zima – copleșit de atenția acordată!

Published on

În prima partidă din cadrul rundei a 12-a, pe „Francisc Neuman”, UTA a dispus de Petrolul Ploiești, scor 3-1.

După un început bun de joc al Petrolului, echipa arădeană a recuperat posesia balonului și, ajutată de fundașul central Huja și portarul Zima, a câștigat prima repriză. Cu un minut înainte de pauză, Kadiri a fost eliminat pentru o palmă dată lui Dimitriu. Decizia arbitrului Horia Mladinovici a venit după vizionarea incidentului la monitorul VAR.

foto ultras24.ro – captură video/ UTA vs Petrolul

Superioritatea numerică l-a determinat pe Mehmet Topal să forțeze remontada cu doi atacanți. Keita a rămas la vestiare și a intrat Akosah-Bempah, iar forcing-ul ploieștenilor din debutul actului secund s-a materializat pe tabela de marcaj. Grozav a șutat, Popa a respins în lateral și Tudorie a împins mingea în poarta UTA-ei. Reușita Petrolului a fost validată după o așteptare de 3 minute!

Contrar așteptărilor, arădenii au punctat la nici un minut de la repunerea mingii de la centrul terenului, tot în urma unei gafe a portarului Zima, care nu a mai ajuns la mingea centrată pe jos de Costache și reluată în poartă de Hrezdac.

Cel de-al doilea succes consecutiv obținut de UTA tulbură în mare măsura partea de mijloc a clasamentului. De pe locul 11, arădenii au urcat provizoriu până pe 7, cu 15 puncte acumulate. Petrolul va intra în mini-vacanța de două săptămâni cu același număr de puncte (18) și de pe un loc de play-off.

UTA vs PETROLUL 3-1 (2-0)

Au marcat: Huja (32), Cîmpanu (38), Hrezdac (57) – Tudorie (53)

Statistica partidei// Posesia: 30%-70%; Șuturi pe poartă: 4-4; Șuturi pe lângă poartă: 2-5; Cornere: 3-4; Cartonașe galbene: 2-4; Eliminat: Kadiri (44)

UTA: Popa 6 – Râpă 6, Poulolo 6, Conte 6, Trif 6 – Hrezdac 6, Van Durmen 5,5, Cîmpanu 6 (63, Zsori 4,5, 90+6, R. Cristea) – Omondi 5,5 – Kadiri 3 Costache 6 (83, Benga)

Rezerve: Benga, Borcea, Cristea, Dumiter, Fabry, Ghezali, Mabea, Mihai, Mitrovic, Pedro, Zsori
Antrenor: Mircea Rednic

PETROLUL: Zima 4 – Ricardinho 5, Stănică 5, Huja 4, Dumitriu 5 (66, Irobiso) – Keita 4,5 (46, Akosah-Bempah 4,5) – Rădulescu 5 (66, Tolea), Hanca 5, Jyry 4,5, Grozav 4,5 (81, Moussaki) – Tudorie 5

Rezerve: Akosah-Bempah, Eșanu, Irobiso, Jahic, Mateiu, Moussaki, Papp, Radu, Roche, Tolea
Antrenor: Sanjin Alagic

Arbitru: Horia Mladinovici/ Asistenți: Ferencz Tunyogi și Cosmin Bojan/ Arbitru VAR: Iulian Dima/ Arbitru AVAR: Sorin Vădana

PROGRAMUL RUNDEI a 12-a/ 4-6 octombrie

Vineri, 4 octombrie

UTA Arad – Petrolul Ploiești 3-1 (2-0)/ Au marcat: Huja (32), Cîmpanu (38), Hrezdac (57) – Tudorie (53)