Echipe Nationale

Elite League U20/ Cehia vs România 0-1/ Musi a marcat golul victoriei/ Luni, la Târgoviște, amical între România și Elveția

La Pardubice, România U20 a învins selcționata Cehiei, scor 1-0, în runda a treia a competiției cu caracter amical Elite League.

Tricolorii s-au impus prin golul marcat de Alexandru Musi, în minutul 37, după ce în minutul 10 a irosit o mare ocazie de gol.

În debutul reprizei a doua, portarul Răfăila a intervenit salvator la șutul expediat de Misek, din interiorul careului mic.

• Partida a fost transmisă live pe FRF.tv

Naționala pregătită de Costin Curelea a obținut primele 3 puncte, după înfrângerile suferite în fața Germaniei, scor 2-3, meci disputat la Arad, și 0-2 în fața Angliei, în deplasare.

Din grupă, pe lângă cele patru selecționate amintite, mai fac parte Portugalia, Turcia, Italia și Polonia. Astăzi, Anglia și Turcia au pierdut în Fața Italiei, respectiv Portugalia, cu același scor: 1-2.

Luni, 14 octombrie, la Târgoviște – stadionul „Eugen Popescu”, România U20 va întîlni într-o partidă amicală selecționata similară Elveției.

Cehia U20 vs România U20

A marcat: Musi (37)

Cehia: Slavata – Tredl (63, Penxa), Sevinsky (79, Dohnalek), Kukucka, Zachoval – Samek (63, Samek), Ambros (73, Beran) – Mikulenka (63, Toula), Misek (73, Sancl), Sloncik (78, Grygar) – Masek (73, Krulich)

Rezerve: Koutny, Dohnalek, Beran, Grygar, Penxa, Krulich, Planka, Sancl, Toula

Explicație foto arhivă/ În meciul amical de fotbal dintre Romania U20 si Cehia U20, desfasurat pe Stadionul Eugen Popescu din Targoviste, joi 7 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES/ FRF

România: Răfăilă – Dorobanțu, Șt. Duțu, M. Duțu, A. David (66, A. Șuteu) – Pașcalău, Jălade (66, I.Pop) – Bana (56, R.Pop), Boțogan (88, Rența), Musi (66, A. Trică) – A. Stan (56, Caragea)

Rezerve: Lefter, Chioveanu, Țuți, Șuteu, R. Pop, Trică, Radaslavescu, I. Pop, Tența, Olariu, A. Florea, Caragea

Lotul României U20 pentru meciul cu Cehia U20:

Portari: Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Vlad Răfăilă (Lecce / Italia), Eduard Chioveanu (CS Afumați);

Fundași: Andrei Dorobanțu (Unirea Slobozia), Mark Țuțu (Ceahlăul Piatra Neamț), Matteo Duțu (AC Milan / Italia), Răzvan Pașcalău (Dinamo București), Ștefan Duțu (CS Afumați), Dorin Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Șuteu (FC Voluntari), Antonio David (AS Gubbio 1910);

Mijlocași: Denis Rența (CSM Focșani), Daniel Olariu (CSC Șelimbăr), Robert Jălade (FC Sevilla / Spania), Alin Boțogan (Petrolul Ploiești), Ștefan Bană (Universitatea Craiova), Rareș Pop (Rapid București), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Alexandru Musi (FCSB), Adrian Caragea (Dinamo București);

Atacanți: Alexandru Stan (Gloria Buzău), Atanas Trică (CSM Slatina).