Superliga// Runda a 11-a// Universitatea Craiova – FC Botoșani 5-1 (2-1)// Oltenii au expediat 15 șuturi pe poarta Botoșaniului! Să fie acesta un record în Superliga?

Alex Mitriță, cu un marcat în minutul 90 și două pase de gol, este MVP-ul meciului, unul pe care Craiova l-a controlat cu autoritate.

În schimb, Andrei Ivan a devenit „inamicul public numărul 1” pe „Ion Oblemenco”, fiind huiduit și apostrofat la aproape orice atingere a balonului. Acum, Naționala României s-a îndepărtat și mai mult de domnu’ Ivan.

Oltenii au expediat 25 de șuturi la poartă, 15 dintre acestea fiind pe spațiul porții!!! Să fie acesta un record înregistrat în Superliga?

Statistica partidei// Posesie: 64%-36; Șuturi pe poartă: 15-2; Șuturi pe lângă poartă: 10-6; Cornere: 7-1; Cartonașe galbene: 2-3

Minutul 90 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Mitriță, MVP-ul partidei, își trece numele pe lista marcatorilor.

Minutul 89 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Roguljic, intrat pe teren în minutul 69, înscrie pentru 4-1.

Minutul 70 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Markovic înscrie pentru 3-1. Victoria Craiovei este ca și asigurată.

Minutul 39 – GOOOOLL BOTOȘANI – Pinson centrează și Florescu înscrie din doi metri.

Minutul 36 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Crețu majorează scorul. Mitriță a fost co-autor și la golul de 2-0.

Minutul 10 – GOOOLL UNIVERSITATEA – Mitrița centrează și Danciu înscrie cu latul.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățână (46, Ndong), Screciu, R. Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu (56, Kurtic), Houri (69, Roguljic) – Danciu (64, Baiaram), A. Ivan (46, Markovic), Mitriță
Rezerve: Lazar, Badelj, Ndong, Kurtic, Ișfan, Baiaram, Roguljic, Markovic, Kojic
Antrenor: Corneliu Papură

FC Botoșani: Ducan – R. Benzar (46, Friday), Șeroni, Mutombo, Creț (76, Creț) – Casap (46, Mouaddib), Dican, Florescu – N’Goma (67, Zabou), Ilic (77, Petro), Pinson
Rezerve: A. Ureche, Adams, Țigănașu, Cărăușu, Mouaddib, Cioiu, G. Dragomir, Petro, Zabou
Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)

Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari), Arbitru asistent VAR: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea)