Baschet

News Baschet// REZUMAT VIDEO – „U”- BT Cluj-Napoca o învinge și pe Buducnost Podgorica// Victorii pentru Voluntari, CSM Oradea și Timișoara în competițiile internaționale

„U” – BT Cluj-Napoca a disputat în această seară de miercuri, 25 octombrie, cel de-al doilea meci pe teren propriu din stagiunea 2023/2024 a BKT EuropeCup, după două deplasări consecutive la Wroclaw și Bourg en Bresse.

Primul sfert a stat sub semnul echilibrului, niciuna dintre formații nereușind să-și impună jocul, deși oaspeții s-au distanțat în primele patru minute ale sfertului la 6 puncte, scor 15-9. Clujenii au revenit spectaculos prin Mokoka și Mejeris, „U” – BT preluând conducerea cu 17-15. Primul sfert s-a încheiat 25-25!

Debut furtunos de sfert doi cu câte un coș de 3 puncte de fiecare echipă și continuat într-o manieră entuziasmantă de jucătorii clujeni, care prin Mokoka, Richards și Jarell au reușit să-și ducă echipa în avantaj la pauză, 48-43.

Jones și Stipanovic ies la rampă în debutul actului secund, iar Richard înscrie o triplă, „U” – BT distanțându-se la o diferență  de 10 puncte, scor 58-48, pe care au reușit să o păstreze până la finalul sfertul trei.

Ultimul sfert a început de la 68-58 pentru formația clujeană. Mokoka i-a arătat lui Mihai Silvășan că-și merită toți banii si o duce pe „U” – BT la 15 puncte diferență, printr-o acțiune personală și un coș de trei puncte.

Campioana en-titre a gestionat inteligent finalul jocului și s-a impus cu 89 la 74.

Principalii marcatori: Stipanovic 18 puncte, Mokoka 16 puncte, P. Richard 15, J. Eddie 13  (U-BT) – Wright Jr. 21, J. Williams 16, Y. Makoundou 14.

Pe 1 noiembrie, peste o săptămână, „U” – BT Cluj-Napoca va juca în Grecia, la Salonic, cu Aris.

FIBA Europe Cup

CSM Oradea a câștigat pe terenul formației finlandeze Kataja Basket, scor 87-73 (21-23, 24-20, 25-18, 17-12), în cadrul FIBA Europe Cup, etapa a 2-a – Grupa J.

Orădenii au început excelent partida și după trei minute conduceau cu 15-3, însă a intervenit relaxarea pe faza defensivă și finlandezii au încheiat primul sfert în avantaj, scor 23-21.

Sfertul 2 a devenit echilibrat abia în a doua jumătate, Katja reușind în primele patru minute să înscrie aproape pe bandă rulanta. CSM Oradea s-a trezit la timp și tripleta Neal-Freeman-Pearson a readus echilibrul pe tabela de marcaj. Finlandezii nu au făcut față ritmului și Oradea a câștigat sfertul 2 la patru puncte diferență (20-24), intrând la cabine în avantaj, scor 45-43.

Repriza a doua a fost dominată cu autoritate de CSM Oradea, care și-a adjudecat sfertul trei la 7  puncte diferență, 25-18, iar pe al patrulea la cinci puncte, în care s-au înscris doar 29.

Principalii marcatori pentru CSM Oradea au fost: Tarolis 18 puncte, Pearson 14, Freeman 14, Neal 13, K. Richard 11 puncte.

Americanul Nike Sibande a marcat 36 de puncte pentru Kataja, urmat de nigerianul Amanze Egekeze cu 14 puncte.

CSM Oradea va juca următorul meci internațional tot în deplasare, pe terenul Legiei Varșovia.

Eșec usturător șuferit de CSU Subiu în Țara Bascilor. cu Bilbao, la 25 de puncte diferență, scor 89-64.

ENBL (European North Basketball League)

Voluntari a marcat ieri 82 de puncte în meciul disputat pe terenul formației estoniene Kelia, pentru o victorie la 29 de puncte diferență. Scor 82 la 53, meci din cadrul rundei a 2-a – Grupa J.

Alpa Adria Cup

BC Timișoara a obținut în această seară cea de-a doua victorie în Alpa Adria Cup, dispunând de  formația cehă Olomucko cu 85-76 (23-24, 20-19,22-16, 20-17), runda a 2-a – Grupa B.

Principalii marcatori: Dimitrijevic 21 puncte, Mirkovic 16, Kesar 13 (TIM) – A. Bailey 25, Adamu 14, Festr 10 (OLO)