Superliga// Runda a 15-a// REZUMAT VIDEO – Poli Iași vs Oțelul 1-0// Remiză plictistoare și inechitabilă// Oțelul termină turul cu 11 egaluri!

Politehnica Iași a ratat șansa de a încheia turul Superligii cu o victorie în fața Oțelului, pe care ar fi meritat-o după aspectul partidei. Pe un joc prea avântat, cu fundașii centrali la centrul terenului, formația lui Leo Grozavu s-a văzut egalată în urma unui contraatac norocos inițiat de Fatai și continuat de Maciel. Politehnica a forțat victoria, dar a irosit două ocazii în primul minut al prelungirilor, iar Oțelul a replicat prin două cornere obținute în minutul 90+5.

Oțelul Galați înregistrează patru rezultate de egalitate consecutiv, iar Poli Iași cu unul mai puțin.

Statistica partidei: 47% – 53%; Șuturi pe poartă: 4 – 1; Șuturi pe lângă poartă: 9 – 2; Cornere: 4 – 2; Cartonașe galbene: 1 – 6

Au marcat: Harrison (21) – Maciul (79)

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minultul 90+5 – Gălățenii obțin cel de-a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 90+2 – Corner pentru Oțelul.

Minutul 90+1 – Dublă ocazie pentru Poli Iași. Dur-Bozoancă și Ariel Lopez blochează șuturile expediate din intariorul careului.

Partida a fost prelungită cu șase minute.

Minutul 88 – Bordeianu șutează pe lângă poarta Oțelului, iar Ariel Lopez primește cartonașul galben. 6 jucători de la Oțelul au fost avertizați.

Minutul 79 – GOOOOLL OȚELUL – Fatai îi pasează lui Maciel și acesta înscrie după o cursă de 30 de metri, cu un șut plasat pe lângă Silviu Lung jr.

Minutul 60 – Zhelev și Latouchent, ambii de la Oțelul, sunt avertizați cu cartonașul galben.

Cei trei jucători schimbați la pauză de Dorinel Munteanu fuseseră avertizați în prima repriză cu cartonașul galben.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Ambii antrenori au efectuat modificări în garniturile de start.

Este pauză.

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute. Cartonaș galben și pentru Adăscăliței (Oțelul).

Minutul 44 – Cisse (Oțelul) încasează cartonașul galben.

Minutul 42 – Itu ratează din 5 metri. A trimis mingea paralel cu poarta!

Minutul 31 – GOOOOLL POLI IAȘI – Englezul Harrison deschide scorul cu un șut de la aproximativ 15 metri, cu stângul, care-l surprinde pe portarul Oțelului. Mingea a fost plasată lângă bara lateral stânga.

Minutul 27 – Arbitrul Istvan Kovacs îi arată lui Gomes Da Silva (Oțelul) cartonașul galben.

Minutul 22 – Itu (Poli Iași) este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 15 – Nu am consemnat nicio fază notabilă la cele două porți.

foto// arhivă

Un succes, trei remize şi două înfrângeri este palmaresul înregistrat de ieşeni pe teren propriu în acest sezon. De partea cealaltă, gălăţenii sunt neînvinşi în deplasarile din ediţia curentă, în dreptul lor fiind consemnate o victorie şi cinci rezultate de egalitate.

Cele mai recente confruntări în principala întrecere internă au avut loc în ediţiile 2012-2013 şi 2014-2015, când fiecare şi-a trecut în cont câte o victorie, iar alte două partide s-au terminat fără gol marcat.

Leo Grozavu vs Dorinel Munteanu în toate competiţiile: 3 jocuri – două victorii Grozavu – un succes Munteanu.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Poli Iași: S. Lung – M. Martac, N. Samayoa, M. Katanec, R. Ispas – Bordeianu, J. Marchioni, C. Itu – R. Alin (46, S. Buș), S. Harrison (64, Jatoba), A. Gheorghiță (74, A. Dumitru)

Rezerve: Ailenei, Jatoba, A. Ciobanu, F. Ilie, C. Belu, S. Stefanovici, S. Buș, L. Phelipe, A. Dumitru.
Antrenor: Leo Grozavu.

Oțelul Galați: C. Dur-Bozoancă – M. Adăscăliței (46, Teleș), D. Lovric, J. Cisse (46, Zivulic), M. Zhelev – J. Cisotti, A. Lopez Varela, M. Silva (46, Latouchent) – F. Maciel, A. Pop (56, Fatai), R. Tănasă (57, Bodișteanu)

Rezerve: R. Stoian, V. Jardan, G. Cârjan, K. Fatai, Ș. Bodișteanu, S. Pereira, D. Zivulic, C. Ghiocel, R. Latouchent.
Antrenor: Dorinel Munteanu.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui)// Arbitru: VAR Marcel Bîrsan (București). AVAR: Mircea Orbuleț (București)