Superliga// Runda 15// REZUMAT VIDEO – UTA vs Dinamo 2-1 (1-1)// Dinamo joacă, ratează exasperant și… pierde!

Dinamo pierde un meci pe care ar fi trebuit să-l câștige, după modul în care a evoluat și numărul de ocazii avute. Trei dintre oportunități le-a ratat înainte ca UTA să restabilească egalitatea prin golul norocos a lui Micovschi, iar a patra, monumentală, în partea secundă.

Apoi, Homawoo a comis henț și… toate punctele au plecat spre Arad.

Statistica partidei// Posesie: 59% – 41%; Șuturi pe poartă: 3-4; Șuturi pe lângă poartă: 5-5; Cornere: 8-5; Cartonașe galbene: 2-3

Au marcat: Micovschi (40), Freitas (90+3 – 11 metri) – Dennis Politic (9)

CRONICA LIVE

Minutul 90+3 – GOOOOLL UTA – Freitas transformă penalty-ul.

Minutul 90+2 – Penalty pentru UTA! Hențul a fost comis de Homawoo.

Minutul 89 – UTA solicită penalty la un presupus henț comis de Lucas Alves. Faza este analizată în camera VAR! Arbitrul Moroiță a fost chemat la monitorul VAR!!!

Minutul 87 – Trei cornere consecutiv executate de UTA. Vine și al 4-lea!

Minutul 85 – Cooper ratează din interiorul careului.

Minutul 80 – Iacob respinge în corner șutul lui Costin.

Minutul 78 – IN-CRE-DI-BIL!!! Ocazie monumentală ratată de Dinamo! Ghezali driblează un adversar și îi pasează lui Gregorio, care face o preluare în plus și este este blocat la 3 metri de poartă.

Minutul 72 – Neluț Roșu este schimbat cu D. Iglesias, iar Ovidiu Burcă le cere lui Dennis Politic și Ghezali să schimbe zonele laterale. Dennis Politic evoluează pe partea dreapta a atacului dinamovist.

Minutul 68 – Schimbări în ambele formații. Rednic a efectuat două modificări, schimbându-i pe Micovschi și Luckassen, iar Burcă pe Abdallah.

Minutul 66 – Stolnik reia cu capul mingea centrată de Stahl și Golubovic reține.

Minutul 60 – Ilic nu face parte din acest „film”. Reușește să strice toate mingile care trec pe la el.

Minutul 58 – Abdallah șutează de la 16 metri și Iacob reține.

Minutul 53 – Ilic faultează și încasează cartonașul galben.

Minutul 47 – Arbitrul Moroiță se face că nu vede faultul clar comis de Bena asupra lui Luckassen la 17 metri de poarta lui Golubovic.

Minutul 46 – A început repiza secundă. Nicio schimbare la Dinamo.

Final de primă repriză. La 0-1, gol marcat de Dennis Politic în minutul 9, Dinamo a ratat trei imense ocazii. UTA a dominat teritorial prima repriză și a egalat grație fundașului dinamovist Bena, care a rașchetat mingea centrată de Căpușă.

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 43 – Micovschi, autorul golului de 1-1, primește galben. Un nou corner pentru Dinamo.

Minutul 41 – GOOOOLL UTA – Ocaziile se răzbună. Micovschi înscrie cu un șut din cădere. Căpușă a centrat la întîmplare, iar Bena a rașchetat mingea și Micovschi, pe fază, a trimis-o în poartă.

Minutul 36 – O nouă ocazie irosită de Dinamo. Costin a șutat de la aproximativ 12 metri lateral dreapta și Iacob a respins în față. Dinamo beneficiază de un corner obținut tot de Costin.

Minutul 35 – Mircea Rednic și-a pierdut răbdarea cu Ofosu și-l înlocuiește cu Stahl.

Minutul 28 – Dublă ocazie pentru Dinamo. Abdallah și Politic nu reușesc să-l învigă pe Iacob!

Minutul 25 – UTA beneficiază consecutiv de două cornere.

Minutul 21 – Ocazie și pentru Dinamo. Ghezali șutează în diagonală pe lângă poarta apărată de UTA.

Minutul 19 – Goluboviic respinge șutul lui Luckassen și UTA beneficiază de o lovitură de la colțul terenului. Ocazie mare a formației arădene.

Minutul 17 – Ghezali obține un corner pentru Dinamo, iar Neluț Roșu primeste cartonașul galben.

Minutul 9 – GOOOOLL DINAMO – Dennis Politic îi arată „bicicleta” lui Căpușă și șutează de la 15 metri, la coțul scurt, învingându-l pe Iacob.

Minutul 8 – Fabry este blocat la 7 metri de Homawoo.

Minutul 2 – Ocazie Micovschi!

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

foto// lpf.ro

ECHIPELE de START:

UTA: Fl. Iacob (cpt.) – Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Căpușă, Cr. Mihai, Freitas, Fabry (82, R. Pop) – Micovschi (68, Omondi), Luckassen (68, Cooper), Ofosu (35, Stahl)
Rezerve: Kucher – Carp, Diogo Rodrigues, Omondi, Stahl, R. Pop, Iurasciuc, Cooper, Marku
Antrenor. Mircea Rednic

DINAMO: Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu (72, D. Iglesias), Bena (83, Larrucea), Ilic – Ghezali, Abdallah (68, Gregorio), Politic (84, Bani)
Rezerve: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Larrucea, Iglesias, Bani, Patriche, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / Arbitru VAR: George Găman (Craiova) / Arbitru AVAR: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / R1: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)
Stadion: „Iuliu Bodola”, Oradea