Fotbal Intern

Superliga// Runda 16// VIDEO cu faultul comis de M. Popescu// Farul – FC Hermannstadt 1-1 (1-0)// Feșnic, o „catastrofă ambulantă”, desemnat de CCA pentru a distruge meciuri și jucători!

Published on

Arbitrul Horațiu Feșnic este o „catastrofă ambulantă”, desemnat de Comisia Centrală de Arbitri pe la partidele din Superligă pentru a le distruge și pune în pericol integritatea fizică a jucătorilor.

În minutul 44, Mihai Popescu (Farul) a avut o intrare criminală asupra lui Bejan, cu talpa pe gleznă, iar clujeanul Feșnic i-a arătat faristului doar galben, deși se afla bine poziționat, la 5 metri de fază.

La fel de castrofal s-a dovedit și colegul său din camera VAR, Ionuț Coza, care a preferat să nu intervină.

Gheorghe Hagi, tupeist peste măsură, la finalul partidei i-a cerut socoteală lui Feșnic pentru un presupus fault care ar fi avut loc cu câteva secunde înaintea golului marcat de sibieni. A primit roșu. Poate gratuit, însă mârlănia celui iertat de roșu în minutul 44 rămâne.

Statistica partidei// Posesie: 52%-48%; Șuturi pe poartă; 4-1; Șuturi pe lângă poartă: 6-5; Cornere: 4-3; Cartonașe galbene: 4-2; Eliminat: G. Hagi (după încheierea partidei)

MVPAlhassan 7

Au marcat: Artean (27) – Alhassan (90+1)

Farul Constanța: Aioani 6 – Dussaut 6 (73, Sîrbu 5), Larie 6, M. Popescu 3 (K. Boli 5), Kiki 6 – T. Băluță 5, Artean 6, Grameni 6– Ad. Mazilu 5 (62, Borgnino 5), L. Munteanu 5 (62, Rivaldinho 5), Budescu 6 (73, Sali 5)
Rezerve: Buzbuchi – Boli, Sîrbu, Queiros, N. Popescu, Gustavo Costa, Sali, Borgnino, Rivaldinho
Antrenor: Gică Hagi

Hermannstadt: Căbuz 6 – Etienne 5 (59, Oroian 6), V. Găman 6, Bejan 6, Butean 6 – Balaure 5, Mino Sota 6 (81, Murgia), Alhassan 7, Jipa 6 (75, Bucuroiu) – Neguț 5 (59, Iancu 6), D. Paraschiv 5 (75, R. Fonseca)
Rezerve: Muțiu – I. Stoica, Murgia, Biceanu, P. Petrescu, Oroian, Bucuroiu, G. Iancu, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Complex Sportiv Gheorghe Hagi, Ovidiu
Arbitru: Horațiu Feșnic 4/ Asistenți: Valentin Avram 6 și Alexandru Cerei 6
Arbitru VAR: Ionuț Coza / Arbitru AVAR: Mircea Orbuleț

Cotidianul electronic Ultras24.ro a decis să schimbe „tactica de joc” în privința redactării cronicilor. Începem de astăzi, vineri 10 noiemmbrie, cu primul meci din cadrul rundei a 16-a a Superligii.

Astfel, jucătorii vor fi notați pentru prestațiile lor, mai puțin cei care intră după minutul 80. În cazuri excepționale – înscrierea unui gol, cartonaș roșu – rezervele introduse vor primi note în „catalog.”

De note nu va scăpa nici brigada de arbitri, iar notarea pentru toți cei implicați în spectacolul fotbalistic începe de la 3!

În caseta de meciului se va regăsi și „rubrica’” MVP.

VIDEO – Faultul criminal comis de M. Popescu (Farul)