Fotbal Intern

Superliga// Runda 17-a// REZUMAT VIDEO – FC U Craiova 1948 – Sepsi 2-1 (1-1)// Oltenii câștigă în minutul 90+2!

Published on

Giovanni Constantino obține primele trei puncte pe banca formației oltene, golul victoriei fiind marcat în minutul 90+2. Succesul echipei familiei Mititelu, deși obținut în prelungirile meciului, este absolut meritat, statistica aparținându-i la toate „capitolele”.

În partea secundă, într-un interval de 3 minute, Blănuță a lovit bara de două ori.

FC U Craiova 1948 a câștigat după aproape trei luni și a acumulat 18 puncte.

La flash-interviul de după meci, Liviu Ciobotariu, tehnicianul Sepsi, a declarat că victoria formației craiovene este meritată.

„Nu putem emite pretenții dacă jucăm doar o repriză. Am luat două goluri asemănătoare, pe greșeli mari, pe două centrări din lateral. Situația se complică.”

Statistica partidei// Posesia: 55%-45%; Șuturi pe poartă: 9-2; Șuturi pe lângă poartă: 6-5; Cornere: 9-5; Cartonașe galbene: 1-1

Au marcat: Blănuță (10), Lacroix (90+2) – C. Matei (31)

MVP – Blănuță – 7

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90 +2 – GOOOOLL FC U Craiova – Chițu centrează și Leo Lacroix înscrie cu capul!

Minutul 88 – Niczuly reține voleul lui Bauza.

Minutul 77 – Liviu Ciobotariu efectuează trei schimbări, după ce tehnicianul FC U Craiova i-a înlocuit pe Achim și Bahassa.

Minutul 72 – Vladislav Blânuță trimite mingea pentru a doua oară în bară!

Minutul 69 – Ocazie FC U Craiova. Blănuță trimite în bară!

Minutul 63 – Bauza intră la gazde, iar Damașcan la Sepsi.

Minutul 31 – GOOOOLL SEPSI – Cosmin Matei restabilește egalitatea.

Minutul 10 – GOOOOLL FC U Craiova – Blănuță deschide scorul cu un șut din 5 metri.

Schimbările sunt notate în caseta tehnică.

FC U Craiova: Gurău 6 – Padula 6, Campagnucci 6, Lacroix 7, Mascarenhas 6 – Achim 5 (75, Albu), Van Durmen 6 – Baeten 5 (63, Bauza 6), Chițu 6, Bahassa 6 (75, Sidibe) – Blănuță 6
Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Albu, Pop, Buta, Blidar, Sidibe, Bauza, J. Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Sepsi: Niczuly 6 – Oteliță 5, Bălașa 5, Ninaj 5, Ciobotariu 5 – Alimi 5 (77, Rodriguez), I. Gheorghe 5 (77, Păun) – Aganovic 5 (63, Damașcan 5), C. Matei 6, Ștefănescu 5 (83, Varga) – Safranko 5 (77, Rondon)
Rezerve: Moldovan, Oroian, Kecskes, Păun, Rodriguez, Kallaku, Varga, Damașcan, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare); Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu(București)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş) / Asistent VAR: Alexandru Vişan (Galaţi)