Liga 2// Runda 15-a// REZUMAT VIDEO – Reșița termină anul cu un egal în fața liderului!

Prima partidă din cadrul rundei a 15-a, ultima din 2023, s-a disputat la Sibiu, pe stadionul Municipal, unde liderul CSC 1599 Șelimbăr a primit vizita „Milanului din Banat” – CSM Reșița.

Oaspeții, antrenor Flavius Stoican, au deschis scorul în minutul 7, autor Andrei Burlacu, însă avantajul a fost rapid neutralizat de gazde, care au restabilit egalitatea prin Schieb, minutul 20. În minutul 39, Claudiu Niculescu este nevoit să-l înlocuiască pe Schieb, accidentat, cu I. Năstăsie.

Liderul Ligii 2 a început mai bine repriza a doua și la doar două minute de la reluarea jocului a preluat conducerea. Kosovarul-suedez Berisha a înscris cu un șut din interiorul careului de 14 metri.

În ultimele 15 minute, Flavius Stoican a efectuat trei modificări care au reușit să resusciteze complet linia mediană reșițeană, echipa recăpătându-și forța ofensivă. Golul de 2-2 a picat în minutul 88, Drăghiceanu finalizând un atac purtat în mare viteză, cu un șut spectaculos din interiorul careului de 16 metri.

CSC Șelimbăr, cu punctul obținut astăzi, încheie anul pe locul 1.

Foto// facebook – csmreșița

Tot astăzi, joi 30 noiembrie, se disputa CSA Steaua – Corvinul, ora 17.30, și Campionii FC Argeș – CSC Dumbrăvița, ora 20.00. Ambele partide sunt transmise LIVE la TV, pe canalele Digi Sport și Prima Sport.

CRONICA LIVE

Fluier Final – CSC 1599 Șelimbăr vs CSM Reșița 2-2 (1-1)

Minutul 88 – GOOOOLL CSM Reșița – Drăghiceanu restabilește egalitatea printr-o execuție dificilă și spectaculoasă, șut din prima, de la aproximativ 14 metri.

Formația din Valea Domanului este însoțită la Sibiu de o pătimașă galerie!

Minutul 47 – GOOOOLL ȘELIMBĂR – Năstăsie șutează, portarul Rus respinge în față și suedezul Berisha marcheză cu un șut plasat. 2-1 pentru liderul ligii.

La partidă asistă aproximativ 800 de spectatori.

Minutul 31 – Dublă ocazie Șelimbăr. Monea reia cu latul și mingea lovește bara, revine în careu, Bersiha o retrimite spre poarta reșițeană, dar este deviată.

Minutul 20 – GOOOOLL CSC ȘELIMBĂR – Gazdele reușesc să egaleze după 12 minute. Schieb înscrie din 4 metri.

Minutul 7 – GOOOOLL CSM REȘIȚA – Andrei Burlacu șutează puternic de la aproximativ 18 metri, Mingea lovește bara stânga și intră în poarta gazdelor.

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Palmeș, Natea, R. Crișan, Ct. Alexe – Panos, Moussinga (90+3, Lumbu) – Monea, C. Soare (73, Rotund), Schieb (I. Năstăsie 39′) – Berisha (73, T. Călin)
Rezerve: Mitrovic – Tud. Călin, Al. Luca, Drăghescu, Rob. Gliga, Rotund, Lumbu, Babovic, I. Năstăsie
Antrenor: Claudiu Niculescu

CSM Reșița: I. Rus – Bărboianu (Ndiaye 57′), Erico da Silva, Rimovecz – Gomboș, Dudea, D. Fărăgău (76, F. Cristea), Fota (71, Chera)– Drăghiceanu, Andr. Burlacu (76, Al. Negru) – Lascu (Cip. Rus 57′)
Rezerve: Ct. Căpățână – Cega, Al. Sabău, Chera, Fr. Cristea, Al. Negru, Dolghi, Cip. Rusu, Ndiaye
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: George Cătălin Roman (Timişoara). Arbitri asistenți: Radu Despa (Baia Mare) și Călin Cimponeriu (Lugoj). Arbitru de rezervă: Stănică Theodor Oancea (Bucureşti). Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat de joc: Romeo Malac (Timişoara).

Rezultate Runda a 15-a:

CSC 1599 Șelimbăr – CSM Reșița 2-2 (1-1)// Au marcat: Schieb (20), Berisha (47) – A. Burlacu (7), Drăghiceanu (88)