Alte Sporturi

C.E. Volei Masculin 2023// România învinge Franța și se califică în optimi de finală

La Tel Aviv (Israel), România a învins Franța, cu 3-1 (25-23, 16-25, 25-18, 25-21), în ultimul meci din cadrul gtupei D, și s-a calficat în optimi de finala la Campionatul European.

„Tricolorii” au câștigat primul set cu 25-3, însă francezii, campioni olimpici en-titre, au mai percutanți în setul, pe care și l-au adjudecat la o diferență de 9 puncte, 16-25.

Voleibaliștii antrenați de Sergiu Stancu au evoluat magistral în setul 3, scor 25-18.

Așa cum era firesc, în setul 4 francezii s-au luptat pentru fiecare minge în speranța disputării unui al cincilea set, cel decisiv. Voleibaliștii lui Stancu au preluat conducerea la timp, 19-17,iar punctul victoriei a fost adus de un blocaj perfect.

• 4 septembrie  » România-Franța 3-1

În grupa României au mai rămas de disputat trei partide: Portugalia – Turcia; Grecia – Franța; Turcia – Franța