Din Voleu

Amicale// Șapte goluri în amicalul lui Dinamo/ Farul a jucat două partide în aceeași zi/ Victorie pentru CFR și înfrângere suferită de Poli Iași

CFR Cluj a dispus de campioana Slovaciei, Slovan Bratislava, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, la Windischgarsten, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Austria. Golul victoriei a fost marcat de Adrian Păun, din penalty (87),

CFR (prima repriză): R. Sava – Thaqi, Boben, M. Ilie, Camora (căpitan) – K. Keita, Artean, Tachtsidis – Deac, Kamara, Michael.

Au mai evoluat: Păun (foto), Serebe, Fică, Rocha, Ciubăncan, Kresic, Abeid, Lucaci, Filip, Mensah.

În primul amical disputat în Austria, CFR a pierdut în fața echipei poloneze Slask Wroclaw, scor 0-1.

Amical de lux// Fenerbahce vs Petrolul 2-1/ Mourinho și Topal – fotografie de colecție cu tricoul Petrolului!

Farul Constanța și Petrocub Hîncești (Moldova) au convenit să dispute două partide amicale în aceeași zi. În primul meci, constânțenii au câștigat cu 3-2, prin golurile lui Banu, Cocoș și Stoian.

Farul (echipa de start): Muşat – Sîrbu, Duţu, Gustavo Marins, Grosu – Banu, Casap, Lazăr – Avramescu, Andronache, Bodişteanu.

În a doua partidă, Petrocub și-a luat revanșa în fața Farului, scor 2-1. Golul echipei lui Gică Hagi a fost înscris de Stoian.

Farul: Buzbuchi Bălaşa, Queiros, Dănuleasă – M.Popescu, N.Popescu, Vînă, Ganea – Grigoryan, Rivaldinho, Cojocaru. Au mai jucat: Ducan – Dumitra, Nedelcu, Martinovic, Cercel, Ciobanu, Grameni, Băsceanu, Aioanei, Doicaru, Cocoş, Stoian

Dinamo a disputat sâmbătă, în Slovenia, primul amical internațional din această vară. în compania NK Domzale. S-a jucat două reprize fiecare a câte 60 de minute. Fotbaliștii bucureșteni s-au impus cu scorul de 4-3, prin golurile marcate de Cîrjan și Abdallah (3).

Dinamo (prima repriză): Adnan Golubovic – Cristian Costin, Kennedy Boateng, Josue Homawoo, Raul Opruț – Eddy Gnahore, Cătălin Cîrjan, Giorgi Milanov – Dennis Politic (C), Astrit Selmani, Petru Neagu.

Dinamo (repriza a doua): Roșca – Amzăr, Licsandru, Patriche, Bordușanu – Al.Irimia, Rotund, Bani – Caragea, Abdallah, A. Florescu.

Politehnica Iași a susținut sâmbătă, 29 iunie, cel de-al treilea amical în cantonamentul din Bulgaria, în fața  TSKA Sofia.

Gazdele s-au impus la limită, scor 2-1, golul echipei moldovene fiind înscris de fundașul central Samayoa, în minutul 75. În repriza a doua, la Poli Iași și-a făcut debutul extrema Valentin Gheorghe, ex-Universitatea Cluj.

Poli Iași: Fernandez – Todoroski (Tănase 75), Fl. Ilie (Soares 46), Samayoa, Ispas (Atanaskoski 46), Marchioni (Ciobanu 80), Bordeianu (Itu 65), Roman, Ştefanovici (Luca 65), Tailson (V. Gheorghe 67), Teixeira (V. Ilie 82).