SuperLiga – Etapa 1//FC Hermannstadt vs Universitatea Craiova 0-0/ Rezumat Video/ Daniel Paraschiv a plecat în Spania, la Real Oviedo!

FC Hermannstadt și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 0-0, în prima rundă a sezonului.

După o primă repriză echilibrată, însă cu un Sibiu agresiv, combativ și preocupat de poarta adversă, în actul secund Universitatea Craiova s-a năpustit peste liniile sibiene și a irosit o sumedenie de ocazii la poarta bravului Căbuz, autorul unor intervenții de mare efect.

Zece (10) șuturi au expediat oltenii pe spațiul porții sibiene, fața de doar unul reușit de elevii lui Măldărășanu, inexistenți în repriza a doua.

foto – FC Hermannstadt vs Universitatea Craiova – facebook – UCVOficial

S-a terminat nedecis, 0-0, spre satisfacția gazdelor și amărăciunea lui Alex Mitriță, introdus de Gâlcă abia în minutul 60!

Atacantul Daniel Paraschiv (25 ani, foto jos) nu a făcut parte din lotul FC Hermannstdt. În timpul partidei, comentatorul Mădălin Negoiță (Prima Sport) a dezvăluit că acesta ar fi semnat cu formația spaniolă Real Ovido (Segunda Division).

Statistici partidă/ Posesia: 38%-62%; Șuturi pe poartă: 1-10; Șuturi pe lângă poartă: 5-3; Cornere: 6-3; Cartonașe galbene: 1-1

HERMANNSTADT: Căbuz 7 – Căpușă 6 (85, D. iancu), V. Găman6 , Bejan 6, Oroian 6 (71, Goncalves 4,5) – Murgia 6, Biceanu 5 (63, A. Ivanov 4.5) – Neguț 5 (63, A. Chițu 4,5), R. Deaconu 5 (86, A. Jipa), Balaure 5 – I. Stoica 5

Rezerve: I. Pop, V. Muțiu – I. Stoica, Dr. Iancu, Gândilă, Jipa, Ciubotaru, Fl. Luca, Tiago Goncalves, Ivanov, Chițu
Antrenor: Marius Măldărășanu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6 – Căpățînă 5,5, Maldonado 6, Badelj 6, Ndong 6,5 (60, Sierra 6) – Al. Crețu 5,5, Houri 6 – Paradela 5,5 (60, Mitriță 6,5), Danciu 5,5, Ivan 5 (75, Mora 4,5) – Koljic 5

Rezerve: S. Lung jr, Lazar – Gaspar, Vlădoiu, Sierra Perez, Benga, Lăpădătescu, D. Barbu, Montoya, Bană, Mitriță, Markovic
Antrenor: Costel Gâlcă

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei – Satu Mare)/A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Vornicu Adrian (Iaşi)
Arbitru VAR:  Haţegan Ovidiu (Arad). Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)