SuperLiga – Etapa 1// UTA vs Rapid 1-1 (0-1)/ Rezumat Video/ Decizie discutabilă spre finalul partidei. Gol validat, joc reluat și apoi anulat!

La ora meciului, în Arad, termometrul arăta 37 grade Celsius, la umbră. Canicula ultimelor zile afectează partidele, căldura de la nivelul solului punând presiune pe jucători.

În pofida caniculei, cele două echipe au oferit o partidă spectaculoasă, prima repriză aparținându-le giuleștenilor, care au deschis scorul în minutul 23, prin Braun.

La pauză, Mircea Rednic a efectuat trei modificări și partitura UTA-ei s-a schimbat radical. Liniile Rapidului au căzut aproape instantaneu și Câmpanu a marcat pentru 1-1, în urma unei acțiuni personale a lui Omondi.

Finalul a fost incendiar. UTA a înscris și meciul a fost reluat de la centru. Între timp VAR-ul îl atenționa  încăști pe Sebastian Colțescu că faza golului este problematică. Colțescu a revăzut faza la monitorul VAR și a anulat golul pentru faultul comis de Loai Halaf asupra lui Blazek.

S-a terminat egal, cu un plus de apreciere pentru efortul jucătorilor arădeni!

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+6 – Fluier final.

Minutul 89 – UTA înscrie prin Omondi, după o incursiunea lui Halaf, introdus în locul lui R. Cristea. Arbitrul Sebastian Colțescu a fost chemat la monitorul VAR pentru a revedea faza din care s-a înscris golul. Colțescu a decis că Loai Halaf l-a faultat pe fundașul central Blazek.

Minutul 85 – Alex Cîmpanu, introdus la pauză și marcatorul golului de 1-1, a acuzat probleme medicale și l-a obligat pe Mircea Rednic să-l înlocuiască cu Râpă.

Minutul 83 – Reflex uluitor a lui Robert Popa la șutul lui El Sawy.

Minutul 81 – Benga îi permite lui Jambor să preia și să șuteze din întoarcere, însă mingea s-a oprit în brațele lui R. Popa.

Minutul 74 – Emmers, introdus în minutul 61, se accidentează și este înlocuit cu Micovschi.

Minutul 70 – Fază spectaculoasă creată de jucătorii arădeni pe flancul drept, însă Cristi Manea respinge din fața lui R. Cristea.

Minutul 61 – Neil Lennon efectuează două schimbări în formația bucureșteană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 61 – GOOOLL UTA – Omondi a luat o minge pe cont propriu și Cîmpanu, pe fază, înscrie din zona careului mic, la vinclul porții rapidiste.

Minutul 57 – Omondi trimite o torpilă de la aproximativ 20 de metri Aioani respinge în corner. Este prima alertă a reprizei a doua!

Minutul 46 – Trei schimbări la UTA! Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+5 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză  a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 44 – UTA beneficiază de un corner.

Minutul 39 – Van Durmen îl faultează pe Oaidă la 17 metri de poarta lui R. Popa.

Minutul 23 – GOOOLL RAPID – Deși căzuse, Rrahmani îi pasează lui Braun care trimite în poarta UTA-ei, cu latul, la colțul lung.

Minutul 9 – Omondi expediază două șuturi, dintre care doar unul a prins spațiul porții giuleștene, însă Aioani a reținut fără probleme.

foto – UTA vs Rapid – captură video Digi Sport

Minutul 5 – Dublă ocazie pentru Rapid, prin Rrahmani și Hasani.

UTA vs RAPID 1-1 (0-1)

Au marcat: Cîmpanu (61) – Braun (23)

UTA: R. Popa 7 – Rodrigues 6, Conte 6, Benga 5, Trif 6 – C. Mihai 6, Van Durmen 6 – Fabry 5 (46, J. Pedro 6), Omondi 7, Costache 4,5 (46, Cîmpanu 6, 85, Râpă) – Dumiter 4,5 (46, R. Cristea 4,5, 88, Halaf)

Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, J. Pedro, Cîmpanu, R. Cristea, Halaf, A. David
Antrenor: Mircea Rednic

Rapid BUCUREȘTI: Aioani 6 – Manea 6, Blazek 4,5, Iacob 5 – Braun 6, Oaidă 5 (61, Emmers 4, 74, Micovschi 4,5), Papeau 5, Kait 5, Borza 5 (74, El Sawy 5) – Hasani 5 (61, Jambor 5), Rrahmani 5,5 (78, Burmaz)

Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, A. Stan, Ignat
Antrenor: Neil Lennon

Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti – Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova – Dolj) / A2: Popescu Adrian (Craiova – Dolj) / Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti – Bucureşti) / Arbitru AVAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj)