SuperLiga – Etapa 1// CFR vs Dinamo 3-2 (1-2)/ Goluri + Rezumat Video/ Dinamo nu scapă de coșmarul minutelor de prelungire!

Pe propriul teren, CFR Cluj s-a impus în fața lui Dinamo, scor 3-2, în prima rundă a noului sezon de SuperLigă.

Dinamo a început sezonul 2024/2025 așa cum l-a încheiat pe precedentul, cu goluri primite în minutele de prelungire. Câinii au condus cu 2-0 până în minutul 41, prin golurile lui Cîrjan și Abdallah, dar Dennis Politic i-a oferit CFR-ului ocazia de a înscrie din penalty.

La pauză, Dan Petrescu a efectuat două modificări, iar Bîrligea, unul dintre cei doi nou-intrați, a restabilit egalitatea, după un slalom în fața inerților fundași centrali dinamoviști, încheiat cu un șut pe sub Golubovic.

Până la lovitura de grație semnată de grecul Tachtsidis, în minutul 90+3, Bîrligea a mai irosit două mari ocazii de gol.

La poarta lui Sava, liniștea a fost perturbată de șutul imprecis specific lui Ahmed Bani, cu privirea ațintită în ghete.

CFR vs DINAMO 3-2 (1-2)

Statistici partidă// Posesia: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 7-2; Șuturi pe lângă poartă: 7-4; Cornere: 7-2; Cartonașe galbene: 3-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+7 – Final de meci. CFR se impune în fața lui Dinamo, scor 3-2.

Minutul 90+3 – GOOOLL CFR – Tachtsidis înscrie printr-un șut din marginea careului, la firul ierbii, în urma unei acțiuni personale a lui Bîrligea.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute.

Minutul 90 – Bani își bate joc de efortul lui Caragea și șutează imprecis din marginea careului, din poziție ideală!

Minutul 81 – Triplă schimbare la Dinamo. Vezi caseta tehnică.

Minutul 74 – Golubovic deturnează în corner mingea șutată de Korenica.

Minutul 71 – Ahmed Bani l-a înlocuit pe Milanov, iar Irimia pe Cîrjan. Prima modificare a avut loc în minutul 64.

Minutul 54 – Bîrligea ratează din 4 metri, cu treisferturi din poartă goală. A făcut parte din lotul Naționalei la EURO 2024!!!

Minutul 58 – Dublă ocazie a lui Dinamo, prin Selmani și Gnahore.

Minutul 53 – Ocazie rarisimă irosită de Bîrligea!

Minutul 52 – GOOOLL CFR – Defensiva lui Dinamo capotează în fața lui Bîrligea, care restabilește egalitatea și cu ajutorul portarului Golubovic!

Minutul 50 – Început lent de repriză. Dinamo pare să accepte dominarea CFR-ului.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două schimbări în echipa clujeană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+5 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 42 – GOOOLL CFR – Deac transformă penalty-ul și este 1-2!

Minutul 41 – Penalty pentru CFR! Politic l-a faultat pe Artean în suprafața de pedeapsă.

Minutul 34 – GOOOLL DINAMO – Abdallah profită de gafa lui Camora și înscrie pentru 0-2, din 3 metri!

Minutul 29 – Gazdele execută o lovitură de la colțul terenului, prin Deac, însă defensiva lui Dinamo respinge.

Minutul 25 – Dinamo a făcut pasul în spate și CFR a pus stăpânire pe joc.

Minutul 14 – GGOOOLL DINAMO – Cîrjan înscrie în poarta CFR-ului, cu o scăriță, după ce i-a ridiculizat pe Kresic și Sava! O bijuterie de fază!

Minutul 11 – Început bun de joc pentru Dinamo, care execută un corner de pe flancul drept de atac, prin Milanov.

Minutul 3 – Fază fiebinte în careul clujean. Abdallah solicită penalty în urma intrării prin alunecare a fundașului de flanc stâng Mario Camora. Arbitrul Vidican nu s-a lăsat impresionat de căderea atacantului dinamovist, însă impresia noastră este că a fost penalty!

Foto ultras24.ro – captură video – CFR vs Dinamo – Digi Sport

CFR CLUJ: Sava – Thaqi 4,5 (46, Mogoș), Kresic, M. Ilie, Camora – Artean 4,5 (79, Păun), K. Keita, Tachtsidis – Deac 5,5 (88, Nkololo), Michael 4,5 (46, Bîrligea), M. Kamara 5 (69, Korenica)

Rezerve: Hindrich – Mogoș, Abeid, Boben, Ajeti, R. Filip, Păun, Fică, Nkololo, Lucaci, Korenica, Bîrligea
Antrenor: Dan Petrescu

DINAMO: Golubovic – Costin 5 (81, Patriche), Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov 4.5 (64, Bani), Gnahore, Cîrjan 6,5 (71, A. Irimia) – Abdallah 6 (81, Caragea), Selmani, Politic 4,5 (81, Amzăr)

Rezerve: Roșca, Patriche, Pașcalău, Amzăur, Licsandru, A.Irimia, Bani, Florescu, Bordușanu, Caragea, Rotund
Antrenor: Zeljko Kopic

Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare – Satu Mare)/ A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti – Bucureşti), A2: Romică Bîrdeş (Piteşti – Argeş)/ Arbitru VAR: Andrei Chivulete (Bucureşti – Bucureşti)/Arbitru AVAR: Ferencz Tunyogi (Zalău – Sălaj)/ R1: Viorel Flueran (Craiova – Dolj)

SUPERLIGA – ETAPA 1 – PROGRAM și REZULTATE:

Etapa 1

Vineri, 12 iulie

Farul Constanța – Unirea Slobozia 0-1 (0-1)/ A marcat: F. Purece (19)

FC Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0

Sâmbătă, 13 iulie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Politehnica Iași 1-0 (1-0)/ A marcat: C. Matei (23)

UTA Arad – FC Rapid 1923 1-1 (0-1)/ Au marcat: Cîmpanu (61) – Braun (23)

FCSB – Universitatea Cluj 1-1 (0-0)/ Au marcat: Musi (50) – D. Nistor (57 – penalty)

Duminică, 14 iulie

CFR 1907 Cluj – Dinamo București 3-2 (1-2)/ Au marcat: Deac (42 – penalty), Bîrligea (52), Tachtsidis (90+3) – Cîrjan (14), Abdallah (34)