SuperLiga – Runda 2// Video Goluri/ Dinamo vs Petrolul 4-1/ Știre de „prima pagină”: Dinamo i-a dat 4 goluri Petrolului!

Pe Arcul de Triumf, în runda a doua a Superligii, Dinamo București a surclasat-o pe Petrolul Ploiești, scor 4-1 (2-0).

Dinamo a început partida cu o linie mediană agresivă și atentă la fiecare încercare a Petrolului de a pune stăpânire pe minge. „Lupii” au fost moi și deloc interesați de fotbal, iar „câinii” au profitat din plin.

Abdallah a găurit vinclul lui Zima, în minutul 13, iar spre finalul primei reprize, pe o contră purtată de Selmani, Cîrjan a punctat pentru 2-0, în urma unei piruete executate în fața unor fundași hipnotizați.

Jocul catastrofal al Petrolului a continuat și în partea secundă, deși turcul Mehmet Topal a încercat să-l resuciteze prin Jyry și Denis Radu. Dinamo și-a văzut de fotbal și a început să picteze pe flancul lui Țicu, deloc ajutat de Huja și Dumitriu.

Kosovarul Selmani a marcat pentru 3-0, din 4 metri, ca-n curtea școlii, fază la care mai bine de cinci jucători ai Petrolului nu au schițat niciun gest de nesupunere.

Golul lui Țicu, din minutul 83, a fost imediat anulat de dubla gafă a mijlocașului Keita și Politic, după o mică ceartă cu doi colegi, a punctat din penalty.

Dinamo a marcat patru goluri Petrolului din tot atâtea șuturi trimise pe spațiul porții!

Vezi Cronica Live + Video cu Golurile Marcate!

Foto – captură video – Digi Sport/ Dinamo vs Petrolul

DINAMO vs PETROLUL 4-1 (2-0)

Au marcat: Abdallah (13), Cîrjan (41), Selmani (61), Politic (85 – penalty) – Țicu (83)

Statistici partidă// Posesia: 55%-45%; Șuturi pe poartă: 4-1; Șuturi pe lângă poartă: 1-2; Cornere: 5-5; Cartonașe galbene: 2-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – Final de meci.

Minutul 87 – Două schimbări la Dinamo. Vezi caseta tehnică.

Minutul 85 – GOOOLL DINAMO – Dennis Politic transformă penalty-ul obținut tot de el!

Video cu golurile marcate de Țicu și Politic!

Minutul 83 – Penalty pentru Dinamo. Keita gafează în interiorul careului și apoi îl plachează pe Dennis Politic!

Minutul 82 – GOOOLL PETROLUL – Țicu reduce din handicap printr-un șut spectaculos!

Minutul 76 – Schimbări și la Dinamo. Au ieșit Cîrjan și Opruț, ușor accidentat. Bordușanu și Amzăr sunt pe teren.

Minutul 62 – Alte două schimbări la Petrolul. Hanca și Rădulescu au intrat în locul lui Dumitriu, respectiv Berisha.

Minutul 61 – GOOOLL DINAMO – Fază spectacol creată de Dinamo, tot pe flancul drept, și kosovarul Selmani pune latul pentru 3-0!

Minutul 59 – Dinamo „desenează” pe flancul drept și Papp se vede obligat să respingă în corner.

Minutul 55 – Început anost de repriză. Se joacă puțin și prost! Dinamo a făcut ușor pasul în spate, iar Petrolul se plimbă pe teren.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Două schimbări la Petrolul. Denis Radu l-a înlocuit pe Ricardinho, iar Jyry pe Mateiu.

Minutul 45+3 – Este pauză. Dinamo a controlat cu autoritate și inteligență primele 45 de minute și a marcat în două rânduri, prin Abdallah și Cîrjan. Petrolul arată groaznic!

Minutul 45 – Berisha șutează imprecis dintr-o poziție ideală, de la aproximativ 14 metri. Prim ocazie de gol a oaspeților!

Minutul 41 – GOOOLL DINAMO – Cîrjan înscrie din interiorul careului, din întoarcere, după un contraatac purtat de Selmani. Patru fundași ploieșteni nu au reușit să-i neutralizeze pe cei doi dinamoviști prezenți în interiorul careului.

Minutul 38 – Jucătorii Petrolului sunt incapabili să lege 3-4 pase și să genereze atacuri la poarta dinamovistă. Nici contraatacurile nu funcționează!

Minutul 31 – Înghesuială mare în careul Petrolului. Dinamo execută un corner.

Minutul 20 – Petrolul face eforturi mari de a trece centrul terenului, dar pasele sunt imprecise. Dinamo controlează cu autoritate jocul și pune constant presiune pe defensiva ploieșteană.

Minutul 13 – GOOOLL DINAMO – Selmani îi pasează în careu lui Abdallah și mingea este catapultată în viclul porții lui Zima! Abdallah este la la al doilea gol în acest sezon.

Minutul 10 – Selmani obține un nou corner pentru Dinamo.

Minutul 7 – Centrarea lui Abdallah este respinsă în corner.

DINAMO: Golubovic 6 – C. Costin 6 (87, M. Sivis), Boateng 6, Homawoo 6, Opruț 6 (76, Amzăr) – Milanov 6,5 (87, Licsandru), Gnahore 6,5, Cîrjan 7 (76, Bordușanu) – Abdallah 6,5, Selmani 6, Politic 6 (90, Caragea)

Rezerve: Roșca, Ailiesei, Bordușanu, A.Irimia, Pașcalău, Rotund, Licsandru, Sivis, A. Florescu, Patriche, Bani, Amzăr, Caragea
Antrenor: Zeljko Kopic

PETROLUL: Zima 5 – Ricardinho 4 (46, Radu 4), Papp 4, Huja 4, Țicu 4 – Mateiu 4 (46, Jyry), Keita 4 – M. Bratu 4 (82, Tolea), M. Dumitriu 4 (62, Hanca 4), G. Grozav 4 – Berisha 4 (62, Rădulescu 4)

Rezerve: Eșanu, Stănică, Tolea, Radu, Boțoghan, Jyry, Hanca, Ișfan, Bucur, Rădulescu, Ilie
Antrenor Mehmet Topal

Arbitru: George Găman (Craiova). Asistenți: Alexandru Filip (Constanța), Daniel Ilinca (Craiova)
Arbitru VAR: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistent VAR: Mircea Orbuleț (București)

SUPERLIGA – PROGRAM RUNDA 2 – REZULTATE

Iată programul complet al etapei a doua:

Vineri, 19 iulie

Politehnica Iași – FC Botoșani 1-0 (1-0)/ A marcat: Bordeianu (7)

Unirea Slobozia – FCSB 2-2 (1-1)/ Au marcat: F. Ilie (36), Doronțu (89) – Lixandru (33), D. Olaru (55 – penalty)

Sâmbătă, 20 iulie

Universitatea Craiova – UTA Arad 4-2 (1-1)/ Au marcat: Zajkov (36), Paradela (58), Baiaram (73), Mitriță (90+3) – Ezekiel (45), Benga (90+2)

FC Rapid 1923 – CFR 1907 Cluj 2-2 (1-1)

Duminică, 21 iulie

Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 3-1 (3-1)/ Au marcat: Blănuță (7, 37), Nistor (20 – penalty) – Bejan (41)

Dinamo București – Petrolul Ploiești 4-1 (2-0)/ Au marcat: Abdallah (13), Cîrjan (41), Selmani (61), Politic (85 – penalty) – Țicu (83)