SUPERLIGA// Etapa a 9-a//CFR – Petrolul 1-0// Istvan Kovacs îi refuză Petrolului două penalty-uri și CFR urcă pe locul 2 în clasament!

CFR Cluj avea nevoie de trei puncte pentru a urca pe locul doi în clasament. Acesta a fost obiectivul CLUBULUI în meciul cu Petrolul, iar jucătorii au înțeles că nu printr-un fotbal spectacol le pot obține.

ISTVAN KOVACS A IERTAT-O PE CFR DE DOUĂ PENALTY-URI!

• Minutul 31 – Portarul Sava îl împiedică cu picioarele pe Musi să ajungă la minge. Pe Istvan Kovacs nu-l interesează căderea ploieșteanului în careu și lasă jocul să continue. Horia Mladinovici, arbitru VAR, nu intervine.
  • Minutul 48 – Corner pentru Petrolul. Ajeti intră prin alunecare la picioarele lui Pedroși și îl calcă pe glezna piciorului drept. Nici de această dată I. Kovacs nu dictează penalty, iar Horia Mladinovici nu are reacție.

Statistica meciului: Posesie 49%-51; Șuturi pe poartă: 5-3; Șuturi pe lângă poartă: 6-6; Cornere: 6-5; Cartonașe galbene: 3-3; Eliminat: Mandorlini (antrenor CFR)

Fluier final.

Partida a fost prelungită cu doar cinci minute!

Minutul 90 – Ocazie mare pentru Petrolul. Sava respinge de pe linia porții mingea plasată cu capul de Papp.

Minutul 89 – Doua faultează din spate, picior pus pe genunchiului adversarului, dar I. Kovacs nu-i acordă cartonașul galben!

Minutul 85 – I. Kovacs ne arată că este un arbitru SLAB! Două cartonașe galbene arătate gratuit lui Jefferson și Meijers. Așa cum au fost și cele arătate lui Mandorlini.

Minutul 83 – Muhar nu scapă fără cartonaș galben.

Minutul 81 – Deac execută un corner.

Minutul 78 – Ultima schimbare la oaspeți. Dumitriu l-a înlocuit pe Seto.

Minutul 75 – Petrolul efectuează trei schimbări. Au ieșit Musi, Pedro, Hanca și au intrat Diomande, Mitrov și Jefferson.

Minutul 64 – Deac șutează de la aproximativ 23 de metri și mingea lovește bara.

Minutul 62 – Deac faultează și Kovacs îl avertizează cu cartonașul galben.

Minutul 59 – Mandorlini se decide să schimbe atacnții. Otele și Bîrligea trec pe bancă și intră Juricic și Betancor.

Minutul 57 – Tehnicianul CFR-ului primește cartonaș galben pentru proteste. I. Kovacs îl avertizează cu galben, italianul continuă să vocifereze și mai primește un galben și apoi cartonașul roșu.

Minutul 52 – Otele încasează un cartonaș galben.

Minutul 48 – Fază dubioasă în careul CFR-ului. Ajeti îl calcă pe Pedro, iar acesta cade. I. Kovacs comunică cu arbitrul VAR. Nu se acordă penalty.

Minutul 47 – Otele ratează singur cu Zima.

Minutul 46 – Grozav a fost schimbat cu M. Roman II. A început repriza a doua.

Final de primă repriză.

Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 41 – Cvek părăsește terenul accidentat. Deac îi ia locul.

Minutul 36 – Un nou corner pentru CFR. Raportul acestora este de 4-1.

Minutul 31 – Musi cade la marginea careului de 6 metri. Petrolul a solicitat penalty.

Minutul 31 – Petrolul beneficiază de prima lovitură de la colțul terenului.

Grosul galeriei ploieștene a intrat pe stadion în minutul 25!

Minutul 20 – O nouă lovitură de colț pentru gazde.

Minutul 17 – Mogoș trimite mingea cu capul în brațele portarului Zima.

Minutul 12 – GOOOOLL CFR – Avounou deschide scorul cu un șut puternic de la aproximativ 18 metri.

Minutul 3 – Corner CFR.

foto//digisport

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora – Muhar, Tachtsidis, Cvek – Avonou – Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Morgan, R. Filip, Fica, Deac, Krasniqi, Konoplyanka, Jefte, Juricic
Absent: Cr. Manea (accidentat)
Antrenor: Andrea Mandorlini

Petrolul Ploiești: Zima – Pedro, Papp, Meijers, Țicu – Doua, Seto, Hanca, Musi – Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu, Dumitriu, Garutti, Diomande, Jefferson, M. Roman II, Mitrov, I. Răducan
Absent: Huja (nerefăcut)
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Istvan Kovacs; A1: Vasile Marinescu; A2: Ovidiu Artene; Arbitru VAR: Horia Mladinovici; Asistent VAR: Ovidiu Robu