Champions League

Champions League// FCSB vs Maccabi Tel Aviv 1-1/ Cronică + Rezumat Video/ Calificarea se joacă la Budapesta, pe un stadion de 8.000 de locuri

FCSB și Maccabi Tel Aviv au terminat la egalitate, scor 1-1, pe stadionul Ghencea din București, în primul duel din cadrul turul doi UEFA Champions League.

Prima repriză s-a desfășurat sub semnul echilibrului, deși fotbaliștii israelieni au încercat în primele 15 minute să pună stăpânire pe  joc și să impună ritmul. Șutul lui Zahavi, din afara careului, a trecut pe lângă poarta lui Târnovanu. FCSB a replicat prin Băluță, care a reușit să trimită primul șut pe spațiul porții, dar Mashpati a reținut fără probleme.

O centrare trimisă la nivelul ierbii de Radunovici l-a găsit demarcat pe Daniel Popa, însă devierea acestuia nu a prins spațiul porții.

Maccabi a încheiat prima repriză în atac, Zahavi încercându-și norocul tot printr-un șut de la semidistanță.

La pauză, Miculescu și Alhassan i-au înlocuit pe Daniel Popa și Licsandru, dar prima ocazie de gol i-a aparținut lui Maccabi, prin Cohen.

Alex Băluță a fost argintul viu din atacul roș-albaștrilor, portarul Mashpanti și fundașul Shlomo fiind cei care i s-au opus cu succes.

Foto – captură video Pro Tv/ FCSB vs Maccabi Tel Aviv

După minutul 60, cele mai importante ocazii de gol le-am consemnat la poarta lui Maccabi, când Mashpanti s-a opus la loviturile de cap expediate Miculescu și Șut.

În minutul 71, după o nouă ocazie irosită de Băluță, Maccabi a deschis scorul, în urma gafelor comise pe rând de Ngezana și Crețu, Biton reluând în poartă respingerea lui Târnovanu la șutul lui Addo.

FCSB nu a clacat și Dawa a restabilit egalitatea, printr-o plasată lovitură de cap, din interiorul careului, după „libera” executată de Olaru.

Finalul i-a aparținut campioanei României, care a irosit două imense ocazii de gol, prin Ștefănescu și Musi, șuturile acestora ocolind poarta echipei israeliene.

Returul se va disputa peste o săptămână la Budapesta (Ungaria).

FCSB vs Maccabi Tel Aviv 1-1 (0-0)

Au marcat: Dawa (76) – Biton (71)

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru (46, Alhassan), Șut (65, Edjouma – Ștefănescu 985, Baeten), Olaru, Băluță (85, Musi) – D. Popa (46, Miculescu)

Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

Maccabi Tel Aviv: Mashpati – A. Cohen (66, Hozez), Shlomo, Nachmias, Asante (81, Abu Farhi), Davidzada – Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky – Zahavi (66, Biton), Addo (74, Baltaxa)

Rezerve: Melika, Biton, Malede, Hozez, Niddam, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Lin, Cordoba, Bitton
Antrenor: Zarko Lazetic

Stadion: Steaua

Arbitru principal: Gergo Bogar (Ungaria)/ Arbitri asistenți: Theodoros Georgiou, Balazs Szalai (ambii din Ungaria)/ Arbitru de rezervă: Csaba Pinter (Ungaria)