Connect with us

Fotbal Intern

SuperLiga – Runda 3// FCSB vs Oțelul Galați 0-2/ Rezumat Video/ „Munti” – 100% respect față de fotbal!

În Ghencea, pe stadionul Steaua, Oțelul Galați a învins FCSB, campioana en-titre, scor 2-0, în cel de-al doilea meci din cadrul rundei a treia SuperLiga.

Gigi Becali a decis să înceapă partida într-o formulă departe de adevăr, cu 8 „rezerve”, pentru a-și menaja „titularii” înaintea returului cu Maccabi Tel Aviv, din turul doi preliminar Champions League.

De partea cealaltă, Dorinel Munteanu a abordat prima repriză fără niciun atacant clasic, extremele și Cisotti devenind „arme” esențiale în destrămarea și străpungerea defensivei adverse. Găselnița tactică a fost păstrată și pentru repriza a doua, „9- rul” clasic (n.red. Alex Pop) fiind introdus abia în minutul 79. la scorul de 2-0.

Foto – Dorinel Munteanu/ facebook – SCOtelulGalati

În minutul 44, internaționalul Chiricheș a pierdut un duel aerian și apoi a gafat nepermis în jumătatea proprie, mingea sărind din picioarele lui ca din zid, și Cisotti a deschis scorul, printr-un șut cu stângul, din marginea careului de 16 metri.

Foto – FCSB vs Otelul, 0-2/ facebook – SCOtelulGalati

La pauză, latifundiarul din Pipera a apelat la Ștefănescu, Daniel Popa și Băluță, dar tot Oțelul a fost echipa cu golul, prin Zivulic, în minutul 60.

După trei etape, campioana a rămas cu cele două puncte câștigate în primele două partide, iar Oțelul Galați a acumulat 7 puncte și a urcat pe locul 1.

FCSB vs OȚELUL GALAȚI 0-2 (0-2)

Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)

FCSB: Vlad 4,5 – Antwi 4 (46, Crețu 4), Haruț 4,5, Chiricheș 4, Kiki 4,5 – Lixandru 4 (46, Ștefănescu 4,5), Alhassan 4 – Phelipe 4 (46, Băluță 4), Edjouma 4,5 (62, Baeten 4,5), Musi 4 – Miculescu 4 (46, D. Popa 4)

Rezerve: Târnovanu, Crețu, Pandele, Băluță, Daniel Popa, David Popa, Dawa, Ștefănescu, Panțîru, Baeten, Ngezana, Radunovic
Antrenor: Elias Charalambous

OȚELUL GALAȚI: I. Popescu 6 – Adăscăliței 5,5 (55, Duric 5,5), Cisse 6, Stefanovic 6, Zhelev 6 – Santos Lameira 6 (79, Juric), Zivulic 6,5, Teles 6,5 – Maciel 6 (79, A. Pop), Cisotti 7, Tănasă 5,5 (55, A. Rus 5,5)

Rezerve: Kolarov, A. Pop, I. Neagu, Rus, Yabre, Chira, Gallo, Hofman, N. Roșu, Juric, Maftei, Duric
Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti). Asistenți: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)
Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). Asistent VAR: Slabu Stelian (Braşov)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE – RUNDA 3

Vineri, 26 iulie

FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)/ Au marcat: Murgia (6) – Pospielov (40)

FCSB – Oțelul Galați 0-2 (0-1)/ Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)