SuperLiga – Runda 3// UTA vs „U” Cluj 0-0/ Rezumat Video/ Remiză echitabilă într-un meci fără istorie!

UTA și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, în runda 3 din SuperLiga.

Cele două  echipe au oferit un fotbal modest, lipsit viteză, claritate, cu puține faze de poartă. În unele momente a fost chiar plictistor.

Echipa lui Mircea Rednic a obținut al doilea punct, iar Universitatea Cluj va aborda derby-ul Clujului, cu CFR, la adăpostul celor cinci puncte.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

UTA vs „U” CLUJ 0-0

Statistici partidă// Posesia: 41%-59%; Șuturi pe poartă: 4-1; Șuturi pe lângă poartă: 4-6; Cornere: 6-5; Cartonașe galbene: 0-2

Foto – ultras24.ro/ captură video/ UTA vs „U” Cluj

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Final de meci.

Minutul 90+4 – Demi-voleul lui Chipciu este reținut de D. Iliev.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 82 – Cristi Mihai a fost schimbat de Halaf, iar Blănuță de Șfaiț, jucător de 19 ani achiziționat de la Școala de Fotbal Mihai Georgescu Viitorul (Liga 4)!

Minutul 76 – Arădenii sunt mai incisivi în aceste minute, însă nu obțin nimic din cele două cornere de care au beneficiat.

Minutul 73 – Sabăul îl schimbă pe Dan Nistor cu fundașul dreapta Dorinel Oancea!

Minutul 69 – Modificări și în echipa pregătitîă de Mircea Rednic. Vezi caseta tehnică.

Minutul 65 – Șutul lui Fabry, cu stângul, din interiorul careului, nu prinde colțul lung al porții clujene.

Minutul 62 – Trei modificări în echipa clujeană. Au intrat Simion, Codrea și Thiam. Vezi caseta tehnică.

Minutul 58 – Contraatacul purtat de Tchassem îi aduce Universității un corner, la fel de inexact executat și acesta de Nistor.

Minutul 46 – UTA a început în forță și șutul lui Cîmpanu, din interiorul careului, cu piciorul stâng, este respins de pe linia porții de Iulian Cristea. Uriașă ocazia echipei arădene.

Minutul 46 – A început repriza a doua. La UTA, Cîmpanu l-a schimbat pe V. Costache.

Minutul 45+2 – Este pauză.

Minutul 45+1 – Tchasem reia din doi metri, din unghi, în pieptul lui Conte. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize i-a aparținut Universității Cluj.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 2 minute.

Minutul 44 – Gertmonas respinge șutul lui Omondi. Corner pentru UTA! Iulian Cristea respinge și arădenii execută o nouă lovitură de la colțul terenului.

Minutul 42 – Tchassem este blocat în interiorul careului și Nistor este chemat pentru a executa un nou corner.

Minutul 38 – Centrarea lui Chipciu este respinsă în corner, însă clujenii nu obțin nimic din această fază fixă.

Minutul 34 – Ritmul de joc nu este alert.

Minutul 30 – „U” Cluj are 64% posesie și un șut pe lângă poarta UTA-ei. În schimb, gazdele au expediat două șuturi pe poarta clujeană , iar la cornere este 1-1!

Minutul 27 – UTA a echilibrat disputa și execută o lovitură de la colțul terenului. Mingea centrată la bara a doua nu a fost ajunsă de Benga.

Minutul 25 – Fabry prinde poarta clujeană cu un șut de la aproximativ 25 de metri, însă fără probleme pentru Gertmonas.

Minutul 22 – Rață centrează de pe dreapta și Bic șutează imprecis, cu exteriorul, pe lângă poarta arădeană.

Minutul 19 – „U” Cluj executa primul corner din meci, prin Dan Nistor, de pe flancul stâng.

Minutul 17 – 29 IULIE – ZIUA IMNULUI NAȚIONAL – Moment marcat pe stadion de suporterii ambelor echipe. SUPERB!

Minutul 15 – Fotbaliștii clujeni au posesia de 70%. UTA preferă contraatacurile!

Minutul 3 – Universitatea Cluj execută o lovitură liberă din zona careului de 16 metri.

UTA: D. Iliev 6 – Răpă 6, Conte 6, Benga 6, Trif 6 – V. Costache 4 (46, Cîmpanu 5,5), C. Mihai 5 (82, Halaf), Van Durmen 6 – Fabry 5 (69, David 4,5), Ezekiel 4,5 (J. Pedro 4,5), Omondi 4,5

Rezerve: R. Popa, Rodrigues, R. Stanciu, Ekmecki, Iurasciuc, Joao Pedro, Healf, A. David, R. Cristea, Cîmpanu
Antrenor: Mircea Rednic

„U” CLUJ: Gertmonas 6 – Boboc 6,5, Masoero 6, I. Cristea 6, Chipciu 6 – Ov. Popescu 5,5 (62, Simion 5,5), Bic 6 – Rață 5 (62, Codrea 5,5), Nistor 4,5 (73, D. Oancea 5), Tchassem 4,5 (62, Thiam 4,5) – Blănuță 4,5 (82, Șfaiț)

Rezerve: Gorcea, Oancea, V. Ștefan, Mitrea, Mitrea, Codrea, Sfait, Moraru, Bota, Silaghi, Thiam
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Neacşu George, Badea Marius/ Arbitru VAR: Iulian Călin / Asistent VAR: Tunyogi Ferencz

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE – RUNDA 3

Vineri, 26 iulie

FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)/ Au marcat: Murgia (6) – Pospielov (40)

FCSB – Oțelul Galați 0-2 (0-1)/ Au marcat: Cisotti (44), Zivulic (60)

Sâmbătă, 27 iulie

Politehnica Iași – Gloria Buzău 1-2 (1-1)/ Au marcat: A. Roman (29) – Matos (45+12, 53)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Dinamo București 1-1 (1-0)/ Au marcat: Fl. Ștefan (29) – Neagu (74)

Duminică, 28 iulie

Farul Constanța – FC Botoșani 0-1 (0-0)/ A marcat: Bodișteanu (47)

CFR 1907 Cluj – Universitatea Craiova 0-2 (0-0)/ Au marcat: Koljic (52), Mitriță (90+5)