SuperLiga – Runda 5// Poli Iași vs Dinamo 2-2/ Video Goluri/ Dinamo obține un punct la Iași cu prețul a trei accidentări!

Politehnica Iași și Dinamo București au terminat la egalitate, scor 2-2, în ultima partidă din etapa a 5-a din SuperLiga.

Partidă spectaculoasă la Iași, cu un penalty acordat în secunda 20, din care Dinamo a deschis scorul, apoi cu o remontada de poveste a Politehnicii Iași.

În partea secundă, Todoroski a înscris în propria poartă și Dinamo a reintrat în afacere, însă Bordușanu nu a dorit să o și finalizeze, lovind bara, în minutul 75.

Dinamo a părăsit terenul cu un punct și trei accidentați: Abdallah, Dennis Politic și Neagu. Primii doi au fost schimbați în prima repriză!

Politehnica Iași a acumulat 4 puncte și a părăsit locul 16, deținut acum de FC Botoșani, în timp ce Dinamo a ajuns la 8 puncte câștigate și a egalat-o pe Sepsi, ocupanta locului 4. De menționat, partida FC Botoșani vs FCSB – programată în runda a 4-a – a fost amânată.

Vezi Cronica Live + Video-uri cu Golurile!

POLI IAȘI vs DINAMO 2-2 (2-1)

Au marcat: Bordeaianu (13), Samayoa (45+4) – Selmani (3 – penalty), Todoroski (57)

Statistica partidei// Posesia: 34%-66%; Șuturi pe poartă: 6-3; Șuturi pe lângă poartă: 6-7; Cornere: 6-3; Cartonașe galbene: 2-3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de meci, dar Bordeianu și Homawoo își adresează cuvinte grele la centrul terenului. Sebastian Colțescu a intervenit imediat și le-a acordat cartonașul galben.

Minutul 90+3 – Neagu, înlocuitorul Abdallah, părăsește terenul accidentat. Incredibil!

Minutul 87 – Dublă înlocuire la Poli Iași.

Minutul 75 – Bordușanu lovește bara!

Minutul 63 – Schimbări în ambele echipe. Vezi caseta tehnică.

Minutul 59 – Tailson scapă spre poarta lui Dinamo și șutează peste poartă. Ocazie importantă pentru Poli Iași!

Minutul 57 – GOOOLL DINAMO – Sivis centrează și Todoroski înscrie în propria poartă. Este 2-2!

Minutul 46 – A început repriza a doua. La partidă asistă 7300 de spectatori, dintre care 800 sunt fanii lui Dinamo.

Minutul 45+4 – GOOOLL POLI IAȘI – Samayoa înscrie pentru 2-1, din pasa lui Alin Roman.

Minutul 34 – Alin Roman șutează peste poarta lui Golubovic, dar înainte de a lovi mingea a fost împins din spate de Homawoo.

Minutul 31 – Ghinion mare pentru Dinamo! S-a accidentat și Dennis Politic, care este înlocuit de Ahmed Bani.

Minutul 22 – Șutul lui Dennis Politic, din interiorul careului, este respins de J. Fernandez. Ocazie mare pentru Dinamo.

Minutul 15 – Poli Iași a prins curaj și asediază poarta lui Golubovic.

Minutul 13 – GOOOLL POLI IAȘI – Bordeianu înscrie cu un șut de la aproximativ 30 de metri!

Minutul 10 – Dinamo l-a pierdut pe Abdallah, care s-a accidentat și este înlocuit cu Neagu.

Minutul 5 – Golubovic are doua intervenții de efect și Dinamo scapă fără gol.

Minutul 3 – GOOOLL DINAMO – Selmani șutează puternic și înscrie din penalty!

Minutul 1 – Penalty pentru Dinamo în secunda 20!

POLI IAȘI: Fernandez 6 – Atanaskoski 5 (87, Ispas), Todoroski 4, Samayoa 6, Claudio Silva 5,5 – Gouet 5 – Gheorghiță 5,5 (63, Stefanovici 5), Bordeianu 6, A. Roman 5,5, Tailson 5,5 (63, V. Gheorghiță 5) – Kamberi 5,5 (87, Harrison)

Rezerve: Niga, Tănasă, R. Ispas, F. Ilie, Guilherme Santos, Stefanovici, V. Gheorghe, L. Mihai, Miskovic, Harrison, G. Teixeira, D. Popa
Antrenor Tony da Silva

DINAMO: Golubovic 6,5 – Sivis 5 (63, Costin 5), Boateng 5, Homawoo 6, Opruț 5 – Bordușanu 5,5, Cîrjan 6, Gnahore 6 – Abdallah 4 (10, Neagu 5), Selmani 6, Politic 5,5 (31, Bani 5)

Rezerve: Roșca, Pașcalău, Licsandru, P. Neagu, Bani, Patriche, A. Irimia, Rotund, Amzăr, Florescu, C. Costin
Antrenor Zeljko Kopic

Arbitru:  Sebastian Colțescu. Asistenți:  Vasile Marinescu (ambii din București), George Duță (Bacău)
Arbitru VAR:  Iulian Călin (Ștefănești). Asistent VAR:  Ovidiu Artene (Vaslui)

PROGRAM și REZULTATE – RUNDA 5

Vineri, 9 august

FCSB (5 puncte) – Farul Constanța 3-2 (4 p.) (1-2)/ Au marcat: Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+4 – penalty) – I. Vînă (5), Grigoryan (43)

Sâmbătă, 10 august

FC Hermanstadt (5 p.) – FC Botoșani (3 p.) 2-1 (0-1)/ Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)

UTA Arad (6 p.) –  Oțelul Galați (11 p.) 1-1 (0-1)/Au marcat: Joao Pedro (90+7 – penalty) – Juric (13)

FC Buzău (5 p.)– FC Rapid 1923 (4 p.) 1-1 (0-1)/ Au marcat: Budescu (77 – penalty) – Papeau (10)

Duminică, 11 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Universitatea Craiova (11 p.) 1-2  (0-1)/ Au marcat: Debeljuh (69)  – Mitriță (32, 82)

CFR 1907 Cluj – Unirea Slobozia 3-0 (1-0)/ Au marcat: L. Munteabu (38, 64), Păun (52)

Luni, 12 august

Petrolul Ploiești (6 p.) – Universitatea Cluj (9 p.) 0-0

Poli Iași (4 p.) – Dinamo (8 p.) 2-2 (2-1)/ Au marcat: Bordeaianu (13), Samayoa (45+4) – Selmani (3 – penalty), Todoroski (57)