Connect with us

Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 7-a// Dinamo vs Universitatea Craiova 2-1/ Rezumat Video/ Victorie eroică obținută de „câinii” lui Kopic!

Partidă spectacol  pe Arcul de Triumf, între Dinamo și Universitatea Craiova, scor 2-1, în cadrul etapei a 7-a a SuperLigii.

Dinamo a deschis scorul în secunda 32 (!!!), prin Ahmed Bani, însă golul a fost validat abia în minutul 4! Oltenii au încercat să treacă peste prima mușcătură a câinilor, însă l-au pierdut devreme pe Paradela, în minutul 12.

Mitriță a lovit stâlpul din stânga lui Golubovic, din poziție ultracentrală, și Dinamo a înțeles că tot atacul este cea mai bună apărare. Abdallah l-a cărat în spate pe Bancu, după ce i-a furat mingea din picior, însă cei 40 de metri alergați n-au avut finalitate. A urmat apoi ratarea lui Selmani, din interiorul careului, și Dinamo nu s-a mai dat plecat din jumătatea olteană.

Gnahore a prins șutul de 2-0, în minutul 42, deviat involuntar de Maldonado în poarta lui L. Popescu, dar îngerul s-a transformat rapid în demon. Mijlocașul dinamovist s-a împiedicat în propriile gânduri și Koljic a fost mai rapid decât Golubovic, Homawoo și Boateng. Două goluri în două minute, 2-1 la pauză!

În minutul 57, fundașul lateral francez Sivis a fost eliminat pentru un fault grosolan comis asupra japonezului Oshima, iar în finalul partidei, pentru două cartonașe galbene încasate în trei minute, 80 și 83, Homawoo a fost trimis definitiv la vestiare.

A urmat un asediu prelungit la poarta lui Golubovic, cu 9 „câini” dispuși sa moară de gât cu „leii din Bănie.”

Este prima victorie a lui Dinamo împotriva Universității Craiova după 8 înfrângeri consecutive!

Vezi Cronica Live + Video Goluri + Rezumatul Partidei!

foto ultras24.ro – Bani înscrie în poarta Universității Craiova, în secunda 32 – captură video

DINAMO vs UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1 (2-1)

Au marcat: Bani (4), Gnahore (42) – Koljic (44)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+8 – Fluier final. Dinamo s-a impus cu 2-1, cu doi jucători eliminați. Sivis a văzut cartonașul roșu în minutul 57, iar Homawoo a încasat două galbene în doar 3 minute și a fost trimis la vestiare în minutul 83!

Minutul 90+5 – Oltenii au executat 3 cornere în ultimele două minute. Mitriță a fost inexistent în această seară!

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute.

Minutul 88 – Final nebun de partidă. Craiova atacă în valuri, Dinamo se apără cu disperare, în doar 8 jucători de câmp!

Minutul 83 – Homawoo încasează cel de-al doilea cartonaș galben și automat pe cel roșu! Dinamo joacă cu doi oameni în minus!

Minutul 77 – Schimbări și în echipa dinamovistă.

Minutul 71 – Dublă modificare la Craiova. Vezi caseta tehnică.

Minutul 68 – Universitatea Craiova atacă cu fundașii centrali la centrul terenului.

Minutul 61 – Zeljko Kopic se vede obligat să întărească defensiva. Costin l-a înlocuit pe Cîrjan,

Minutul 57 – Fundașul lateral francez Sivis are o intrare brutală asupra lui Oshima și arbitrul Marian Barbu îl elimină, după ce a văzut faza la monitorul VAR!

Minutul 49 – Houri l-a înlocuit pe Mekvabishvili, care a acuzat o accidentare.

Minutul 48 – Selmani se luptă pentru minge și obține un corner.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Nicio schimmbare în cele formații.

Minutul 45+6 – Final de primă repriză.

Minutul 44 – GOOOLL UNIVERSITATEA CRAIOVA – Gnahore gafează și Koljic reduce din diferență. O primă repriză nebună.

Minutul 42 – GOOOLL DINAMO – Gnahore șutează de la aproximativ 25 de metri și mingea ajunge în poarta Craiovei. Portarul L. Popescu a fost păcălit da traiectoria balonului, care a fost deviat de Maldonado, cel mai probabil.

Minutul 36 – Selmani șutează din interiorul careului, din unghi dificil, pe lângă poarta Craiovei.

Minutul 34 – Corner executat prost de olteni, însă contraatacul purtat de Selmani nu are finalitate.

Minutul 29 – Craiova beneficiază de o lovitură liberă, dar trimite mult peste poarta lui Golubovic.

Minutul 17 – Fotbal de calitate pe Arcul de Triumf. Abdallah îi rezistă lui Bancu și obține un corner. Superbă acțiunea atacantului dinamovist!

Minutul 15 – Se joacă pe contre. Mitriță lovește bara!

Minutul 12 – Paradela părăsește terenul accidentat și este înlocuit cu Mora.

Minutul 4 – GOOOLL DINAMO – Reușita lui Ahmed Bani a fost validată!

Minutul 1 – Bani trimite mingea în poarta Craiovei, însă asistentul Ovidiu Artene a ridicat fanionul. Faza este verificată în cabina VAR. Golul a fost marcat în secunda 32!!!

Minutul 1 – A început partida.

DINAMO: Golubovic 6,5 – Sivis 3, K. Boateng 6, Homawoo 3, Opruț 6 – Milanov 5,5 (77, Patriche), Gnahore 6, Cîrjan 6 (61, Costin 6) – Bani 6,5 (77, Licsandru), Selmani 6,5 (85, Mărginean), Abdallah 6,5

Rezerve: Ailiesei, Licsandru, Soro, Bordușanu, Patriche, Caragea, A. Irimia, Amzăr, A. Florescu, Mărginean, C. Costin
Antrenor Zeljko Kopic

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6 – Vlădoiu 5 (71, A. Ivan 4,5), Maldonado 5, Zajkov 5, Bancu 5 – Oshima 6, Mekvabishvili 5,5 (49, Houri 5) – Bană 4,5 (71, Baiaram 4), Mitriță 4,5, Paradela (12, Mora 4,5) – Koljic 5

Rezerve: Lung, Ndong, Sierra, Badelj, Screciu, Houri, Danciu, Mora, Baiaram, Barbu, A. Ivan
Antrenor Costel Gâlcă

Arbitru Marian Barbu (Făgăraș)/ Asistenți Ovidiu Artene (Vaslui), Stelian Slabu (Brașov)/ Arbitru VAR Florin Andrei (Târgu Mureș)/ Asistent VAR Andrei Antonie (București)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 7-a/ 23-26 august

Vineri, 23 august

Petrolul Ploiești (10 p.) – Oțelul Galați (12 p.) 0-0

Poli Iași (7 p.) – FC Rapid 1923 (8 p.) 1-2 (0-1)/ Au marcat: Teixeira (78) – Pașcanu (44), R. Pop (53)

Sâmbătă, 24 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Unirea Slobozia (8 p.) 0-1 (0-0)/ A marcat: Pospielov (79 – penalty)

Dinamo (12 p.)– Universitatea Craiova (14 p.) 2-1 (2-1)/ Au marcat: Bani (4), Gnahore (42) – Koljic (44)