Liga 2 – Runda a 6-a// Se îngroașă gluma: FK Csikszereda a obținut a 6-a victorie consecutivă!

FCU 1948 Craiova și Unirea Ungheni au avut onoarea de a deschide runda a 6-a. Partida s-a disputat joi, 12 septembrie, pe OZN-ul din Bănie, și a fost câștigată de echipa patronată de Adrian Mititelu, scor 2-0.

UPDATE 3 – Marți, ora 19.00

În ultima partidă din cadrul etapei a 6-a, FK Csikszereda a învins-o în deplasare pe ACSM Reșița, scor 3-2 (2-1). Harghitenii au condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, iar golul victoriei a fost… autogol – Elton, minutul 89!

ACSM Reșița vs FK Csikszereda 2-3 (1-2)/ Au marcat: Lascu (34), Samake (54) – Palmes (25), Dolny (40), Elton (89 – autogol)

Foto – FK Csikszereda

UPDATE 2 – Luni, ora 18.00

CFC Argeș a învins-o pe Concordia Chiajna, scor 3-2 (1-0), în penultima partidă din cadrul rundei a 6-a.

În minutul 80, echipa piteșteană avea un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj, prin golurile înscrise de Briceag (43), R. Moldoveanu (71) și M. Roman (78), dar a fost nesigură pe sfârșitul partidei. Concordia a marcat două goluri și a forțat obținerea remizei, fără succes însă.

CFC ARGEȘ vs CONCORDIA CHIAJNA 3-2 (1-0)

Au marcat: Briceag (43), R. Moldoveanu (71), M. Roman (78) – M. Neicuțescu (81), Ghimfuș (84)

CFC Argeș: Oncescu – Tofan, G. Garutti, Esteban Orozco, Briceag – P. Dulcea (64, R. Moldoveanu), P. Petrescu (87, Seto), Doukoure, Rădescu – Y. Pîrvu (64, G. Gheorghe) – Mih. Roman (79, Buhăcianu)

Rezerve: Straton – Borța, M. Tudose, Ghiocel, Seto, Dinoci, Gab. Gheorghe, Rob. Moldoveanu, Buhăcianu
Antrenor: Nicolae Dică

Concordia Chiajna: Oct. Vâlceanu – Ad. Iancu, Okpolokpo (80, Marc), Misarăș, Dobrescu – Aur. Ciuciulete (76, M. Neicuțescu), Prejmerean, Rob. Ion – Petkovski (46, Ghimfuș), A. Burcea (76, Manolache), Ad. Bălan

Rezerve: Fara – Marc, M. Dragomir, Dumbravă, Petcu, Ghimfuș, Neicuțescu, Dr. Manolache
Antrenor: Ilie Poenaru

UPDATE 1 – Duminică, ora 14.00 – În antepenultima partidă a rundei a 6-a FC Voluntari a dispus de Chindia Târgoviște, scor 4-1 (1-0). Primele două goluri ale echipei ilfovene, antrenor Claudiu Niculescu, au fost marcate de fundașul central moldovean Igor Armaș, în minutele 36 și 58.

Chindia a redus din diferență în minutul 73, prin Daniel Danu, însă Voluntariul a refăcut diferența de două goluri cu ajutorul lui A. Sabău, care a marcat în propria poartă. Scorul final a fost stabilit de Nicoale Carnat, cu 6 minute înainte de încheierea meciului.

FC Voluntari a acumulat 11 puncte și ocupă locul 6 în clasamentul Ligii 2, în timp ce Chindia ocupă poziția a 16-a, cu 6 puncte.

Din această etapă au mai rămas de disputat două meciuri.

MATERIALUL INIȚIAL!

Astăzi, 14 septembrie, de la ora 11.00, s-au disputat șapte partide. Gazdele s-au impus în cinci partide, cu 1-0!

Metaloglobus a câștigat la Piatra Neamț, prin golul marcat de Issah, în minutul 55, și a acumulat 12 puncte, tot atâtea ca și nou-promovata CS Afumați, revelația acestui început de campionat, care a învins-o pe CSC 1599 Șelimbăr.

La Buzău, nou-promovata Metalul i-a provocat CSM Slatina prima înfrângere din campionat, Echipa buzoiană ăși desfășoară meciurile de acsă pe teren sintetic!

foto – facebook – CSM.Fotbal/ Metalul Buzău vs CSM Slatina

În Ghencea, Chipirliu a marcat golul victoriei pentru Steaua în disputa cu CSM Focșani și echipa bucureșteană le-a egalat la puncte, 12, pe CS Afumați și Metaloglobus.

La primul meci în fața propriilor suporteri, FC Muscelul Câmpulung a obținut a doua victorie, scor 1-0, în fața conjudețenei CS Mioveni. Golul victoriei a fost marcat de Gisa, în minutul 24. Oaspeții au încheiat meciul în inferioritate numerică!

foto – facebook/ FC Muscelul Câmpulung vs CS Mioveni

În Banat, CSC Dumbrăvița s-a impus în fața FC Bihor, grației golului marcat de Modan, pe finalul primei reprize. Orădenii au înregistrat cea de-a doua înfrângere consecutivă

Corvinul Hunedoara a obținut primul succes din acest campionat, 3-1 contra ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu, prin dubla lui Lucas Campan, din prima repriză, și reușita belgianului Mehdi Lehaire.

Din etapa a 6-a au mai rămas de jucat trei partide.

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 6-a:

JOI, 12 septembrie, ora 20.00

FCU Craiova 1948  (11 puncte) vs Unirea Ungheni (2 p.) 2-0 (1-0)/ Au marcat: Cl. Bălan (10), Lumbu (71)

SÂMBĂTĂ, 14 septembrie, ora 11.00

ACS Viitorul Tg. Jiu (1 p.) vs Corvinul Hunedoara (4 p. – 3 jocuri) 1-3 (0-2) / Au marcat: Gakou (90+1) – L. Campan (20, 40), M. Lehaire (62)

AFC Muscelul Câmpulung (6 p.) vs CS Mioveni (7) 1-0 (1-0)/ A marcat: Gisa (24)

Ceahlăul P. Neamț (7 p.) vs Metaloglobus (12 p.) 0-1 (0-0)/ A marcat: Issah (55)

CS Afumați (12 p.) vs CSC 1599 Șelimbăr (5 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: A. Enache (26)

CSC Dumbrăvița (10 p.) vs FC Bihor (7 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Modan (39)

Metalul Buzău (6 p.) vs CSM Slatina (11 p.) 1-0 (0-0)/ A marcat: A. Moldovan (76)

Steaua București (12 p.) vs CSM Focșani (3 p.) 1-0 (0-0)/ A marcat: Chipirliu (76)

DUMINICĂ, 15 septembrie, ora 11.00

FC Voluntari (11 p.)  vs Chindia Târgoviște (6 p.) 4-1 (1-0)/ Au marcat: I. Armaș (36, 58), A. sabău (79 – autogol), N. Carnat (84) – D. Danu

LUNI, 16 septembrie, ora 16.00

CFC Argeș (8 p.) vs Concordia Chiajna (7 p.) 3-2 (1-0)/ Au marcat: Briceag (43), R. Moldoveanu (71), M. Roman (78) – M. Neicuțescu (81), Ghimfuș (84)

MARȚI, 17 septembrie, ora 17.00

ACSM Reșița (11 p.) vs FK Csikszereda (18 p.) 2-3 (1-2)/ Au marcat: Lascu (34), Samake (56) – Palmes (25), Dolny (40)