Connect with us

Rugby

News Rugby// Victorie cu bonus pentru Lupi în meciul de debut în Rugby Europe Super Cup 2024

Selecționata Romanian Wolves a debutat cu o victorie în sezonul 2024 al Rugby Europe Super Cup. Lupii au învins la Praga pe Bohemia Warriors, scor 38-11 (31-11), adjudecându-și bonusul ofensiv, marcând în total șase eseuri.

Meciul, care a avut loc pe Arena Tatra Smichov, s-a disputat în condiții dificile, ploaia căzând de-a lungul întregii partide. Lupii au deschis scorul încă din primul minut de joc, după un mol de margine la 5 metri de terenul de țintă advers, Alexandru Savin concretizând efortul pachetului de înaintare. Gabriel Rupanu transformă pentru 7-0.  În minutul 5, Bohemia reduce ecartul, Tristan Horak transformând o lovitură de pedeapsă, 7-3.

Lupii mută jocul în 22-ul advers și după mai multe minute de presiune, forța pachetului de înaintare aduce un nou eseu pe tabelă, Cosmin Manole reușind încercarea, după o acțiune frumoasă a molului, 12-3. Lupii se distanțează după ce Lucian Mureșan culcă din nou balonul în terenul de țintă, după un mol de margine care a rulat perfect. Rupanu transformă pentru 19-3. Un minut mai târziu, după un joc rapid pe treisferturi, balonul ajunge la Tangimana Fonovai care rezistă atacurilor a trei jucători și plonjează în terenul de țintă, Rupanu transformă pentru 26-3, minutul 24.

În minutul 30, Bohemia rămâne în 14 jucători, după ce Adam Koblic este eliminat temporar pentru greșeli repetate. Acest lucru nu-i oprește pe cehi să marcheze, Adam Martynek trimite un balon de urmărire peste apărarea Lupilor, Maxim Aschenbrenner ramasează balonul și plonjează în terenul de țintă, 26-8.

Lupii mai reușesc un eseu, pe finalul primei părți, după o fază rapidă, balonul circulând pe treisferuri de la Plai la Carp, apoi la Boboc care îi pasează lui Florea Jilăveanu, iar acesta marcheză o nouă încercare, 31-8. Bohemia închide tabela cu o lovitură de pedeapsă, transformată de Horak, 31-11, scorul pauzei.

Foto – Rugby Europe/ FRR

În repriza secundă, Maxim Aschenbrenner reușește o intercepție și marchează al doilea eseu al echipei sale, după o cursă de câțiva metri. Horak transformă pentru 31-18. Lupii reușesc să modifice din nou tabela, după ce Dylan Schwartz face o cursă spectaculoasă și culcă balonul în terenul de țintă, Rupanu transformă pentru 38-18.

În minutul 68, Lupii rămân în 14 jucători după ce Jilăveanu este eliminat temporar, ca un minut mai târziu să fie eliminat și Alexe, echipa evoluând astfel în 13 jucători. Până la finalul partidei, Bohemia atacă forțând marcarea de puncte, însă Lupii se apără bine și închid toate culoarele.

Meciul se termină cu scorul de 38-18, cu victoria cu punct bonus ofensiv a Lupilor.

Săptămână viitoare, sâmbătă, pe 21 septembrie, Lupii întâlnesc pe Delta. Meciul are loc pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, de la ora 12:30.