SUPERLIGA// Etapa a 10-a// Petrolul – FC Hermannstadt 0-0// Remiză cu fractură de peroneu deschisă!// Foto

Spectacolul fotbalistic a fost umbrit de accidentarea gravă a mijlocașului sibian Dragoș Iancu (20 ani), care în urma unui fault comis de Țicu a suferit o fractură deschisă de peroneu. După minutul 5, când a avut loc accidentarea, evenimentele de pe teren au contat prea puțin.

Statistica partidei// Posesie: 34%-66%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 5-8; Cornere: 3-5: Cartonașe galbene: 2-0: Eliminat: Valentin Țicu (5 – Petrolul)

Final de meci.

Minutul 88 – Jair este schimbat cu Dumitriu.

Minutul 85 – Același Gabi Iancu șutează peste poarta ploieșteană.

Minutul 81 – Gabi Iancu șutează peste poartă dintr-o poziție ideală.

Minutul 76 – O nouă schimbare la Hermannstadt. Balaure este schimbat cu Fonseca.

Minutul 73 – Musi (Petrolul) este schimbat cu Rădulescu.

UPDATE// Dragoș Iancu se află la Spitalul Județean de Urgență Ploiești și va fi transportat la București, la Spitalul Monza. Primul diagnostic al medicilor este fractură de peroneu deschisă.

Minutul 63 – Seniko Doua șutează de la aproximativ 17 metri pe lângăă poarta sibiană.

Minutul 62 – O nouă schimbare la oaspeți. Gabi Iancu l-a înlocuit pe Neguț.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Alhassan, introdus în partea secundă, înscrie pentru Hermannstadt, însă arbitrul anulează golul după ce verifică faza la monitorul VAR. A fost henț la Paraschiv.

Marius Măldărășanu i-a înlocuit pe Murgia și Medina cu Alhassan, respectiv Oroian. Schimbare și la Petrolul. Diomande l-a substituit pe M. Roman.

Este pauză!

Minutul 45+2 – Jair șutează slab din interiorul careului și Căbuz reține!

Minutul 41 – Murgia (Hermannstadt) ratează din 6 metri, lovitură de cap pe lângă poartă. Nu s-a semnalizat offside.

Minutul 40 – Musi șutează la colțul lung, din alergare, și mingea trece puțin pe lângă poarta sibiană.

Minutul 32 – Revenim cu detalii despre meci. Este 0-0!

Minutul 4 – ACCIDENTARE HORROR!!!

foto ultras24.ro// captură video

Valentin Țicu îl faultează pe Dragoș Iancu (21 ani) și arbitrul îi acordă ploieșteanului cartonașul galben, apoi pe cel roșu, după ce realizează cât de gravă este accidentarea jucătorului sibian.

PETROLUL: Zima – Doua, Papp, Meijers – Hanca, Seto, Jair, Țicu – Musi, M. Roman II, Grozav,
REZERVE: Eșanu, Dumitriu, Pedro, Garutti, Diomande, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
ABSENT: Huja (accidentat)
ANTRENOR: Florin Pîrvu

HERMANNSTADT: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica, Etienne – Murgia, Sota, P. Iancu – Neguț, Paraschiv, Balaure
REZERVE: Muțiu, Bejan, Alhassan, Biceanu, Oroian, Băbuț, Jipa, Fonseca, G. Iancu
ABSENT: Ad. Petre (accidentat)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Țepușă Mihaela (Buzău)