SuperLiga – Runda a 10-a// Farul vs Sepsi 2-1/ Rezumat Video/ Două eliminări și două penalty-uri!/ Farul câștigă și face schimb de locuri cu Sepsi

Partidă spectaculoasă la Ovidiu, între Farul Constanța și Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în cadrul etapei a 10-a.

Farul Constanța a deschis scorul în minutul 12, prin Alibec, care a transformat penalty-ul obținut de Rivaldinho. Apoi, din minutul 30, marinarii au evoluat mare parte din meci în inferioritate numerică, Bălașa fiind eliminat pentru două cartonașe galbene.

În partea secundă, Farul a beneficiat de o nouă lovitură de la 11 metri. Niczuly a apărat penalty-ul executat de Grigoryan, dar acesta a fost repetat deoarece portarul oaspeților nu a avut un picior pe linie în momentul șutului! Hagi a ordonat schimbarea executantului și Alibec a înscris.

În plin asalt covăsnean, Alibec a obținut eliminarea nou-intratului El Sawy, venit la Sepsi sub formă de împrumut de la Rapid. Oaspeții și-au continuat atacurile la poarta bravului Buzbuchi, autorul a două parade senzaționale, și după transversala lui Kallaku, Marius Coman a redus din handicap, în minutul 90+2. S-a terminat 2-1!

Farul a acumulat 12 puncte și ocupă provizoriu locul 8, în timp ce Sepsi se află pe poziția a 9-a, cu 11 puncte.

Vezi Cronica Live + Rezumat Video!

FARUL vs SEPSI 2-1 (1-0)

Au marcat: Alibec (12 – penalty, 54 – penalty) – M. Coman (90+2)

Statistica partidei/ Posesia: 39%-61%; Șuturi pe poartă: 4-7; Șuturi pe lângă poartă: 5-5; Cornere: 4-6; Cartonașe galbene: 3-2; Eliminări: Bălașa (30) – El Sawy (76)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+2 – GOOOLL SEPSI – Marius Coman înscrie printr-o plasată lovitură de cap, după centrarea lui Kallaku.

Minutul 89 – Buzbuchi respinge șutul lui Andres Dumitrescu, apoi Kallaku lovește transversala!

Minutul 87 – Denis Ciobotariu șutează puternic și Buzbuchi răsuflă ușurat.

Minutul 76 – El Sawy comite henț din postura de ultim apărător și este eliminat. Szabolcs Kovacs a luat decizia după vizionarea fazei la monitorul VAR.

Minutul 69 – Victor Dican îl blochează pe Ștefan și Sepsi beneficiază de un corner.

Minutul 67 – Radaslavescu execută o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 56 – Schimbări la Farul.

Minutul 53 – GOOOLL FARUL – Alibec transformă penalty-ul, al doilea pentru echipa constănțeană în acest meci.

Minutul 51 – Niczuly apără penalty-ul executat de Grigoryan, dar acesta va fi repetat. Portarul oaspeților nu a avut un picior pe linie în momentul șutului!

Minutul 49 – Penalty pentru Farul. Szabolcs Kovacs consideră că Niczuly l-ar fi faultat pe Grigoryan!

Minutul 46 – Modificări în echipa covăsneană. Vezi caseta tehnică. A început rerpiza a doua.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză este prelungită cu 2 minute.

Minutul 43 – Buzbuchi este atent și reține lovitura de cap a lui Debeljuh.

foto ultras24.ro – captură video

Minutul 35 – Schimbare tactică la Farul. Rivaldinho este înlocuit de Dănuleasa.

Minutul 34 – Buzbuchi respinge șutul lui Neskovic. Sepsi are prima ocazie de gol!

Minutul 30 – Bălașa primește al doilea cartonaș galben și este eliminat! Farul joacă în 10!

Minutul 28 – Fază fierbinte în careul echipei covăsnene.

Minutul 15 – Cosmin Matei execută o lovitură liberă și Bălașa respinge cu capul de pe linia porții.

Minutul 11 – GOOOLL FARUL – Alibec șutează pe centrul porții și înscrie.

Minutul 10 – Rivaldinho love;te mingea cu capul și este faultat de portarul Niczuly. Szabolcs Kovacs este chenmat la monitorul VAR și acordă penalty pentru Farul!

Minutuul 1 – A început partida.

FARUL: Buzbuchi 7 – Sîrbu 5, Bălașa 3, Gustavo Henrique 5,5, Ganea 6 – Radaslavescu 5 (86, N. Popescu), Dican 6 (86, Cercel), Vînă 5 (55, Țîru 5,5 ) – Grigoryan 5 (57, Nedelcu 5), Alibec 7, Rivaldinho 5,5 (35, Dănuleasa 6).

Rezerve: Ducan, Cercel, Titu, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Casap, N. Popescu, A. Ciobanu, Doicaru, A. Stoian, Cojocaru.
Antrenor: Gheorghe Hagi

SEPSI: Niczuly 4 – Ciobotariu 4,5, Ninaj 5, Ștefan 5 (70, M. Coman 4,5) – Oteliță 5 (59, El Sawy 3), Alimi 5, Mino 5 (46, Kallaku 5), Neskovic 5 (46, A. Dumitrescu 5) – Oberlin 4,5 (82, Drăghiceanu), Debeljuh 5, Matei 5.

Rezerve: Bardea, Breij, Haruț, Drăghiceanu, Dumitrescu, Gyenge, Siger, Kallaku, El Sawy, Coman
Antrenor: Valentin Suciu

Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Alexandru Vodă, A2: Ioan Corb/ Arbitru VAR: Sebastian Colţescu

PROGRAMUL RUNDEI a 10-a/ 20- 23 septembrie:

Vineri, 20 septembrie

FC Botoșani – FC Buzău 3-3 (0-1)/ Au marcat: Mouaddib (69), Aldair (74), Ongenda (89) – Budescu (40), Matricardi (80), Ișfan (90+1)

Oțelul Galați – Dinamo 1-1 (1-1)/ Au marcat: Maciel (22) – Selmani (18 – penalty)

Sâmbătă, 21 septembrie

FC Hermannstadt – CFR 1907 Cluj 0-0

FCSB – Petrolul Ploiești 1-1 (1-1)/ Au marcat: Băluță (3) – Tudorie (90+4)

Duminică, 22 septembrie

Farul Constanța – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (1-0)/ Au marcat: Alibec (12 – penalty, 54 – penalty) – M. Coman (90+2)