SuperLiga – Runda a 11-a// Poli Iași vs „U” Cluj 1-0/ Rezumat Video/ La Iași, de două sezoane, „U” Cluj nu se simte bine!

Politehnica Iași i-a produs Universității Cluj, liderul SuperLigii, prima înfrângere din acest sezon, scor 1-0, într-o partidă din cadrul etapei a 11-a.

Meci dezagreabil în această după-amiază în Copou, între Poli Iași și Universitatea Cluj. Pe un teren tare ca betonul și denivelat, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău s-a chinuit să spargă autobuzul parcat de Emil Săndoi în fața careului de 16 metri. Un singur șut pe paortă au expediat clujenii în prima repriză, prin Thiam, dintr-o lovitură liberă de la 27 de metri.

În partea secundă, după golul înscris de Berto și anulat pentru ofsaid, Politehnica a deschis scorul prin fundașul central Guilherme, care a reluat cu capul centrarea venită din corner.

Sabău a recurs imediat la schimbări, la trei deodată, dar niciuna nu avea să se dovedească cîștigătoare.

Pe a patra, care se impunea, retragerea lui Dan Nistor, a refuzat-o, din nou! În schimb, a încercat să forțeze egalarea cu Alex Chipciu, mutat în centrul liniei mediene, prin schimbarea lui Ovidiu Bic – autorul unui șut care a mușcat transversala, cu ibericul Lasure.

De la venirea lui Săndoi la Poli Iași, echipa moldoveană a bifat două victorii fără gol primit și a remizat la Arad, cu UTA. Poli a acumulat 14 puncte și a urcat provizoriu pe locul 7, în timp ce U Cluj rămâne pe prima poziție a clasamentului, cu 22 puncte.

foto captură video – Poli Iași vs „U” Cluj

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Final de meci.

Minutul 86 – Blănuță trimite cu capul, din 6 metri, dar mingea trece pe lângă poarta lui J. Fernandez.

Minutul 66 – Ovidiu Bic lovește transversala, cu un șut din interiorul careului.

Minutul 59 – Triplă schimbare în echipa clujeană! Au ieșit Thiam, Silaghi și Berto. Au intrat Blănușă, Rață și Miranyan

Minutul 50 – GOOOLL POLI IAȘI – Guilherme înscrie cu o puternică lovitură de cap, de la 8 metri, în urma unei centrări venită din corner!

Minutul 48 – Berto trimite mingea în poarta Politehnicii, dar golul este anulat pentru ofsaid!

Minutul 46 – A început repriza a doua. La Universitatea Cluj, Ovidiu Popescu l-a schimbat pe Simion. Nicio schimbare în echipa Politehnicii Iași.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Masoero trimite în corner și Poli Iași va încheia prima repriză în atac.

Minutul 41 – Poli Iași execută prima lovitură de la colțul terenului. Acțiunea de atac a gazdeleor se încheie cu un fault în atac.

Minutul 24 – Vali Gheorghe, ex-jucătorul Universității Cluj, simulează și primește cartonașul galben.

Minutul 23 – Nistor centrează și Berto reia cu capul, însă minge nu prinde spațiul porții. Prima fază periculoasă la poarta gazdelor.

Minutul 15 – Lipsesc fazele de poartă. Se joacă mai mult la centrul terenului.

Minutul 8 – Liderul SuperLigii beneficiază de o lovitură liberă de la aproximativ 27 de metri. Thiam execută pe centrul poții și J. Fernandez reține.

Minutul 5 – Clujeanul Silaghi se repliză la timp și interceptează o centrare în marginea careului clujean.

POLI IAȘI: J. Fernandez 6 – Todoroski 6, Samayoa 6, Guilherme 6, Ispas 6 – V. Gheorghe 4,5 (71, Tailson 5), Bordeianu 6, Gouet 6, Ștefanovici 5,5 (72, A. Gheorghiță 5) – A. Roman 5 (77, Fl. Ilie) – Kamberi 6 (89, Harrison)

Rezerve: Ailenei, Atanasovski, F. Ilie, Itu, Marchioni, A. Gheorghiță, Miskovic, Da Silva, Teixeira, Goncalves, Harrison, D. A. Popa
Antrenor: Emil Săndoi

„U” CLUJ: Gertmonas 5,5 – Boboc 5, Masoero 5, I. Cristea 5, Chipciu 4,5 – Simion 5 (46, Ov. Popescu 5), Bic 5 (69, Lasure 5) – Silaghi 5 (58, Blănuță 4,5), Nistor 4, Berto 4,5 (58, Rață 4,5) – Thiam 4,5 (58, Miranyan 4,5)

Rezerve: Gorcea, Oancea, Van Der Werff, Mitrea, Lasure, Ov. Popescu, Codrea Rață, Blănuță, Oaidă, Tchassem, Miranyan
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru Andrei Antonie/  Asistenți Vasile Marinescu, Valentin Avram (toți din București)/ Arbitru VAR Ionuț Coza (Cernica). Asistenți VAR Claudiu Marcu (Constanța)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 11-a/ 27- 30 septembrie:

Vineri, 27 septembrie

Petrolul Ploiești –  FC Hermanstadt 4-1 (3-0)/ Au marcat: Ricardinho (6), M. Rădulescu (11, 27), Grozav (64) – S. Buș (48)

Dinamo – FC Botoșani 2-2 (1-0)/ Au marcat: Selmani (28), Politic (71) – L. Fulop (77), E. Florescu (85)