SuperLiga – Runda a 12-a// FC Botoșani vs Rapid 2-0/ Rezumat Video/ Botoșaniul nu depune armele! Șumudică e disperat, după 2 meciuri fără gol marcat!

SuperLiga ne-a oferit încă un rezultat surprinzător. FC Botoșani, ocupanta ultimului loc, a învins-o fără drept de apel pe Rapid București, scor 2-0, într-o partidă din cadrul rundei a 12-a.

foto – ultras 24.ro – captură video/ FC Botoșani vs Rapid

În prima repriză, giuleștenii au irosit două mari ocazii de gol, prin Petrila – șut respins de pe linia porții de Aldair – și Hromada, la care grecul Anestis a avut o intervenție providențială, reușind să devieze mingea în transversală.

După pauză, FC Botoșani a schimbat registrul tactic și Rapidul nu a avut replică. Atacurile în valuri declanșate de jucătorii lui Ciobotariu i-au năucit pe giuleșteni, care, în primele 5 minute ale actului secund. nu au trecut centrul terenului.

Golul lui Chică-Roșă s-a înscris în logica evenimentelor, la fel și cel marcat de Aldair, când toată defensiva Rapidului era plecată în atac, unde Săpunaru s-a transformat într-un atacant fals, de conjunctură.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a acumulat 11 puncte și a trecut provizoriu peste FC Buzău, în timp ce Rapid staționează pe poziția a 12-a, cu 13 puncte.

foto – ultras 24.ro – captură video/ FC Botoșani vs Rapid 2-0

FC BOTOȘANI vs RAPID 2-0 (0-0)

Au marcat: Chică-Roșă (53), Aldair (90)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90 +11 – Final de meci

Minutul 90+11 – Corner pentru Botoșani.

Minutul 90 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Pe contraatac, Mouaddib îi paseasză lui Aldair și acesta trimite în plasa porții giuleștene!

Minutul 88 – Săpunaru ratează o ocazie imensă!

Minutul 85 – Adams șutează în brațele lui Siegrist și Kaprof reia cu capul peste poartă.

Minutul 81 – Ciobotariu și Șumudică au epuizat schimbările!

Minutul 79 – Voleul lui Pavlovici trece pe lângă poarta elvețianului Siegrist. Centrarea a venit de la Kaprof, care a reușit să dribleze doi adversari.

Minutul 72 – Trei modificări la FC Botoșani, toate cu caracter ofensiv, post pe post. Vezi caseta tehnică.

Minutul 69 – Alte două schimbări la Rapid. Vezi caseta tehnică.

Minutul 64 – Chică-Roșă părăsește terenul accidentat. A intrat Fulop.

Minutul 63 – Hasani șutează la colțul lung, din careu, însă mingea nu cadrează poarta Botoșaniului.

Minutul 56 – Schimbări la Rapid. Șumudică i-a schimbat pe Jambor și Grameni. Au intrat Burmaz și Hasani.

Minutul 52 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Forcingul echipei moldovene modifică tabela de marcaj. Chică-Roșa înscrie din interiorul careului, cu piciorul stâng!

Minutul 50 – Săpunaru este iertat de cartonașul galben, după un fault comis asupra lui Chică-Roșă!

Minutul 49 – Adams rezistă atacurilor și îi pasează lui Chică-Roșă, care șutează pe lângă poarta rapidului, de la aproximativ 17 metri, poziție centrală.

Minutul 47 – Florescu ratează pasă, însă Botoșani se menține în atac și Pavlovici obține un corner.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Nicio modificare în cele două echipe.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Anestis respinge în transversală șutul lui Hromada, de la aproximativ 12 metri, în urma unui contraatac, la care gazdele au reclamat fault la Aldair.

Minutul 42 – Rareș Pop obține al 3-lea corner pentru Rapid.

Minutul 41 – Din interiorul careului, Bodișteanu șutează în brațele lui Siegrist.

Minutul 31 – FC Botoșani se apără, din nou, pe două linii. Rapid execută un nou corner.

Minutul 30 – Ciocnire între Sadiku și Miron. Românul primește îngrijiri medicale pe marginea terenului.

Minutul 27 – Meciul s-a aprins. Sadiku intervine salvator în fața lui Petrila. Corner pentru Rapid.

Minutul 26 – Ongenda a dat replica, însă șutul său a trecut mult pe lângă poarta lui Siegrist.

Minutul 25 – Adams respinge de pe linia porții șutul lui Petrila. Ocazie imensă a oaspeților. Acesta fost primul șut pe spațiul porții.

Minutul 20 – Echipa din nordul Moldovei a echilibrat partida. Forcingul Rapidului s-a stins repede, după nici 8 minute.

Minutul 16 – Fază fierbinte în careul Rapidului. Centrarea lui Pavlovici, pe lung, la bara a doua, nu a fost intuită de Chică-Roșă și Florescu.

Minutul 14 – Jucătorii Botoșaniului au ridicat două ziduri în fața giuleștenilor. În atac se bazeză pe Florescu și Chică-Roșa. Este interesant de urmărit care va fi aportul ofensiv al lui Bodișteanu dar și al lui Ongenda.

Minutul 5 – Rapid deține inițiativa. Pe contraatac, Chică-Roșă obține o lovitură de la colțul terenului.

Grecul Anestis este la primul meci în poarta echipei moldovene. De partea cealaltă, Jambor este titular în premieră după venirea lui Marius Șumudică.

FC BOTOȘANI: Anestis 6,5 – Friday 6,5, Miron 6, Sadiku 6, Pavlovic 6,5 – Francisco Junior 6 (72, Mouaddib 6), Aldair 6,5, Florescu 5,5 (79, Matricardi), Chică-Roșă 6 (65, Fulop 5) – Ongenda 5 (73, Kaprof 6), Bodișteanu 5,5 (72, David 5,5)

Rezerve: Pap, Salomon, Șeroni, Matricardi, Petro, David, Mouaddib, Pănoiu, Kaprof, Mitrov, Fulop, Lopez
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Rapid: Siegrist 6 – Braun 5, Săpunaru 4,5, Pașcanu 5,5, Borza 5 – Grameni 4,5 (56, Hasani 5), Hromada 5 (69, Emmers 5), – R. Pop 6 (78, Micovschi), Christensen 5, Petrila 5 (69, Gojkovic 4,5) – Jambor 4,5 (56, Burmaz 4,5)

Rezerve: Aioani, Manea, Onea, Ignat, Blazek, Kait, Vulturar, Hasani, Micovschi, Gojkovic, Emmers, Burmaz
Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru: Marian Barbu // Asistenți: Alexandru Cerei, Imre Bucsi/ Arbitru VAR: Cătălin Popa / Asistent VAR: Alexandru Vodă

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 12-a/ 4-6 octombrie

Vineri, 4 octombrie

UTA Arad – Petrolul Ploiești 3-1 (2-0)/ Au marcat: Huja (32), Cîmpanu (38), Hrezdac (57) – Tudorie (53)

Farul Constanța – Dinamo 1-1/ (0-1)/ Au marcat: Grigoryan (71) – Cîrjan (4)

Sâmbătă, 5 octombrie

Unirea Slobozia – Universitatea Cluj 2-2 (2-0)/ Au marcat: Gele (16), C. Toma (22) – Miranyan (52), Boboc (64)

CFR Cluj – Poli Iași 2-1 (2-0)/ Au marcat: Kamara (10), L. Munteanu (16) – Bordeianu (88 – penalty)

Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1 (1-1)/ Au marcat: Juric (5) – Baiaram (14)

Duminică, 6 octombrie

FC Hermanstadt – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-4 (0-2)/ Au marcat: El Sawy (14), F. Ștefan (42), Alimi (71 – penalty), Nskovic (90+8)

FC Botoșani – FC Rapid 1923 2-0 (0-0)/ Au marcat: Chică-Roșă (53), Aldair (90)