SuperLiga – Runda a 14-a// Oțelul vs Unirea Slobozia 0-2/ Rezumat Video/ Unirea Slobozia câștigă la Galați și urcă pe locul 12!/ Oțelul – fără șut pe poarta Sloboziei!

În a 5-a partidă a etapei cu numărul 14 a SuperLigii, la Galați, Unirea Slobozia a învins-o pe Oțelul, scor 2-0.

Rezultat surpriză la Galați, însă doar pentru cine nu a urmărit meciul. După înfrângerea de la Cluj-Napoca, în fața „U”, scor 0-2 – prima a sezonului, „brigadierii” lui Dorinel Munteanu au suferit-o și pe a doua, în fața nou-promovatei Unirea Slobozia, sosită la Galați cu doar un punct cucerit în ultimele cinci etape.

Victorie fără drept de apel a echipei lui Adrian Mihalcea, care, pe lângă cele două goluri marcate de Perianu, printr-o plasată lovitură de cap, în debutul reprizei secunde, și Șerbănică, în minutul 85, șut din interiorul careului, la colțul lung, a ratat și o lovitură de la 11 metri, prin neinspiratul C. Toma.

Foto – Facebook – Unirea Slobozia

Mai mult, Slobozia a avut și două goluri anulate pentru ofsaid. Golul lui Afalna, din prima repriză, a fost anulat eronat! Mingea jucată de Gele se îndrepta spre propria poartă și apoi a fost jucată de Cisotti (adversar)!

Oțelul a încheiat partida fără niciun șut pe poarta adversarei, ceea ce confirmă în bună măsură rezultatul și declinul echipei gălățene.

Foto – ultras24.ro – captură video/ Oțelul vs Unirea Slobozia

În urma acestui rezultat, Unirea Slobozia a părăsit ultima poziție din clasament și a urcat pe locul 12, cu 15 puncte, în timp ce Oțelul Galați rămâne cu cele 19 puncte acumulate până-n runda a 12-a. Înaintea partidei FCSB vs Rapid, gălățenii se află pe locurile 6-7, la egalitate de puncte cu echipa lui Gigi Becali.

OȚELUL  vs UNIREA SLOBOZIA 0-2  (0-0)

Au marcat: Perianu (47) , Șerbănică (85)

Eliminat: Stevanovic (85)

OȚELUL: I. Popescu 5 – D. Maftei 4,5, Stefanovic 4,5, Angha 4,5, Tomasevic 4,5 – Cisotti 5, Zivulic 4,5, Joao Pedro 4,4 – Maciel 4,5 (59, A.Pop 4), Juric 4,5 (80, Bourard), Duric 4,5 (59, Adăscăliței)

Rezerve: Dur Bozoancă – Adăscăliței, Miguel Gomes, R. Tănasă, I. Neagu, N. Roșu, Samuel Teles, M. Cojocaru, Al. Pop, L. Andronache, Gallo, Bourard
Antrenor: Dorinel Munteanu

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu 6 – Dorobanțu 6, Antoche 6, Pospielov 6, Ct. Toma 4,5 – Coadă 6, Perianu 6,5 – Afalna 6, Purece 6,5, Aganovic 5,5 (61, Șerbănică 6) – Gele 6,5

Rezerve: Krell – Ibrian, I. Dinu, Șerbănică, Pacionel, Lemnaru, Vlăsceanu, Camara, F. Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti)/ A1: Romică Bîrdeş (Piteştiși) și A2: Cosmin Vatamanu (Bucureşti)/ Arbitru VAR: Sebastian Colţescu (Bucureşti)/ Arbitru asistent VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

PROGRAMUL și REZULTATELE ETAPEI a 14-a/ 25-28 octombrie:

Vineri, 25 octombrie

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-3 (0-1)/ Au marcat :Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)

Sâmbătă, 26 octombrie

UTA Arad – Gloria Buzău 1-0 (1-0)/ A marcat: Diego Scheda (30 – autogol)

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 3-1 (1-1)/ Au marcat: Grozav (25), Tudorie (53), M. Bratu (89) – Bordeianu (20)

FC Hermannstadt – Dinamo București 0-2 (0-1)/ Au marcat: Selmani (32 – penalty), Boateng (88)

Duminică, 27 octombrie

Oțelul Galați – Unirea Slobozia 0-2 (0-0)/ Au marcat: Perianu (47) , Șerbănică (85)