SuperLiga – Runda a 14-a// FC Botoșani vs „U” Cluj 1-2/ Rezumat + Video Goluri/ „U” Cluj câștigă pe un teren dificil și devine campioana turului!

„U” Cluj și-a respectat statutul de lider la zi al SuperLigii și a învins-o, în deplasare, pe FC Botoșani, scor 2-1, în penultima partidă a etapei a 14-a.

Ioan Ovidiu Sabău a ales să înceapă partida cu Dan Nistor pe banca de rezerve, în sistemul 4-4-2, cu Ovidiu Popescu și Gabriel Simion în centrul liniei mediene. De partea cealaltă, Liviu Ciobotariu a mers pe clasicul 4-2-3-1 și winger-ul Bodișteanu, venit de la Farul Constanța în schimbul plecării lui Victor Dican, a deschis scorul în minutul 4, după o nesincronizare a mijlocașilor centrali clujeni.

„Șepcile roșii” au avut nevoie de 18 de minute pentru a reveni în joc. După șutul lui Thiam, deviat în corner, Ovidiu Popescu, în minutul 25, a lovit transversala, din marginea careului.

Până la reușita lui Iulian Cristea din minutul 45, gazdele au irosit două contraatacuri, în timp ce liderul s-a mulțumit să domine teritorial, însă nu și-a creat ocazii clare de gol.

La pauză, Neluțu Sabău a decis să înceapă repriza a doua în aceeași formulă. În schimb, Ciobotariu l-a schimbat pe Bodișteanu cu Pănoiu și în minutul 53 i-a trimis în teren pe Matricardi și Petro.

}n minutul 63, linia mediană clujeană a cunoscut prima modificare, prin introducerea lui Dan Nistor și retragerea lui Berto, ușor accidentat. Pe nesimțite, „U” Cluj s-a instalat cu autoritate în jumătatea adversă, însă golul avea să vină târziu, în minutul 88, după o „liberă” executată impecabil de Nistor și fructificată de Miranyan,, cu capul, din marginea careului mic.

În urma acestui rezultat, „U” Cluj și-a consolidat poziția de lider, cu 29 de puncte. FC Botoșani încheie etapa pe ultimul loc, 12 puncte.

FC BOTOȘANI vs „U” CLUJ 1-2 (1-1)

Au marcat: Bodișteanu (4) – Iulian Cristea (45), Miranyan (88)

Eliminat: Friday Adams (79)

Minutul 90+6 – Final de meci.

Minutul 90+4 – Tchassem centrează și Rață reia cu stângul, dar Anestis respinge mingea în bară!

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 6 minute.

Minutul 88 – GOOOLL „U” CLUJ – Nistor centrează impecabil și Miranyan, la prima atingere de balon, înscrie cu capul din zona careului mic.

Minutul 86 – Triplă schimbare în formația clujeană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 84 – Chipciu îl întinde pe Ansestis cu un șut de la marginea careului.

Minutul 79 – Friday Adams este eliminat! Jucătorul Botoșaniului l-a faultat dur pe Vadim Rață!

Minutul 75 – Sabău efectuează a doua schimbare. Rață l-a schimbat pe Boboc.

Minutul 70 – Gertmonas respinge peste transversală mingea trimisă cu capul de Friday Adams.

Minutul 63 – Berto părăsește terenul ușor accidentat și este înlocuit de Dan Nistor.

Minutul 60 – Cifra oficială a spectatorilor 3.011!

Minutul 55 – Berto preia în interiorul careului și trimite la colțul lung, dar la doi metri pe lângă poarta

Minutul 53 – Dublă schimbare la FC Botoșani. Vezi caseta tehnică.

Minutul 49 – Thiam centrează și Diez respinge în corner.

Minutul 46 – A fost reluată partida. La pauză, Liviu Ciobotariu l-a schimbat pe Bodișteanu, autorul golului din minutul 4, cu Pănoiu.

Minutul 45 – GOOOLL „U” CLUJ – Chipciu centrează cu exteriorul piciorului drept și Iulian Cristea înscrie cu o plasată lovitură de cap, mingea lovind transversala înainte de a intra în poarta gazdelor.

Minutul 36 – Simion șutează de la 25 de metri și Anestis respinge în față.

Minutul 34 – Clujenii revin în atac și centrarea lui Boboc este respinsă în corner. Pe contraatac, Friday Adams se complică și defensiva clujeană se repliază la timp.

Minutul 32 – Masoero respinge în pieptul lui Ongenda și Iulian Cristea respinge în corner. Simion deviază în corner și Botoșani rămâne în atac pentru o nouă lovitură de la colțul terenului.

Minutul 25 – Ovidiu Popescu lovește transversala, după o acțiune inițiată de Thiam și continuată de Berto!

Minutul 22 – Thiam șutează din interiorul careului și un fundaș botoșănean deviază în corner. Prima ocazie de gol a Universității Cluj.

Minutul 15 – Corner pentru gazde. Defensiva clujeană respinge. Aldair șutează peste poarta lui Gertmonas.

Minutul 13 – Blănuță nu reușește să reia spre poarta Botoșaniului, deși se afla într-o poziție destul de bună.

Minutul 7 – Radu Boboc respinge greșit și gazdele execută primul corner.

Minutul 4 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Defensiva clujeană este prinsă pe picior greșit și Bodișteanu înscrie printr-un șut din marginea careului, mingea lovind bara înainte de a intra în poarta oaspeților.

Minutul 1 – Clujenii obțin primul corner, în secunda 8! Ovidiu Popescu trimite cu capul pe lângă poarta echipei moldovene.

Minutul 1 – Ioan Ovidiu Sabău a ales să înceapă meciul fără Dan Nistor, care este trecut rezervă!

FC BOTOȘANI: Anestis 6,5 – Diez 5 (53, Matricardi 5), Sadiku 5,5, Miron 5, Pavlovic 5 – Aldair 5, Francisco Junior 5 (53, Petro 4,5) – Friday 3, Ongenda 5 (80, Mouaddib), Bodișteanu 6 (46, Pănoiu 4,5) – Fulop 5 (67, E. Lopez 4,5)

Foto (arhiv[)/ FC Botoșani vs „U” Cluj

Rezerve: E. Pap, D. Gabriel, Kaprof, E. Lopez, Matricardi, Z. Mitrov, Mouaddib, Pănoiu, Petro, Șeroni, Țigănașu
Antrenor Liviu Ciobotariu

„U” CLUJ: Gertmonas 5,5 – Boboc 5 (75, Rață 5,5), Masoero 5,5, I. Cristea 6, Chipciu 6 – Simion 6 (86, Miranyan), Bic 5,5, Ov. Popescu 5,5 (87, Tchassem), Berto 5,5 (63, Dan Nistor 6) – Thiam 5,5, Blănuță 5 (86, A. Ștefan)

Rezerve: Gorcea, Bota, Codrea, Lasure, Miranyan, Mitrea, Nistor, Oaidă, Oancea, Rață, A. Ștefan, Tchassem
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru Szabolcs Kovacs (Satu Mare)/ Asistenți Alexandru Vodă (Alba Iulia), George Duță (Bacău)/
Arbitru VAR Florin Andrei (Târgu Mureș)/ Asistent VAR Claudiu Marcu (Constanța)

PROGRAMUL și REZULTATELE ETAPEI a 14-a/ 25-28 octombrie:

Vineri, 25 octombrie

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-3 (0-1)/ Au marcat: Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)

Sâmbătă, 26 octombrie

UTA Arad – Gloria Buzău 1-0 (1-0)/ A marcat: Diego Scheda (30 – autogol)

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 3-1 (1-1)/ Au marcat: Grozav (25), Tudorie (53), M. Bratu (89) – Bordeianu (20)

FC Hermannstadt – Dinamo București 0-2 (0-1)/ Au marcat: Selmani (32 – penalty), Boateng (88)

Duminică, 27 octombrie

Oțelul Galați – Unirea Slobozia 0-2 (0-0)/ Au marcat: Perianu (47) , Șerbănică (85)

Program partide restante:

Partida dintre Oțelul Galați și CFR 1907 Cluj, contând pentru etapa a 6-a se va desfășura pe 11 noiembrie, cu începere de la ora 21.00.

Meciul dintre FC Botoșani și FCSB, contând pentru etapa a 4-a, se va desfășura pe 21 noiembrie, cu începere de la ora 20.00.

PROGRAMUL Etapei a 16-a/ 8- 11 noiembrie