Superliga// Runda a 11-a// VIDEO 2-0// CFR – FC U 1948 Craiova 2-0 (2-0)// Victorie acontată din prima repriză

„Feroviarii” clujeni au câtigat partida din prima repriză, mai precis din minutul 26, când Otele a marcat pentru 2-0, după ce Camora a deschis scorul în minutul 2. Apoi, de parcă pe banca tehnică s-ar fi aflat Dan Petrescu și nu Andrea Mandorlini, CFR-ul a trecut la un joc de așteptare dar și în așteptarea scurgerii timpului.

Repriza secundă a fost mai sărăcă în faze de poartă, deși oltenii au încercat din răsputeri să relanseze partida. Treptat, forcingul oaspeților s-a stins și meciul a reintrat în ritmul impus de formația clujeană.

Partida din această seară a fost una dintre cele mai ușoare pentru arbitrul Andrei Chivulete. Neobișnuit de liniștită și apatică în multe momente.

Final de meci.

Minutul 89 – Jefte șutează imprecis dintr-o poziție bună.

Minutul 82 – Juricic mai înscrie o dată și totdin poziție de offside. Gol anulat.

Minutul 70 – Nicio schimbare în echipa Craiovei.

Minutul 64 – Juricic înscrie, crainicul stadionului anunță golul, însă atacantul se afla în offside. Golul este anulat!

Minutul 62 – Baeten șutează în plasa laterală.

Minutul 54 – FC U combină frumos, domină și Sava respinge în lateral șutul lui Van Durmen.

Minutul 46 – A început repriza a doua.

Este pauză.

Minutul 41 – Radu Negru șutează puternic și Sava respinge cu piciorul. Ocazie mare pentru FC U 1948 Craiova.

Minutul 37 – Baeten îl faultează pe Bîrligea și primește cartonașul galben.

Minutul 32 – R. Popa reușește să-i blocheze șutul lui Bîrligea.

Tactica de adormire a adversarului a dat roade.

Minutul 26 – GOOOOLL CFR – Bîrligea centrează peste doi fundași olteni prost poziționați și Otele înscrie din fața lui Popa.

Minutul 15 – CFR s-a retras în defensivă, ca pe vremea lui Dan Petrescu, iar FC U a beneficiat de trei cornere în patru minute.

Minutul 2 – GOOOOLL CFR – Bîrligea a scăpat singur cu portarul Craiovei și i-a pasat în lateral lui Camora, fundașul CFR-ului înscriind ca la antrenament.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

CFR CLUJ: Sava – Mogoș &4, Mogoș), Kresic, Ajeti, Camora (66, L. Mihai) – Cvek, Tachtsidis, Muhar – Deac (60, Juricic), Bîrligea (60, Morgan), Otele (74, Jefte)
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean – Morgan, R. Filip, Fica, Lucaci, L. Mihai, Jefte, Juricic
ANTRENOR: Andrea Mandorlini

FCU CRAIOVA: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, R. Negru – S. Asamoah (76, Albu), V. Achim (cpt.) – Baeten (83, V. Pop), Bahassa (76, Blănuță), Van Durmen (88, Buta) – Chițu (76, Ibrahim)
Rezerve: Gurău – Diamantis, Buta, Mascarenhas, V. Pop, Dr. Albu, Blidar, Ibrahim, Blănuță
ANTRENOR: Paul Răducan