Baschet

News Baschet// Bereta Familia Schio câștigă la Sfântu Gheorghe, iar Constanța a fost aproape de o uriașă surpriză la Istanbul// Ultimele rezultate din campionatul maculin

La primul meci pe teren propriu în EuroLeague Women, Sepsi SIC nu a reușit să se ridice la nivelul italiencelor de la Beretta Famila Schio, ocupantele locului 3 în precedenta ediție. Oaspetele s-au impus cu 70-58 (25-14, 12-9, 16-14, 17-21). Principalele marcatoare de la echipa din Sfântu Gheorghe au fost Hristova și Green, care au înscris fiecare câte 20 puncte.

Vicecampioana Ligii Nationale, CSM Constanța, a jucat dezinvolt la Istanbul, în primul ei meci în cadrul EuroCup Women.

foto// facebook – CSMConstantaBaschet

Chiar dacă au avut în fața finalista ediției precedente, Galatasaray, Constanța a reușit trei sferturi foarte bune (al doilea fiind adjudecat la o diferență de opt puncte) și doar revenirea grupării turce din sfertul al treilea a făcut ca o surpriză imensă să fie evitată.

Scor final: Galatasaray Cagdas Factoring – CSM Constanta 83-77 (29-27, 11-19, 22-10, 21-21), Ghizila (21), Higgins (15), Zivkovic (13) si Marginean (11) fiind principalele marcatoare din echipa constănțeană.

Săptămâna viitoare, Sepsi SIC joacă joi de la ora 20:00, în Polonia, cu UCMS Lublin, în EuroLeague Women, iar CSM Constanța primește vizita lituaniencelor de la Kibirkštis Vilnius, tot joi, de la ora 20:30.

Ieri, miercuri 11 octombrie, în Liga Națională de Baschet masculin s-au disputat patru partide: SCM Craiova – CSM Oradea 69-74; BC Timișoara – Corona Brașov 81-85; CSM Târgu Mureș – Petrolul 93-81 și Argeș Basketball – Vâlcea 87-73.

Alte două meciuri s-au jucat marți, 10 octombrie, CSM Constanța – CSM Focșani 79-78 și Dinamo – Laguna 86 -61, iar duminică, 8 octombrie, și sâmbătă 7 octombrie, CSM Tg Jiu – Municipal Galați 94-75, respectiv Voluntari – U-BT Cluj-Napoca 73-86.

Pentru SCM Craiova jocul cu CSM Oradea a fost primul din acest sezon!