Rugby

Cupa Mondială de Rugby – Sferturi de finală// VIDEO REZUMAT – Africa de Sud elimină Franța!// Semifinale „tari ca piatra”: Argentina vs Noua Zeelandă și Anglia vs Africa de Sud!

Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Rugby, acolo unde va da peste Africa de Sud. Britanicii au trecut cu 30-24 de Fiji, după o partidă în care au avut mari emoții pe final. Argentina și Noua Zeelandă se vor înfrunta în cealaltă semifinală.

Franța și Africa de Sud s-au întâlnit în ultimul sfert de finală.

VIDEO REZUMAT!

Meciul de pe Stade de France a fost unul incredibil. Francezii au condus în startul partidei cu 7-0, dar sud-africanii au revenit imediat în joc, egalând situația.

Foto// Digi Sport

Gazdele turneului final aveau 25-19 în minutul 54, dar un eseu senzațional marcat de Eben Etzebeth și o transformare i-au adus pe sud-africani în avantaj.

În cele din urmă s-a încheiat 29-28 pentru Africa de Sud, care s-a calificat în semifinale.