Superliga// Runda a 14-a//Dinamo – Poli Iași 0-0// Fotbal greu de privit, digerat și analizat

Ovidiu Burcă înregistrează cel de-al 8-lea meci fără victorie și îi aduce pe suporterii dinamoviști în pragul disperării. Lui Burcă, obsedat să-și conducă echipa de pe margine înțolit doar la patru ace, i s-a strigat „Demisia!”

Dinamo vs Poli Iași a fost un meci greu de privit, cu puține faze de poartă, nicio ocazie mare de gol, pase și preluări greșite fără număr, și cu un hei-rup dinamovist în partea a doua fără niciun efect pe tabela de marcaj.

Dennis Politic și Ghezali, de la care fanii așteptau cu sufletul la gură să înventeze un dribling, o pasă, un șut, ceva care să destabilizeze defensiva ieșeană, nu au fost vineri seara pe Național Arena.

Poli Iași – la ultima descălecare în București i-a marcat Rapidului două goluri, ambele în primele 45 de minute – s-a mulțumit vineri seara să joace doar o repriză, pe prima. În partea secundă a refuzat fotbalul ofensiv, preferând să se apere grupat la 20-30 de metri de poarta lui Silviu Lung jr.

Statistica partidei// Posesia: 54% – 46%; Șuturi pe poartă: 2 – 3; Șuturi pe lângă poartă: 6 – 2; Cornere: 7 – 3; Cartonașe galbene: 3 – 2

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90+2 – Amzăr centrează de pe stânga și Abdallah trece pe lângă minge.

Partida a fost prelungită cu 5 minute.

Minutul 88 – Alte două cornere pentru Dinamo. Ilic trimite cu capul pe lângă poartă.

Poli Iași a cedat posesia balonului și mizează pe contraatacuri, care, deocamdată, nu s-au dovedit periculoase. Formația moldoveană l-a pierdut pe englezul Harrison. Acesta a părăsit terenul accidentat.

Minutul 67 – Dinamo obține două cornere consecutive.

Minutul 60 – Dublă schimbare la Dinamo.

Minutul 54 – Silviu Lung jr. salvează din fața lui Gregorio.

A început repriza a doua. La partida de pe Național Arena asistă 6.820 de spectatori.

Final de primă repriză.

Minutul 40 – Gregorio șutează peste poartă din interiorul careului mare.

Minutul 38 – Ghezali are un talent deosebit de a complica fazele de atac.

Minutul 36 – Dennis Politic, total absent până în acest minut, șutează pe centrul porții ieșene.

Minutuul 26 – Harrison șutează de la 20 de metri și Golubovic respinge în corner. Ocazie pentru Poli Iași.

Minutul 23 – Golubovic respinge mingea șutată de la distanța de Marchioni.

Gregorio (Dinamo) și Alin Roman (Poli Iași) sunt depășiți de ritmul de joc și comit erori după erori în pasarea balonului.

Minutul 18 – Primul șut pe poartă este expediat de Dinamo. Ilic a șutat de la aproximativ 20 de metri și S. Lung jr. a respins în lateral.

Minutul 14 – Corner pentru Poli Iași, care a dominat acest prim sfert de oră.

Minutul 5 – Amzăr este faultat de argentinuanul Marhioni la centrul terenului, iar arbitrul Vidican îi arată cartonașul galben.

Minutul 1 – A început partida. Dinamo obține primul corner în secunda 46.

Schimbările sunt notate în caseta tehnică.

foto// Prima Sport

Echipele de Start:

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr – Iglesias (60, Neluț Roșu), Bena (60, Larrucea), C. Ilic – Ghezali (64, Abdallah), Gregorio (79, I. Roșu), Politic
Rezerve: Began, I. Roșu, Larrucea, Abdallah, Bordușanu, Ahmed Bani, Patriche, R. Grigore, N. Roșu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Poli Iași: S. Lung – Martac, Samayoa, Marchioni, R. Ispas (80, Fl Ilie) – Bordeianu (90+3, Tincu), Stefanovici – Harrison (74, Gheorghiță), A. Roman (80, Itu), R. Ion (46, Jatoba) – S. Buș
Rezerve: Ailenei, Itu, Tincu, Jatoba, Gheorghiță, A. Ciobanu, Fl. Ilie, Belu-Iordache
Antrenor: Leo Grozavu

Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare) / A1: Laszlo Imre-Bucsi (Sfântu Gheorghe) / A2: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / Arbitru VAR: Viorel Flueran (Craiova) / Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) / Observator arbitri: Liviu Ciobotariu (Galați)