Connect with us

Fotbal Intern

Superliga// Runda a 14-a// CFR – Farul 3-1 (1-1// FCSB și-a găsit adversarul în lupta pentru titlu

CFR Cluj a învins Farul Constanța, campioana în exercițiu, și a ajuns la un punct în spatele FCSB. Deși a deschis scorul, Farul nu a părut echipa capabilă să câștige jocul, evoluția campioanei fiind inconstantă în dezvoltarea fazelor de atac și cu numeroase gafe individuale dar și de poziționare în defensivă.

Feroviarii clujeni nu au făcut un meci mare, însă l-au avut în teren pe Otele, atacantul care a întors pe toate fețele defensiva lui Hagi.

Statistica partidei// Posesia: 59% – 41%; Șuturi pe poartă: 4 – 5; Șuturi la poartă: 14 – 0; Cornere: 5 – 2; Cartonașe galbene: 1 – 2

Au marcat: Muhar (31, 63), Juricic (68) – Budescu (24)

CRONICA LIVE

Fluier final.

Farul Constanța repetă evoluțiile modeste din cupele europene.

Minutul 68 – GOOOOLL CFR – Juricic înscrie pentru 3-1! Farul e în genunchi, iar Hagi negru la față!

Minutul 65 – Hagi a efectuat trei modificări.

Minutul 63 – GOOOOLL CFR – Muhar înscrie cu un șut plasat, la colțul lung, din interiorul careului mare după ce balonul a circulat pe traseul Fica-Muhar-Otele și din nou Muhar.

Minutul 56 – Farul este băgată în corzi și Artean acordă corner.

Minutul 54 – Ajeti semnează prima ocazie a CFR-ului în repriza secundă. Lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Mandorlini l-a înlocuit pe Jefte.

Final de primă repriză.

Minutul 43 – Defensiva Farului comite greșeli după greșeli și Cvek șutează peste poartă.

Minutul 42 – Ocazie CFR prin Otele, care șutează pe lângă poartă.

REZUMAT VIDEO

Budescu are parte de un tratament special din partea suporterilor CFR. Este huiduit la fiecare atingere de balon!

Minutul 31 – GOOOOLL CFR – Muhar restabilește egalitatea cu o plasată lovitură de cap din 7 metri. Defensiva Farului a fost prost poziționată la faza din care formația clujeană a egalat.

Minutul 24 – GOOOOLL FARUL – Louis Munteanu îi pasează cu călcâiul lui Budescu și „decarul” constănțean înscrie cu un șut plasat din interiorul careului.

Minutul 21 – Mazilu este egoist și preferă să șuteze de la 20 de metri, Sava reținând fără niciun efort. La fel de slab șutează și Louis Munteanu.

Minutul 19 – Matei Ilie (CFR), la primul meci titular, reia cu capul peste poarta constănțeană.

Minutul 15 – Farul obține primul corner din acest meci.

Minutul 5 – Muhar ratează din 8 metri deschiderea scorului.

Minutul 1 – A început meciul.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

ECHIPELE de START:

CFR CLUJ: Sava – Kresic, Ajeti, M. Ilie – Mogoș, Cvek, Muhar, Fică (81, C. Deac), Camora (88, Morgan) – Jefte (46, Juricic) , Otele (81, Bîrligea)
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean – Morgan, R. Filip, Deac, L. Mihai, Konoplyanka, Bîrligea, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

FARUL: Aioani – M. Popescu (65, Sârbu), Boli, Gustavo Marins, Dussaut (65, Queiros) – Borgnino (79, L. Banu), Artean, Grameni (79, N. Popescu) – Mazilu (65, Rivaldinho), L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, Queiros, N. Popescu, Grosu, Banu, Sali, Gustavo Nascimento, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / A1: Radu Ghinguleac (București) / A2: Valentin Avram (București) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Andrei Constantinescu (București) / R1: Mircea Ardelean (Arad) / Observator arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare)